Reklama

Niedziela Podlaska

Obudzić większą gorliwość

O zbliżającym się III Diecezjalnym Kongresie Maryjnym z ks. kan. Romanem Kowerdziejem rozmawia ks. Marcin Gołębiewski.

Niedziela podlaska 18/2022, str. VII

[ TEMATY ]

wywiad

kongres maryjny

Archiwum Kurii Diecezjalnej

Ks. kan. Roman Kowerdziej

Ks. kan. Roman Kowerdziej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Marcin Gołębiewski: W jaki sposób zrodził się pomysł zorganizowania kongresu Maryjnego i jaki jest jego cel?

Ks. kan. Roman Kowerdziej: W tym roku, 22 maja, w Lyonie we Francji odbędzie się beatyfikacja Pauliny Jaricot, założycieli i apostołki Żywego Różańca i Papieskich Dzieł Rozkrzewiania Wiary. W związku z tym wydarzeniem, zastanawialiśmy się w ramach duszpasterstwa Wspólnot Maryjnych i Papieskich Dzieł Misyjnych, jak przybliżyć postać bł. Pauliny wiernym oraz zainteresować jej misją i duchowością. Zorganizowanie Kongresu Diecezjalnego ze wspólnotową modlitwą i ciekawymi wykładami wydało się najlepszym sposobem, tym bardziej, że już dosyć dawno takiego wydarzenia nie było w naszej diecezji.

Obecny kongres jest trzecim w naszej diecezjalnej wspólnocie. Jak wyglądały dwa wcześniejsze i jaka była ich tematyka?

Pierwszy kongres miał miejsce w diecezjalnym sanktuarium Maryjnym w Ostrożanach w dniach 10-11 października 2003 r. Przebiegał on pod hasłem „Różaniec światłem na Trzecie Tysiąclecie”. Został zorganizowany wkrótce po stworzeniu struktur duszpasterstwa Kół Żywego Różańca w naszej diecezji. Biskup Antoni Dydycz powołał świecką osobę na diecezjalną moderatorkę KŻR – panią Renatę Przewoźnik. W ramach dekanatów zostały ustanowione dekanalne zelatorki, a w parafiach zelatorki parafialne. Podczas kongresu odbyło się pierwsze spotkanie nowych zelatorek dekanalnych i parafialnych z pasterzem diecezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Drugi kongres miał miejsce w Sokołowie Podlaskim w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w dniach 25-26 maja 2007 r. Odbył się pod hasłem „Przypatrzcie się bracia powołaniu waszemu”.

Reklama

Należy również wspomnieć o dwóch innych wydarzeniach. W związku z Rokiem Jubileuszowym, 23 września 2000 r. w konkatedrze w Sokołowie Podlaskim odbyło się Sympozjum Mariologiczne. Jego tematem było Posłannictwo wspólnot maryjnych w dzisiejszym Kościele. Gościem sympozjum był o. Szymon Niezgoda – misjonarz Różańca św. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wspólnot maryjnych naszej diecezji. Natomiast 15 września 2012 r. odbyło się Diecezjalne Sympozjum Różańcowe pod hasłem „Z Różańcem w Rok Wiary”. Trzeba pokreślić, że przypomniane kongresy oraz sympozja różańcowe cieszyły się dużym zainteresowaniem i frekwencją, szczególnie wśród członków wspólnot maryjnych naszej diecezji.

Jak można uczestniczyć w obecnym kongresie i dlaczego warto wziąć w nim udział?

Obecny III Diecezjalny Kongres Maryjny będzie odbywał się pod hasłem „Paulina Jaricot, Apostołka Żywego Różańca”. Został zaplanowany w terminie 13-14 maja br. Na pierwszy dzień kongresu pragniemy zaprosić duszpasterzy i liderów grup maryjnych i Kół Żywego Różańca oraz liderów wszystkich wspólnot i stowarzyszeń naszej diecezji. Drugi dzień kongresu jest spotkaniem otwartym dla wszystkich czcicieli Matki Bożej. W ramach kongresu przewidziane są następujące wykłady: Pokłosie Objawień Maryjnych w Gietrzwałdzie – ks. kan. dr hab. Krzysztof Bielawny, ojciec duchowny WSD w Elblągu, moderator Żywego Różańca Archidiecezji Warmińskiej; Uczynić Różaniec modlitwą wszystkich – ks. dr Jacek Gancarek, moderator krajowy Żywego Różańca; Maryja Królowa Polski – ks. dr hab. Janusz Królikowski, prof. Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie; Bł. Paulina Maria Jaricot cała dla Kościoła, cała dla misji – ks. dr Maciej Będziński, dyrektor krajowy PDM; Różaniec duchowym zapleczem misji – ks. Mirosław Puchacz, dyrektor PDM Diecezji Drohiczyńskiej. Wykładowcy oraz tematy poruszane podczas kongresu gwarantują bogactwo ciekawych treści, które, jak ufamy, obudzą większą gorliwość w szerzeniu orędzia Maryjnego, umiłowaniu modlitwy różańcowej i kontynuowaniu misji Pauliny Jaricot.

Ks. kan. Roman Kowerdziejdiecezjalny duszpasterz Wspólnot Maryjnych, współorganizator kongresu.

2022-04-26 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katechetka z powołania

Z Agnieszką Furtacz – katechetką ze Szkoły Podstawowej nr 40 w Sosnowcu – zwyciężczynią plebiscytu „Bohater katechezy”, organizowanego przez Civitas Christiana, rozmawia Piotr Lorenc

Piotr Lorenc: – Co trzeba zrobić, by być dobrą i lubianą katechetką?

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: Ciągle nie mam pomysłu, jak dotrzeć do Galilei... Wielki Post w Ziemi Świętej

2024-02-28 21:00

[ TEMATY ]

świadectwo

#NiezbędnikWielkopostny2024

Ks. Zbigniew Chromy

Ziemia Święta. Galilea – Góra Błogosławieństw

Ziemia Święta. Galilea – Góra Błogosławieństw

Czy da się zaufać Bogu tak, żeby chociaż na chwilę odpuścić kontrolę nad swoim życiem? Jak wygląda zaufanie w praktyce? I czy odpuścić, to znaczy być biernym? Co się może wydarzyć, gdy pójdę za głosem natchnienia, gdy dam się poprowadzić bez konieczności planowania, przewidywania i rozumienia wszystkiego? Jak przestać się martwić tym, co wczoraj, i tym, co jutro. I żyć w pełni dziś? Dokąd prowadzi droga zaufania i odpuszczania?  I dlaczego warto jej spróbować we Wielkim Poście? Monika Górska przedstawia swoje refleksje dotyczące przeżywania Wielkiego Postu w Ziemi Świętej. W każdy wielkopostny czwartek zapraszamy do wielkiej modlitwy o pokój na Bliskim Wschodzie.

O tym wszystkim opowiada w swojej bestsellerowej już książce „Zaufaj i puść” Monika Górska, reżyser nagradzanych na świecie filmów, storytellerka, autorka Trylogii Zaufania. To już drugi tom, po sukcesie „Zaufaj” w ubiegłym roku. Artur Żmijewski, który został Patronem całej trylogii, tak o niej pisze: „Uwielbiam ten styl pisania. Lekkość i prostota, z jaką autorka pisze o rzeczach tak istotnych i dotykających duchowości, która jest sferą niezwykle intymną, to wartość absolutna tej książki”. Rekomenduje ją też prof. Krzysztof Meissner i wielu czytelników, którzy czytają ją jednym tchem i wracają do niej po kilka razy.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP u nuncjusza apostolskiego w związku ze zbliżającym się końcem pełnienia urzędu

2024-02-29 20:27

[ TEMATY ]

KEP

Nuncjusz Apostolski

Episkopat News

abp Antonio Guido Filipazzi

abp Antonio Guido Filipazzi

W związku ze zbliżającym się końcem pełnienia urzędu przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki złożył wizytę nuncjuszowi apostolskiemu w Polsce abp. Antonio Guido Filipazziemu.

Abp Gądecki podziękował reprezentantowi Ojca Świętego za dobrą współpracę Konferencji Episkopatu Polski z przedstawicielstwem Stolicy Świętej. Z wdzięcznością wspominał nuncjuszy z czasów pełnienia przez siebie funkcji przewodniczącego KEP - abp. Celestino Migliore oraz abp. Salvatore Pennacchio. Jednocześnie wyraził wdzięczność wszystkim pracownikom Nuncjatury za życzliwą i profesjonalną współpracę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję