Reklama

Niedziela Podlaska

Miłosierdzie bez granic

Najczęściej pomoc ofiarowana przez Caritas dokonuje się w ciszy, bez rozgłosu i blasków fleszy.

2022-04-19 09:31

Niedziela podlaska 17/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Caritas

pomoc charytatywna

Archiwum Caritas

Wypoczynek letni

Wypoczynek letni

Z taką intencją pracujemy i chcemy jak najwięcej zrobić, by każdy, kto potrzebuje wsparcia, mógł je otrzymać. Niedziela Bożego Miłosierdzia jest świętem patronalnym Caritas. W tym dniu dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli, wolontariuszom, pracownikom Caritas oraz darczyńcom za ich poświęcenie, trud i zaangażowanie. Chcemy zwrócić uwagę na naszych podopiecznych, szczególnie osoby z niepełnosprawnością, dzieci, rodziny, seniorów i wszystkich potrzebujących, którym niesiemy pomoc. Uświadamiamy sobie jak ważne jest dobro, jak bardzo go potrzebujemy. Dzielenie się nim przynosi wiele radości. Tylko w ten sposób możemy właściwie wychowywać kolejne pokolenia.

Kolejny rok pracy

Rok 2022 jest 28. rokiem pracy Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. Dziękując Bogu za poprzedni, trzeba przyznać, że był on wyjątkowy i trudny. Wielkim wyzwaniem stało się dotarcie do osób potrzebujących. Niektóre możliwości się wyczerpały ze względu na długotrwałe obostrzenia. Zamknięte szkoły, praca zdalna, stały się przeszkodą i utrudnieniem w naszej działalności. Mimo to udało się utrzymać pracę wszystkich placówek i zrealizować większość dzieł podejmowanych w poprzednich latach. Choć zbiórki są mocno ograniczone, a środków finansowych zawsze brakuje, nie załamujemy rąk.

Reklama

Z pewnością największym wydarzeniem było otwarcie w marcu 2021 r. Domu Dziecka „Rafael” w Wyrozębach. Po prawie 3 latach przygotowań i remontów, bp Piotr Sawczuk poświęcił pomieszczenia i pierwszych podopiecznych. Uroczystość była skromna ze względu na pandemię. Mamy nadzieję, że jeszcze przyjdzie taki czas, kiedy dokonamy uroczystego otwarcia. Dzisiaj widzimy, jak bardzo było potrzebne to miejsce, gdzie 14 dzieci znalazło bezpieczny dom i oddanych opiekunów.

W budynku zorganizowana została bardzo dobrze wyposażona kuchnia z całym sprzętem AGD, jadalnia, pokoje dla dzieci, łazienki, sale rekreacyjno-wypoczynkowe, siłownia, gabinety specjalistów, pralnia itp. Dom dziecka musi zagwarantować także transport dzieci, dlatego zapewniliśmy używany samochód. Zagospodarowana została także część ogrodu. Wiele z tych prac mogliśmy wykonać dzięki naszym darczyńcom: Ewa i Adam Bak (USA), Renovabis (Niemcy), Caritas Polska i inni, którym z pewnością podziękujemy i wymienimy z imienia i nazwiska podczas uroczystego otwarcia. Pozostało jeszcze dużo do zrobienia (prace remontowo-budowlane), ale potrzebujemy na to ogromnych środków finansowych. Mamy nadzieję, że to wszystko się uda z Bożą opieką.

Działalność w „liczbach”

Caritas Diecezji Drohiczyńskiej prowadzi dwa Warsztaty Terapii Zajęciowej i kluby w Sokołowie Podlaskim i w Bielsku Podlaskim, z których korzysta łącznie 111 osób z niepełnosprawnością, a zajmuje się nimi 30 terapeutów, specjalistów i pracowników. To wielkie dzieło, w którym poprzez terapię w różnych pracowniach nasi podopieczni przygotowują się do samodzielnego życia i podjęcia pracy. Wszyscy możemy zachwycać się wspaniałymi pracami, wręcz małymi dziełami sztuki oraz podziwiać talenty i zdolności choćby artystyczno-teatralne.

Reklama

Od blisko lat 3 prowadzimy Diecezjalny Ośrodek Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Jego celem jest pomoc osobom z niepełnosprawnością z woj. mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego i warmińsko-mazurskiego. Do dyspozycji zatrudnieni są: prawnik, psycholog, doradca zawodowy, specjalista ds. rehabilitacji, specjalista ds. pomocy osobom niepełnosprawnym, specjalista ds. rozwiązywania problemów osób z niepełnosprawnością, koordynator. W 2021 r. udzielono 1385 porad osobom z niepełnosprawnością i ich rodzinom (skorzystało 540 osób). Projekt dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych. Dodatkowo prowadzona była terapia neurologopedyczna dla 40 osób. Prowadzimy także wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego, dzięki której udostępniamy łącznie 225 urządzeń.

Prowadzimy świetlice socjoterapeutyczne (w Bielsku Podlaskim, Siemiatyczach, Sokołowie Podlaskim, Węgrowie i Rudce). Ponad 120 dzieci korzysta z pomocy wychowawców, terapeutów, psychologa oraz z dożywiania. W Siemiatyczach zmieniona została lokalizacja nowej świetlicy (Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II). Pomieszczenia zostały wyremontowane, zakupiono nowe wyposażenie – meble kuchenne i sprzęt AGD – dzięki wsparciu burmistrza miasta Siemiatycze.

Z programów stypendialnych „Skrzydła” i „Dwa Talenty”, które są przeznaczone dla uczniów w trudnej sytuacji materialnej oraz dla utalentowanych artystycznie, sportowo itp., skorzystało w 2021 r. 20 stypendystów. Udało się nam ponadto zorganizować ferie zimowe oraz kolonie letnie i półkolonie, w których uczestniczyło ponad 1000 dzieci i młodzieży.

Z ogromnym odzewem już od 6 lat spotyka się akcja „Od Serca”, przeprowadzana w wielu naszych parafiach. Rozdano ponad 4 tys. toreb i zebrano blisko 40 ton żywności i środków czystości. Z darów przygotowujemy paczki dla potrzebujących w całej diecezji. Szczególnie przed Bożym Narodzeniem pamiętamy o naszych podopiecznych. Do blisko 200 dzieci trafiły prezenty--paczki, natomiast 700 seniorom przygotowaliśmy wsparcie żywnościowe.

Największym przedsięwzięciem jest Program żywnościowy FEAD (obejmuje 8 tys. osób w 2021 oraz 11 tys. w 2022 r.) – prawie 600 ton żywności, to ogromne przedsięwzięcie logistyczne i transportowe, które organizujemy własnymi siłami. Prowadzimy „Spiżarnię Caritas”. Przez cały rok pomagaliśmy 150 seniorom sfinansowaniu kart Biedronki „Na codzienne zakupy”.

Podczas kryzysu na granicy z Białorusią przekazaliśmy potrzebującym wsparcie na kwotę ponad 100 tys. zł, a teraz pomagamy uchodźcom z Ukrainy. Dzięki ogromnej hojności naszych darczyńców z Włoch, Niemiec, USA i rekordowej zbiórce w parafiach naszej diecezji zebraliśmy ponad 500 tys. zł oraz kilka tirów z darami. Wszystko to przekazujemy bezpośrednio na Ukrainę lub do uchodźców przybywających do nas.

Rozum i serce

Naszą siedzibą jest Dom Miłosierdzia im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim – mieści się w nim Warsztat Terapii Zajęciowej, świetlica socjoterapeutyczna, jadłodajnia, biura Caritas oraz Centrum Spotkań i Dialogu z kaplicą i zapleczem rekolekcyjno-hotelowo-konferencyjno-gastronomicznym. Przez cały rok w tym miejscu wydajemy dary w postaci paczek z żywnością i środkami czystości (ponad 5 tys.). Prowadzone były także prace remontowe i naprawy. Została wykonana i poświęcona tablica pamiątkowa w 100. rocznicę urodzin patrona domu oraz w kaplicy, w specjalnej gablocie, została umieszczona jego „kurtka” ofiarowana przez kard. Stanisława Dziwisza. Budynek jest także zapleczem dla centrali – biura, gdzie są obsługiwane wszystkie przedsięwzięcia i projekty. W jadłodajni św. Matki Teresy z Kalkuty w 2021 r. wydaliśmy łącznie ponad 17 tys. posiłków. Gorące posiłki i paczki były dostarczane do seniorów, osób chorych i niepełnosprawnych, które potrzebowały wsparcia.

Długa jest lista dzieł miłosierdzia. To świadczy o wielkości naszych serc. Dziękuję za każde okazane dobro i wsparcie. Więcej informacji na stronie www.drohiczyn.caritas.pl i na facebooku.com/Caritas Drohiczyn/.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nieść pomoc

Niedziela sandomierska 51/2021, str. II

[ TEMATY ]

Caritas

pomoc charytatywna

Archiwum prywatne

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ziemi Sandomierskiej w Słupczy

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ziemi Sandomierskiej w Słupczy

Młodzieżowe Koło Caritas rozpoczęło swoją działalność.

Podstawowym celem założonego koła jest wolontariat młodzieży i wszechstronna pomoc na terenie własnej szkoły, parafii oraz uczestniczenie w ogólnych działaniach Caritasu. Przez swoją działalność chcemy uwrażliwiać dzieci i młodzież na potrzeby drugiego człowieka, często bezradnego wobec choroby, biedy i cierpienia – mówi Ilona Krzemińska, koordynatorka MKC. Równocześnie podkreśla, że przez działalność w kole dzieci i młodzież kształtują w sobie „wyobraźnie miłosierdzia”. Do Koła Caritas przystąpiło 14 młodych osób i to z ich inicjatywy w Adwencie organizowany jest „Kosz dobroci”. – Jest to akcja, w której może wziąć udział każdy, przynosząc do postawionego kosza dary w postaci: suchych produktów lub środków czystości. Rzeczy te zostaną zapakowane w paczki i przekazane, przed świętami, osobom potrzebującym. Kolejna akcja adwentowa, prowadzona przez naszych wolontariuszy, to przygotowywanie stroików na stół wigilijny, jak również na groby. Przez dwie niedziele będą one rozprowadzane przed kościołem, a zebrane ofiary będą przeznaczone na wyjazd młodzieży na zimowisko. Nasi wolontariusze pragną przed świętami odwiedzić też Dom Dziecka w Łoniowie i tam przekazać prezenty w postaci ubrań – informowała Ilona Krzemińska. Młodzieżowe Koło Caritas, które zostało założone w parafii Dwikozy, jest katolicką organizacją uczniów Szkoły Podstawowej im. Ziemi Sandomierskiej w Słupczy.

CZYTAJ DALEJ

Weigel: Papież nie jest panem, ale sługą tradycji Kościoła

Z okazji 102. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II ks. Tomasz Podlewski oraz Izabela Hryciuk przeprowadzili w Rzymie specjalny wywiad z prof. Georgem Weiglem, słynnym biografem papieskim. W rozmowie pytali m. in. o współczesne papiestwo, nauczanie Jana Pawła II, rolę świeckich w Kościele, synod czy wojnę na Ukrainie.

Papiestwo

CZYTAJ DALEJ

Bp Osial: Kościół przyciąga świadectwem wiary, a oddala przez antyświadectwo

2022-05-19 10:10

[ TEMATY ]

bp Wojciech Osial

Karol Porwich/Niedziela

Bp Wojciech Osial

Bp Wojciech Osial

Kościół na pewno nie zmieni swojej nauki co do treści i zasad wiary. Trzeba natomiast być otwartym na każdego człowieka. Kościół przyciąga przez świadectwo wiary tych, którzy nauczają i go tworzą. Antyświadectwo ze strony ludzi, sióstr czy księży powoduje oddalanie się od Kościoła – mówi w wywiadzie dla KAI bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

W rozmowie odnosi się do kwestii religijności młodzieży, stanu wiary rodzin oraz szkolnej lekcji religii i katechezy parafialnej. Będą one głównym tematem najbliższego (6-7 czerwca) zebrania plenarnego Episkopatu Polski w Zakopanem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję