Reklama

Niedziela Przemyska

Szkoła z duszą

Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące pojawiło się na mapie edukacyjnej Jarosławia w 2018 r. Szkoła została powołana przez parafię Bożego Ciała przy Kolegiacie w Jarosławiu w 100. rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Niedziela przemyska 17/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Jarosław

Liceum Katolickie

Archiwum szkoły

„Katolik” dysponuje specjalną pracownią biologiczną

„Katolik” dysponuje specjalną pracownią biologiczną

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szkoła mieści się przy Placu ks. Piotra Skargi 1 w budynku, w którym kiedyś mieściło się Kolegium Ojców Jezuitów. Misją naszej, katolickiej szkoły, w której nie pobiera się żadnego czesnego, jest wychowanie i nauczanie młodego człowieka, oparte na systemie wartości chrześcijańskich.

Społeczność Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Jarosławiu tworzy obecnie 25 nauczycieli i 109 uczniów, podzielonych na 5 klas. Licealiści uczą się tylko na pierwszą zmianę w małych zespołach klasowych. Wychowujemy, kształcąc w duchu wartości chrześcijańskich. Nauczyciele budują z wychowankami dobre relacje oparte na szczerości, empatii i życzliwości. W szkole panuje przyjazna i rodzinna atmosfera.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Osiągnięcia

Naszą ambicją jest przekazywać młodym ludziom wiedzę na najwyższym poziomie w innowacyjnych i doskonale wyposażonych salach dydaktycznych z tablicami interaktywnymi. Na szczególną uwagę zasługują takie pracownie przedmiotowe, jak: pracownia biologiczna, językowa i chemiczna. Szkoła oferuje dodatkowe, bezpłatne zajęcia z wybranych przedmiotów maturalnych. Podejmuje także współpracę z Politechniką Krakowską, Państwową Wyższą Szkołą Techniczno-Ekonomiczną w Jarosławiu, Instytutem Pamięci Narodowej – Oddział w Rzeszowie i Archidiecezjalną Rozgłośnią – Radio Fara. Licealiści uczestniczą w międzynarodowych zajęciach z języka angielskiego i obozach językowych.

Reklama

W maju 2021 r. w murach jarosławskiego „Katolika” odbyła się pierwsza matura. Szkoła uzyskała na terenie powiatu jarosławskiego najwyższe wyniki egzaminu maturalnego z matematyki i języka angielskiego. Posiada również stuprocentową zdawalność. Wydawnictwo „Perspektywy”, biorąc pod uwagę wyniki tej matury, a także osiągnięcia uczniów w olimpiadach przedmiotowych, przyznało naszemu liceum w tegorocznym rankingu „Brązową tarczę” oraz 33.98 punktów. Absolwenci Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Jarosławiu realizują swoje plany, studiując na różnych uniwersytetach czy politechnikach.

Wielu licealistów realizuje swoje pasje dzięki stypendiom Prezesa Rady Ministrów i Fundacji Pomocy Edukacyjnej dla Młodzieży im. Heleny i Tadeusza Zielińskich w Jarosławiu. Uczniowie jarosławskiego „Katolika” osiągają znaczne sukcesy w konkursach i olimpiadach przedmiotowych.

Pod patronatem Anny Jenke

Reklama

Licealiści „Katolika” biorą udział w cyklicznych wydarzeniach o charakterze kulturalnym. Od 10 czerwca 2021 r. nasza szkoła nosi imię Służebnicy Bożej Anny Jenke. W ramach obchodzonego w październiku Dnia Patrona Szkoły staramy się głębiej poznawać sylwetkę tej charyzmatycznej harcerki, niezwykłej opiekunki tzw. „dzieci ulicy”, oddanej sprawom edukacji nieprzeciętnej polonistki i wrażliwej na sprawy uczniów wychowawczyni. Każdego dnia przed rozpoczęciem zajęć dydaktycznych modlimy się o jej beatyfikację. W grudniu w naszej szkole odbywa się tzw. „Forum Wychowawcze”. Jego celem jest pielęgnowanie ducha wspólnoty między nauczycielami, uczniami i ich rodzicami, wzajemna wymiana myśli i doświadczeń w celu rozwiązywania różnych problemów wychowawczych, udzielania pomocy młodzieży w kształtowaniu pogłębionego spojrzenia na sprawy związane z wychowaniem do wartości, a także uwrażliwiania osób odpowiedzialnych za formację młodego pokolenia do podejmowania odpowiednich działań prewencyjnych i profilaktycznych. Program „Forum Wychowawczego” obejmuje prelekcję poświęconą tematowi wybranemu przez uczniów, warsztaty oraz koncert muzyki chrześcijańskiej.

Duch patriotyzmu

W naszym liceum pragniemy rozbudzać i pielęgnować ducha patriotyzmu. Aktywnie włączamy się w przebieg różnych uroczystości na terenie Jarosławia. Dbamy również o to, aby wyrażać naszą miłość do Ojczyzny poprzez podejmowanie różnych inicjatyw pozaszkolnych. Uczniowie „Katolika” przygotowali m.in. koncert patriotyczny z racji Narodowego Święta Niepodległości oraz w ramach obchodów 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego program słowno-muzyczny. Nasi licealiści biorą także udział w takich akcjach edukacyjno-społecznych, jak: „BohaterON”, „Zapal Światło Wolności”, „Żonkile”. W naszej szkole odbywają się zajęcia z historii prowadzone przez edukatorów Instytutu Pamięci Narodowej – Oddział w Rzeszowie. Uczniowie pogłębiają swoją wiedzę historyczną poprzez oglądanie instalowanych okolicznościowych wystaw, których tematyka nawiązuje do takich obchodów, jak: Światowy Dzień Sybiraka, Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych, Narodowe Święto Niepodległości, Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, rocznica wprowadzenia stanu wojennego, Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, Dzień Pamięci Ofiar Katynia, Święto Narodowe Trzeciego Maja, Narodowy Dzień Pamięci Ofiar nazistowskich obozów koncentracyjnych i obozów zagłady.

Nie tylko nauka

Reklama

„Katolik” zapewnia również uczniom dużo atrakcji o charakterze rekreacyjnym. W ramach tzw. „Sportowych piątków” licealiści biorą udział w zajęciach strzeleckich na strzelnicy sportowej „Anna” w Maleniskach, wyjeżdżają na narty do Arłamowa oraz uczestniczą w spływie kajakowym na Roztoczu. Ważnym miejscem w jarosławskim „Katoliku” jest świetlica „Kanapa”, gdzie można twórczo wykorzystać chwilę wolnego czasu. W tym pomieszczeniu uczniowie mogą napić się ciepłej herbaty czy kawy, rozegrać partię szachów i „cieszyć się sobą”. Chwilom rekreacji towarzyszą słowa papieża Franciszka, umieszczone na ścianie świetlicy: „Kochani młodzi, nie przyszliśmy na świat, aby (…) uczynić z życia kanapę, która nas uśpi; przeciwnie, przyszliśmy z innego powodu, aby zostawić trwały ślad”.

Katolickie liceum to także miejsce duchowego rozwoju wszystkich osób, które tworzą wspólnotę szkolną. W naszym planie pracy znajdują się liczne odniesienia do kalendarza liturgicznego. W październiku bierzemy udział w Jarosławskim Opactwie w nabożeństwie różańcowym. W listopadzie polecamy naszych zmarłych Miłosierdziu Bożemu w wypominkach. Przed uroczystością Bożego Narodzenia spotykamy się na wigilii szkolnej. Po wspólnym kolędowaniu, dzielimy się opłatkiem. W lutym uczestniczymy w Jarosławskiej Kolegiacie w Nowennie do Matki Bożej Śnieżnej oraz podejmujemy dzieło duchowej adopcji maturzystów „Katolika”. W okresie Wielkiego Postu bierzemy udział w rekolekcjach szkolnych i animujemy nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

Uczniowie „Katolika” wyróżniają się jednolitym strojem szkolnym. Na co dzień obowiązuje koszulka polo lub bluza dresowa. Jednolity strój szkolny, zaprojektowany przez samych uczniów, obowiązuje we wszystkie dni tygodnia, poza środą. Podczas uroczystości szkolnych licealiści korzystają ze stroju galowego (granatowa sukienka lub garnitur).

W roku szkolnym 2022/2023 Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Anny Jenke w Jarosławiu zaplanowało uruchomienie klasy biologiczno-chemicznej (przedmioty rozszerzone: biologia, chemia, matematyka), matematyczno-fizycznej (przedmioty rozszerzone: matematyka, fizyka, chemia), lingwistycznej (przedmioty rozszerzone: język angielski, język polski, wiedza o społeczeństwie) i humanistycznej (język polski, historia, wiedza o społeczeństwie).

2022-04-19 09:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szanuj mowę twą ojczystą

Niedziela przemyska 2/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Jarosław

Archiwum szkoły

Poprawną i piękną polszczyzną posługują się dziś już tylko nieliczni

Poprawną i piękną polszczyzną posługują się dziś już tylko nieliczni

Uwrażliwienie podopiecznych na piękno ojczystej mowy to nic innego, jak uczenie młodego człowieka szacunku do samego siebie – podkreślił ks. prał. Marian Bocho.

W jarosławskim „Katoliku” odbyło się V Forum Wychowawcze. Motto tego cyklicznego wydarzenia, które już na stałe wpisało się w harmonogram pracy Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego, otrzymało nazwę: „Dzielić się dobrym słowem, jak kromką chleba.…”.
CZYTAJ DALEJ

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

[ TEMATY ]

święty

święta

Arkadiusz Bednarczyk

Joachim z Anną, Maryją, Józefem i Jezusem – obraz z kościoła w Krasnem k. Rzeszowa

Joachim z Anną, Maryją, Józefem i Jezusem – obraz z kościoła w Krasnem k. Rzeszowa

Dziś Kościół obchodzi wspomnienie świętych Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny. W to wspomnienie pamiętajmy więc zarówno o naszych rodzicach, jak i dziadkach. Otoczmy ich naszą modlitwą i wdzięcznością.

Joachim i Anna. Oboje w dojrzałym wieku. Wciąż pragnęli dziecka. Bezdzietność – zgodnie z kulturą żydowską – traktowali jako hańbę i karę Bożą. Nie mamy o nich pewnych informacji. Pismo Święte nawet o nich nie wspomina. Imiona rodziców Maryi i jedynie ziarno prawdy o ich życiu pochodzą z apokryfów i tradycji chrześcijańskiej. Czego więc dowiadujemy się o nich?
CZYTAJ DALEJ

Szwajcaria: radna miejska strzelała do obrazu przedstawiającego Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus

2025-07-25 21:09

[ TEMATY ]

profanacja

znieważanie

zrzut ekranu Instagram

Prokuratura w Zurychu postawiła zarzuty radnej miejskiej i byłej przewodniczącej Partii Zielono-Liberalnej Saniji Ameti po zamieszczeniu przez nią zdjęcia, na których oddaje około 20 strzałów do obrazu przedstawiającego Matkę Boską z Dzieciątkiem Jezus. Według informacji szwajcarskiego portalu 20 Minuten, Ameti oskarżono na podstawie artykułu 261. szwajcarskiego kodeksu karnego o publiczne znieważenie przekonań religijnych i zakłócanie pokoju religijnego.

Przepis powyższy przewiduje kary dla każdego, kto „publicznie i złośliwie znieważa lub wyśmiewa przekonania religijne innych, a w szczególności ich wiarę w Boga, albo złośliwie bezcześci przedmioty kultu religijnego”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję