Reklama

Niedziela Podlaska

Otwarte serca Polaków

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej w Nadbużańskim Ośrodku Edukacji w Broku przyjęło ok. 100 osób z Ukrainy.

Niedziela podlaska 11/2022, str. I

[ TEMATY ]

wolontariusze

Agata Kornhauser‑Duda

pomoc dla Ukrainy

Monika Pietraszko

Pierwsza dama wraz z zespołem niosącym pomoc uchodźcom

Pierwsza dama wraz z zespołem niosącym pomoc uchodźcom

Uchodźcy zostali skierowani przez Wydział Zarządzania Kryzysowego Województwa Mazowieckiego, z którym współpracuje ks. Andrzej Lubowicki.

Wojna, która toczy się u naszych sąsiadów za wschodnią granicą, nie jest dla nas łatwa, a tym bardziej dla tych wszystkich, którzy muszą zostawić cały swój dobytek życia i uciekać. Od kilku dni napływa bardzo wiele pomocy i wsparcia od lokalnej społeczności. Ciągle ktoś dzwoni i pyta, co jest najbardziej w tym momencie potrzebne wojennym uchodźcom. Świetlica w ośrodku stała się centrum zbiórki wszystkich artykułów pierwszej pomocy. Pracy jest bardzo dużo. Nasi wolontariusze od dwóch dni działają i wspierają to dzieło. Część zebranych produktów od razu trafia do tych, którzy przebywają na terenie ośrodka. Pozostałe artykuły żywnościowe, środki higieniczne, opatrunki medyczne, latarki są pakowane i cyklicznie wywożone na granice, skąd trafiają do potrzebujących.

Aby wyrazić solidarność z narodem ukraińskim, przybyła również pierwsza dama – Agata Kornhauser-Duda. Podczas spotkania obecny był również minister Adam Kwiatkowski. W trakcie wizyty pani prezydentowa podkreśliła fakt solidarności Polaków z Ukrainą i zapewniła o naszym wsparciu. Dla rodaków ze Wschodu był to czas, podczas którego wyrażali oni swoją wdzięczność za każde okazane im dobro z naszej strony, a także dzielili się najgorszymi momentami, kiedy to zostawiając wszystko, musieli opuścić swoje domy i iść w nieznane. Jedna z pań powiedziała, że wychodząc z domu nie była pewna, czy ktoś wyciągnie do niej pomocną dłoń...

Reklama

Najmłodsi z uchodźców przygotowali rysunki dla pierwszej damy, a ta w zamian obdarowała ich drobnymi upominkami m.in. pluszowymi misiami. Starsze dzieci otrzymały gry planszowe i puzzle. Spotkanie zakończyła wspólna Msza św. w intencji pokoju na Ukrainie, podczas której nie zabrakło obrzędu posypania głów popiołem.

Sytuacja w Ukrainie jest tak dynamiczna i rozwojowa, że zmiany następują z dnia na dzień. Swoje wsparcie i pomoc zaoferował burmistrz miasta Brok – Marek Młyński. Zakwaterowaniem i wyżywieniem koordynują pracownicy Instytutu „M jak Młodzież”. Warto też wspomnieć, że wszystkie dary, które do nas trafiają, zbierane są w ramach akcji „Polak z sercem dla pokoju”, którą prowadzi Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w Polsce. W ramach tej inicjatywy trwa również nieustanna modlitwa. Więcej informacji na stronie: www.polakzsercem.pl.

2022-03-08 13:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Widziałem Jezusa!

Chociaż codziennie sprawuję sakrament Eucharystii i żyję we wspólnocie, to mogę powiedzieć otwarcie: widziałem Jezusa. I to jest prawda.

„Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” – te słowa Jezusa towarzyszyły mi, podczas mojej obecności na granicy, gdzie byłem z posługą wśród wolontariuszy. Spędziłem wśród nich kilkanaście godzin, godzin, które zmieniły moje myślenie i pokazały inny obraz rzeczywistości.

CZYTAJ DALEJ

Na dyskotekę w Adwencie?

Niedziela warszawska 49/2005

Graziako/Niedziela

„Koleżanka zaprosiła mnie na osiemnastkę do modnego klubu. Impreza odbędzie się w Adwencie. Wiem, że będą tańce przy głośnej muzyce. Bardzo chciałabym pójść, ale nie wiem, czy mogę. W końcu Kościół nakazuje w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”.
Martyna z Piastowa

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Zapraszamy na Orszak św. Mikołaja

2022-12-02 17:17

Paweł Wysoki

W niedzielę, 4 grudnia, ulicami Lublina już po raz 9. przejdzie Orszak św. Mikołaja. Do udziału w radosnym pochodzie zaproszone są nie tylko dzieci, ale właśnie najmłodsi mają zagwarantowane upominki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję