Reklama

Niedziela Podlaska

Obudzić większą gorliwość

O zbliżającym się III Diecezjalnym Kongresie Maryjnym z ks. kan. Romanem Kowerdziejem rozmawia ks. Marcin Gołębiewski.

2022-04-26 11:38

Niedziela podlaska 18/2022, str. VII

[ TEMATY ]

wywiad

kongres maryjny

Archiwum Kurii Diecezjalnej

Ks. kan. Roman Kowerdziej

Ks. kan. Roman Kowerdziej

Ks. Marcin Gołębiewski: W jaki sposób zrodził się pomysł zorganizowania kongresu Maryjnego i jaki jest jego cel?

Ks. kan. Roman Kowerdziej: W tym roku, 22 maja, w Lyonie we Francji odbędzie się beatyfikacja Pauliny Jaricot, założycieli i apostołki Żywego Różańca i Papieskich Dzieł Rozkrzewiania Wiary. W związku z tym wydarzeniem, zastanawialiśmy się w ramach duszpasterstwa Wspólnot Maryjnych i Papieskich Dzieł Misyjnych, jak przybliżyć postać bł. Pauliny wiernym oraz zainteresować jej misją i duchowością. Zorganizowanie Kongresu Diecezjalnego ze wspólnotową modlitwą i ciekawymi wykładami wydało się najlepszym sposobem, tym bardziej, że już dosyć dawno takiego wydarzenia nie było w naszej diecezji.

Obecny kongres jest trzecim w naszej diecezjalnej wspólnocie. Jak wyglądały dwa wcześniejsze i jaka była ich tematyka?

Pierwszy kongres miał miejsce w diecezjalnym sanktuarium Maryjnym w Ostrożanach w dniach 10-11 października 2003 r. Przebiegał on pod hasłem „Różaniec światłem na Trzecie Tysiąclecie”. Został zorganizowany wkrótce po stworzeniu struktur duszpasterstwa Kół Żywego Różańca w naszej diecezji. Biskup Antoni Dydycz powołał świecką osobę na diecezjalną moderatorkę KŻR – panią Renatę Przewoźnik. W ramach dekanatów zostały ustanowione dekanalne zelatorki, a w parafiach zelatorki parafialne. Podczas kongresu odbyło się pierwsze spotkanie nowych zelatorek dekanalnych i parafialnych z pasterzem diecezji.

Reklama

Drugi kongres miał miejsce w Sokołowie Podlaskim w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w dniach 25-26 maja 2007 r. Odbył się pod hasłem „Przypatrzcie się bracia powołaniu waszemu”.

Należy również wspomnieć o dwóch innych wydarzeniach. W związku z Rokiem Jubileuszowym, 23 września 2000 r. w konkatedrze w Sokołowie Podlaskim odbyło się Sympozjum Mariologiczne. Jego tematem było Posłannictwo wspólnot maryjnych w dzisiejszym Kościele. Gościem sympozjum był o. Szymon Niezgoda – misjonarz Różańca św. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wspólnot maryjnych naszej diecezji. Natomiast 15 września 2012 r. odbyło się Diecezjalne Sympozjum Różańcowe pod hasłem „Z Różańcem w Rok Wiary”. Trzeba pokreślić, że przypomniane kongresy oraz sympozja różańcowe cieszyły się dużym zainteresowaniem i frekwencją, szczególnie wśród członków wspólnot maryjnych naszej diecezji.

Jak można uczestniczyć w obecnym kongresie i dlaczego warto wziąć w nim udział?

Obecny III Diecezjalny Kongres Maryjny będzie odbywał się pod hasłem „Paulina Jaricot, Apostołka Żywego Różańca”. Został zaplanowany w terminie 13-14 maja br. Na pierwszy dzień kongresu pragniemy zaprosić duszpasterzy i liderów grup maryjnych i Kół Żywego Różańca oraz liderów wszystkich wspólnot i stowarzyszeń naszej diecezji. Drugi dzień kongresu jest spotkaniem otwartym dla wszystkich czcicieli Matki Bożej. W ramach kongresu przewidziane są następujące wykłady: Pokłosie Objawień Maryjnych w Gietrzwałdzie – ks. kan. dr hab. Krzysztof Bielawny, ojciec duchowny WSD w Elblągu, moderator Żywego Różańca Archidiecezji Warmińskiej; Uczynić Różaniec modlitwą wszystkich – ks. dr Jacek Gancarek, moderator krajowy Żywego Różańca; Maryja Królowa Polski – ks. dr hab. Janusz Królikowski, prof. Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie; Bł. Paulina Maria Jaricot cała dla Kościoła, cała dla misji – ks. dr Maciej Będziński, dyrektor krajowy PDM; Różaniec duchowym zapleczem misji – ks. Mirosław Puchacz, dyrektor PDM Diecezji Drohiczyńskiej. Wykładowcy oraz tematy poruszane podczas kongresu gwarantują bogactwo ciekawych treści, które, jak ufamy, obudzą większą gorliwość w szerzeniu orędzia Maryjnego, umiłowaniu modlitwy różańcowej i kontynuowaniu misji Pauliny Jaricot.

Ks. kan. Roman Kowerdziejdiecezjalny duszpasterz Wspólnot Maryjnych, współorganizator kongresu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Lizbona: ogłoszono patronów 37. Światowych Dni Młodzieży

2022-05-18 19:18

[ TEMATY ]

ŚDM w Lizbonie

lizbona2023.pl

W dniu 102. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, twórcy Światowych Dni Młodzieży, gospodarze przyszłorocznego spotkania młodych zaprezentowali 13 świętych patronów, którzy będą towarzyszyć młodzieży w drodze do Lizbony.

Św. Jan Paweł II, św. Jan Bosko, św. Wincenty, św. Antoni, św. Bartłomiej od Męczenników, św. Jan z Brito, bł. Joanna Portugalska, bł. Jan Fernandes, bł. Maria Klara od Dzieciątka Jezus, bł. Pier Giorgio Frassati, bł. Marcel Callo, bł. Chiara Badano i bł. Carlo Acutis - to święci i błogosławieni, wybrani przez organizatorów na patronów 37. Światowych Dni Młodzieży, które w sierpniu przyszłego roku odbędą się w Lizbonie. Nie ma wśród nich pastuszków z Fatimy, świętych Hiacynty i Franciszka, prawdopodobnie dlatego, że gospodarze starali się w gronie patronów umieścić te postaci, które dla młodych ludzi mogą być wzorem twórczego i prowadzącego do świętości okresu młodości i dorosłości.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: wojna jest zawsze porażką ludzkości

2022-05-19 12:41

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Wojna jest zawsze porażką ludzkości i stoi w sprzeczności z ważną służbą, jaką pełnicie, starając się budować kulturę spotkania poprzez dialog i zachęcanie do wzajemnego zrozumienia między narodami, stając jednocześnie na straży szlachetnych zasad prawa międzynarodowego” – powiedział papież do grupy nowych ambasadorów akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej. Są to nie rezydujący w Rzymie ambasadorowie Pakistanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Burundi i Kataru.

Ojciec Święty zauważył, że rozpoczynają oni swoją nową misję w wyjątkowo trudnym momencie, „kiedy nad Europę Wschodnią nadciągnęła ciemna chmura wojny, która w sposób bezpośredni lub pośredni ogarnęła cały świat. "Po doświadczeniach niszczycielskich skutków dwóch wojen światowych i zagrożeń nuklearnych w okresie zimnej wojny, a także po rosnącym szacunku dla roli prawa międzynarodowego oraz po utworzeniu wielonarodowych organizacji politycznych i gospodarczych, których celem było zjednoczenie społeczności globalnej, większość ludzi wierzyła, że wojna w Europie jest odległym wspomnieniem” – powiedział Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję