Reklama

Niedziela Podlaska

Celem jest wspólne dobro

W diecezjalnym sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim Caritas Diecezji Drohiczyńskiej świętowała swój dzień patronalny.

2022-05-02 11:15

Niedziela podlaska 19/2022, str. I

[ TEMATY ]

modlitwa o pokój

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Modlono się o pokój na Ukrainie

Modlono się o pokój na Ukrainie

Punktem centralnym, była Eucharystia celebrowana 23 kwietnia pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka w sokołowskim sanktuarium.

W homilii biskup odniósł się do czytań mszalnych. Przypomniał mandat misyjny zmartwychwstałego Chrystusa, który nakazał apostołom głosić Dobrą Nowinę, aż po krańce ziemi. – Odbieramy słowa Jezusa, jako skierowane też do nas, bo cały Kościół jest zbudowany na fundamencie wiary apostołów i Ewangelię ma nieść również na krańce dzisiejszego świata. Chrześcijanie mają ponadto pokazywać swoim życiem, że Ewangelia się w nich zakorzeniła i przynosi owoce. Najbardziej pożądanym i oczekiwanym owocem przyjęcia Dobrej Nowiny jest miłość, czyli caritas – powiedział biskup. Wskazał główne zadania, jakie stoją przed Caritas – instytucją zajmująca się świadczeniem pomocy. – Caritas czuwa nad tym, by trafnie określić potrzeby, wskazywać osoby, którym trzeba pomóc, do których trzeba wyciągnąć pomocną dłoń, wesprzeć. Stwarza też ludziom możliwość zrobienia czegoś dobrego, przekazania datków, bądź poświęcenia swojego czasu na realizację dzieł pomocowych. W końcu zajmuje się przekazywaniem zebranych środków właściwym osobom. Pole działalności Caritas jest, rzecz jasna, o wiele szersze.

Reklama

Zwrócił również uwagę na duchowy wymiar pomocy: poświęcenie uwagi, podtrzymanie na duchu, okazanie bliskości, rozmowę i uśmiech. – Caritas to szkoła otwierania oczu na potrzeby innych ludzi i wspólnego działania na rzecz ubogich, potrzebujących i uchodźców – dodał biskup. Wezwał również do modlitwy o wrażliwość serc oraz hojność w dawaniu siebie.

Przedstawiciele różnych organizacji działających w ramach Caritas przynieśli dary ofiarne. Wymownym momentem była modlitwa o pokój zanoszona do miłosiernego Boga ustami uchodźców z Ukrainy.

Po Mszy św. dyrektor diecezjalnej Caritas ks. kan. dr Łukasz Gołębiewski dziękował zebranym za obecność i wspólną modlitwę. Podkreślił rolę i znaczenie darczyńców, ofiarodawców, wolontariuszy i wszystkich ludzi dobrej woli wpierających dzieła miłosierdzia. Święto Caritas stało się dobrą okazją, aby podsumować ostatni rok pracy oraz zauważyć i wyróżnić zasłużone osoby. Tegoroczną nagrodę „Pro Christo” otrzymała Elżbieta Kryńska, która pełni rolę głównej księgowej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. Przedstawicielka uchodźców z Ukrainy w imieniu wszystkich mieszkających w Domu Miłosierdzia na ręce ks. Łukasza Gołębiewskiego oraz Łukasza Wasiluka złożyła podziękowanie za okazaną troskę i opiekę. Spotkanie zakończył wspólny posiłek w Domu Miłosierdzia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ekumeniczna modlitwa o pokój u św. Józefa

[ TEMATY ]

Świdnica

modlitwa o pokój

ks.Krzystof Ora

ks. Mirosław Benedyk

Od wielu lat podczas modlitwy o pokój obecny jest duchowny prawosławny ks. Piotr Nikolski

Od wielu lat podczas modlitwy o pokój obecny jest duchowny prawosławny ks. Piotr Nikolski

Kościół św. Józefa w Świdnicy stał się miejscem, w którym po dłuższej przerwie powróciła wspólna modlitwa Kościołów chrześcijańskich o pokój.

- Cieszymy się i dziękujemy Bogu za dar ponownego spotkania, aby modlić się o pokój. Wszyscy odczuwamy jak ta modlitwa jest bardzo potrzebna i aktualna. Wszystkie zdarzenia na świecie, w naszej ojczyźnie i wokół nas potwierdzają, że trzeba nam modlitwy o pokój. Do tego chcemy pamiętać, o naszych braciach i siostrach, którzy ze względu na wiarę Chrystusa spotykają się z dyskryminacją, brakiem tolerancji, wrogością czy wręcz nienawiścią. Ostatnie przykłady z Francji czy Austrii pokazują jak silna jest obecnie tendencja antychrześcijańska, a także uderzająca w braterstwo ludzkie, próbująca zasiać strach i podziały – mówił ks. Krzysztof Ora, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego ŚKB.

CZYTAJ DALEJ

#TrzymajSięMaryi: Ta, która zna zmęczenie. Czy czujesz się doceniony przez Boga?

2022-05-18 21:00

[ TEMATY ]

Maryja

Rozważania majowe

#TrzymajSięMaryi

Ks. Michał Lubowicki

Karol Porwich/Niedziela

Popatrzmy na Nią, by dostrzec jak Ona podchodzi do nas w naszym szarym zmęczeniu i mówi: „Rozumiem. Wierz mi, naprawdę rozumiem. I widzę, jak się starasz”.

A oto gwiazda, którą Mędrcy widzieli na Wschodzie, szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się do swojej ojczyzny. Mt 2,9-12.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Nycz w Laskach: potrzeba nam dziś takich orędowników jak bł. Matka Elżbieta i kard. Wyszyński

2022-05-19 13:52

[ TEMATY ]

Matka Elżbieta Czacka

bł. kard. Stefan Wyszyński

Magdalena Pijewska/Portrety Beatyfikacyjne

Na dzisiejsze, trudne czasy potrzeba nam takich orędowników jak bł. Matka Elżbieta Czacka i bł. kard. Stefan Wyszyński – mówił kard. Kazimierz Nycz w homilii podczas eucharystii sprawowanej w kościele MB Anielskiej w Laskach w pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Matki Elżbiety Róży Czackiej.

Kard. Nycz zwrócił uwagę na znaczenie duchowości krzyża nowej błogosławionej, która umiała przyjąć swoje cierpienie i przekształcić je w wielkie dzieło dla innych. Mówił również o ważnym charyzmacie środowiska Lasek – otwartości na niewidomych duchowo i poszukujących; charyzmacie szczególnie istotnym właśnie dziś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję