Reklama

Niedziela Lubelska

Dar miłości

Święto patronalne Caritas było okazją do promocji dobra.

Niedziela lubelska 18/2022, str. I

[ TEMATY ]

Caritas

Dzień Dobra

Caritas Archidiecezji Lubelskiej

W przygotowanie pikniku włączyli się wolontariusze

W przygotowanie pikniku włączyli się wolontariusze

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę Miłosierdzia Bożego po raz pierwszy w całej Polsce obchodzono „Dzień dobra”. Radosne święto było okazją do wspólnej modlitwy, rodzinnej zabawy i prezentacji działań Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Centralnym wydarzeniem był piknik na pl. Litewskim w Lublinie, poprzedzony Mszą św. sprawowaną w kaplicy na zamku.

Eucharystia pod przewodnictwem ks. Pawła Tomaszewskiego, dyrektora CAL, zgromadziła na modlitwie pracowników, wolontariuszy i darczyńców Caritas. Jak podkreślił ksiądz dyrektor, „Dzień dobra” rozpoczął się przy ołtarzu Chrystusa, u źródła miłosierdzia. W miejscu naznaczonym cierpieniem i śmiercią tysięcy więźniów skazanych przez nieludzkie systemy, wierni modlili się o pokój w sercach i o pokój na Ukrainie. – W tym symbolicznym miejscu Bożemu Miłosierdziu polecamy tych, którzy cierpią z powodu braku pokoju, i tych którzy wprowadzają Chrystusowy pokój na ziemi. Dziękujemy za dobrodziejów i wolontariuszy, wszystkich ludzi dobrej woli, dzięki którym lubelska Caritas może nieść pomoc dotkniętej wojną Ukrainie i Polakom, których dotyka ubóstwo, choroba, niepełnosprawność, bezdomność – powiedział ks. P. Tomaszewski. Jak podkreślił, zadaniem uczniów Chrystusa jest niesienie pokoju, a ludzie Caritas czynią to przez dar miłości. – W obliczu wielu trudnych sytuacji bliźnim możemy dać pokój serca, wiarę, dom, czas... – wyliczał. Przywołując słowa św. Matki Teresy z Kalkuty, patronki lubelskiej Caritas, podkreślił, że chrześcijanie powinni być rękami Jezusa, Jego uszami i oczami na ziemi.

W drugiej części niedzielnego spotkania odbył się rodzinny piknik, w programie którego znalazły się m.in. koncerty. Na scenie gościli lubelski zespół The Fedor Family oraz ukraińska grupa Don’t tell mom. Dla dzieci i dorosłych przygotowano wiele atrakcji; były konkursy, zabawy i warsztaty. Podczas pikniku wspólnie odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz zaprezentowano szeroką działalność Caritas, która na obszarze całej diecezji, od Chełma po Puławy i od Krasnegostawu po Lubartów, prowadzi liczne dzieła charytatywne. Spotkanie było okazją do przeprowadzenia zbiórki pieniędzy z przeznaczeniem na ośrodki w Firleju, Księżomierzy i Częstoborowicach, w których CAL opiekuje się uchodźcami z Ukrainy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2022-04-26 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dobra jest więcej

Niedziela lubelska 14/2024, str. I

[ TEMATY ]

Dzień Dobra

Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Zapraszamy do radosnego świętowania!

Zapraszamy do radosnego świętowania!

Dzień Dobra to święto pomagania, święto wszystkich osób zaangażowanych w działania Caritas na rzecz osób potrzebujących.

Wolontariusze, pracownicy i odbiorcy działań podejmowanych przez Caritas będą świętować kolejny Dzień Dobra. Diecezjalna odsłona ogólnopolskiego wydarzenia odbędzie się 13 kwietnia na placu Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Tegoroczne święto przebiegać będzie pod hasłem „obDARowani”, kierującym wdzięczność ku Bogu i ludziom.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Szarbela

[ TEMATY ]

św. Charbel

św. Charbel Makhlouf

Szarbel Makhlouf

św. Szarbel

Mat.prasowy

Nowennę można rozpocząć w dowolnym czasie. Uroczyście jest odprawiana w klasztorze w Annai jako przygotowanie do trzeciej niedzieli lipca, głównej uroczystości poświęconej świętemu Szarbelowi, na pamiątkę jego święceń kapłańskich 23 lipca 1859 roku.

Przedstawiajmy swe intencje miłosiernemu Bogu za wstawiennictwem świętego Szarbela. Odprawiających ją zachęca się do codziennej Komunii Świętej.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV: Jezus jest skarbem, który nadaje sens życiu

2026-07-26 12:19

[ TEMATY ]

Leon XIV

Vatican Media

Spotkanie z Jezusem nie ogranicza człowieka, lecz poszerza jego życie i otwiera na prawdziwą radość – powiedział Ojciec Święty podczas rozważania przed modlitwą Anioł Pański w Castel Gandolfo. Papież zachęcił wiernych, by prosili o dar rozpoznania Chrystusa jako najcenniejszego skarbu, przestrzegając jednocześnie przed iluzjami współczesnego konsumpcjonizmu - podaje Vatican News.

Rozważając przypowieści z Ewangelii św. Mateusza o ukrytym skarbie i drogocennej perle, Ojciec Święty podkreślił, że spotkanie z Królestwem Bożym całkowicie odmienia życie człowieka. Jak zaznaczył, ci, którzy odnajdują prawdziwy skarb, nie traktują pozostawienia wszystkiego jako straty, lecz jako zysk.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję