Reklama

Świat

12 tys. żołnierzy na międzynarodowej pielgrzymce wojskowej

Żołnierze z ponad 40 krajów przybyli do Lourdes na doroczną międzynarodową pielgrzymkę wojskową. W tym roku odbywała się ona po raz 57 w dniach 15-17 maja, z udziałem 12 tys. osób. Jej tegorocznym tematem były słowa: „Co uczyniłeś ze swoim bratem?”.

[ TEMATY ]

Lourdes

Ks. Piotr Nowosielski

Florence de Saint-Quentin z ordynariatu polowego Francji wyjaśniła, że w haśle tym chodziło o zwrócenie uwagi na braterstwo - nie tylko broni, ale także duchowe, wyrażające się w stałej trosce o bliźniego, także wroga, o to, by w służbie wojskowej kierować się etyką. Dodała, że żołnierskim pielgrzymkom do Lourdes zawsze przyświecała idea braterstwa, gdyż rozpoczęły się one po II wojnie światowej z inicjatywy kapelanów francuskiego i niemieckiego, którzy chcieli zrobić coś dla pojednania obu narodów.

Reklama

Część uczestników pielgrzymki mieszkała w obozie wojskowym pod namiotami, wzniesionymi przez pułk powietrznodesantowy artylerii francuskiej z pobliskiego Tarbes.

Pielgrzymce przewodniczył ordynariusz polowy Francji, bp Luc Ravel. 16 maja w kościele św. Bernadety udzielił on chrztu 42 żołnierzom i ich małżonkom, a 70 osobom sakramentu bierzmowania. 70 chorych i rannych żołnierzy modliło się w grocie Massabielle, w której w 1858 r. Maryja ukazał się Bernadecie Soubirous. Żołnierze przeszli też w barwnym pochodzie ulicami Lourdes.

Przed pielgrzymką, od 11 do 14 maja w Paryżu odbył się IV europejski kongres ordynariatów polowych.

2015-05-18 14:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolejny oficjalny cud w Lourdes

[ TEMATY ]

cuda

Lourdes

GRAZIAKO

Uzdrowienie Włoszki, Danili Castelli, które nastąpiło po jej pielgrzymce do Sanktuarium w Lourdes w 1989 r., zostało oficjalnie uznane za kolejny cud dokonany w tym miejscu. Wiadomość podał szef Biura Badań Medycznych w Lourdes Allessandro De Franciscis informując, że stosowny dekret został promulgowany przez ordynariusza włoskiej diecezji Pavia bp. Giovanniego Giudiciego. Jest to już 69. oficjalnie uznane cudowne uzdrowienie, które miało miejsce w tym francuskim sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: biskupi zawierzyli przyszłość Europy wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2021-09-23 19:43

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Watykan

Europa

biskupi

Monika Książek

Biskupi biorący udział w jubileuszowym Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy, zawierzyli przyszłość Starego Kontynentu wstawiennictwu św. Jana Pawła II, modląc się przy jego grobie.

Uczestnicy Zebrania Plenarnego CCEE, rozpoczynającego się w Rzymie z okazji 50. rocznicy powstania Rady Konferencji Biskupich Europy, udali się do grobu św.Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej po zakończeniu Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka, którą otworzyli czterodniowe obrady. Po odnowieniu wyznania wiary przy grobie św. Piotra, zebrali się w Kaplicy św. Sebastiana, gdzie odmówili modlitwę zawierzenia Europy, ułożoną przez św. Jana Pawła II i zawartą w jego adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Europa". Modlitwę tę, w której Jan Paweł II zawierzał Europę opiece Maryi, odmówili przy grobie św. Jana Pawła II, gdzie umieszczono ikonę Maryi Matki Europy, przygotowaną przez siostry zakonne z Nazaretu z okazji sesji plenarnej CCEE, która odbyła się w 2015 r. w Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Izabela Tyras: kolejne pokolenie przejmuje sztafetę pielgrzymkową

2021-09-25 08:12

[ TEMATY ]

rodzina

pielgrzymka

małżeństwo

MBoguslaw /pixabay

„Zawsze najbardziej wzrusza mnie to, jak pielgrzymują całe rodziny” – powiedziała dla Family News Service Izabela Tyras, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry. W dniach od 25 do 26 września br. odbędzie się XXXVII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Z racji roku św. Józefa przeżywana będzie pod hasłem „Pójdźcie do Józefa”. Wśród licznych pielgrzymów jasnogórskich rodziny zajmują szczególne miejsce.

W niedzielę 26 września, w dniu centralnej uroczystości, na Szczycie Jasnogórskim o godz. 11:00 będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. W jej ramach zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie oraz dokona się zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Pokoju. Ponadto ślubowanie złożą nowi doradcy życia rodzinnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję