Reklama

Niedziela Świdnicka

Katecheci u św. Jacka w Legnicy

Planowana od 3 lat pielgrzymka do miejsca wydarzenia eucharystycznego odbyła się. Wzięło w niej udział kilkuset katechetów z diecezji świdnickiej.

Niedziela świdnicka 19/2022, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymka

katecheci

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Katechetki podczas procesji z darami

Katechetki podczas procesji z darami

Punktem kulminacyjnym wyprawy do Legnicy była Msza św. w sanktuarium, której 23 kwietnia przewodniczył bp Marek Mendyk.

Chodzi o relację

– Jezus uczy nas służby. Jeśli chcemy wyróżniać się we wspólnocie, musimy nauczyć się „umywać innym nogi”, niezależnie od tego jakie tytuły będą posiadali i jakie będą pełnili funkcje. To jest wyznacznik naszej miłości do Jezusa. Jakość i poziom służby będzie zależał od jakości i poziomu relacji z Jezusem. I nie chodzi tu o jakąkolwiek służbę, ale o takie służenie, w którym żywa będzie się stawała obecność Jezusa. Aby służyć tak jak On służy, trzeba się zanurzyć w Jego życiu i Jego miłości – podkreślił biskup w homilii, dodając, że relację z Jezusem buduje się przez słuchanie słowa.

Zmartwychwstanie to dar

Odnosząc się do przypisanej na ten dzień Liturgii Słowa zauważył, że tekst pierwszego czytania został niejako podporządkowany potędze faktu uzdrowienia i tego, co Piotr i Jan usłyszeli i zobaczyli. Tekst Ewangelii przywoływał kilka epifanii Jezusa.

Reklama

– Żywa obecność Jezusa uwolniła Apostołów z zatwardziałości ich serca i przekształciła w ludzi prawdziwej wiary. Poprzez fakt podkreślenia niewiary uczniów, co jest typowe dla całej Ewangelii św. Marka, ewangelista pragnie zaznaczyć, że zmartwychwstanie nie jest owocem ludzkiej wyobraźni lub też zbiorowej sugestii uczniów Mistrza z Nazaretu, ale darem Ojca dla Tego, który stał się posłuszny aż do śmierci dla zbawienia całej ludzkości. Na koniec zmartwychwstały Pan posyła swoich uczniów na cały świat, aby kontynuowali Jego dzieło i prowadzili ewangelizacyjną działalność razem z Panem – przypomniał biskup.

Posłani

Zachęcał, by również dla katechetów spotkanie z Chrystusem było uwalniające. – W każdym słowie i w codziennej Eucharystii jestem pociągany przez Jezusa, abym stanął po Jego stronie, nauczył się rezygnować z miłości własnej i cierpliwie słuchać. Wtedy więcej jest w nas Jego mocy, więcej motywacji do życia, więcej pokoju i radości. Dzisiaj Jezus staje przed nami i mówi jak wtedy do uczniów: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!” – zakończył, cytując słowa Jezusa.

Na zakończenie Mszy św. przedstawiciele zebranych w legnickim kościele św. Jacka odczytali akt zawierzenia Matce Najświętszej i złożyli życzenia solenizantom – bp. Markowi Mendykowi i ks. prał. Markowi Korgulowi, dyrektorowi Wydziału Katechetycznego Świdnickiej Kurii Biskupiej, który zorganizował wyjazd do sanktuarium. Pielgrzymi mogli też poznać historię cudu eucharystycznego i wyniki przeprowadzonych nad nim badań.

2022-05-02 11:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nadbałtyckie debaty

O dydaktyce katechezy, o tym jak katechizować współcześnie, również w przestrzeni internetowej, rozmawiali na spotkaniu zakonni i świeccy katechetyci.

W Trzęsaczu odbyły się „XIX Nadbałtyckie Debaty Katechetyków Polskich”. Organizuje je Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego i Polskie Towarzystwo Teologiczne – Oddział w Szczecinie. Tematem dyskusji katechetyków był tegoroczny temat: „Inspiracje nowego Dyrektorium o katechizacji. Formacja katechetów – dydaktyka katechezy – media w służbie katechezy”.

CZYTAJ DALEJ

Siostra Dolores Zok: Kryzys powołań przynagla nas do świadczenia życiem

2023-02-02 16:43

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Family News Service

Siostra Dolores Zok

Siostra Dolores Zok

Kryzys powołań przynagla nas, aby ewangelizować i świadczyć o Jezusie. Wiele osób chce żyć bliżej Boga, dlatego szuka prawdziwych świadków Chrystusa. Sami chcą takimi być – mówi Family News Service przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych s. Dolores Zok SSpS. Obecnie w Polsce pracuje 16 400 sióstr zakonnych w 105 zgromadzeniach. 2 lutego w Kościele katolickim obchodzony jest Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

Co przyciąga młode kobiety do wstąpienia do zakonu? Przede wszystkim potrzeba spotkania Boga. „W tej chwili w mojej wspólnocie, w Zgromadzeniu Misyjnym Służebnic Ducha Świętego, mamy dwie młode postulantki. Jedna jest prawniczką, ma 30 lat. Druga zaś jest po stosunkach międzynarodowych. Chcą żyć bliżej Boga, chcą o Nim świadczyć, chcą wyjechać na misje do najbiedniejszych krajów świata” – podkreśliła s. Zok. „Dzisiejszy młody człowiek szuka prawdziwych świadków Chrystusa i sam chce takim być” – dodała.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Jeż do osób konsekrowanych: czym możemy zaskoczyć świat?

2023-02-02 18:03

[ TEMATY ]

osoby konsekrowane

bp Jeż

flickr.com

bp Jeż

bp Jeż

- Możemy zaskoczyć i zachwycić świat obecnością Chrystusa, którego nosimy w sobie - mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż w Dzień Życia Konsekrowanego. Na Mszy św. w bazylice katedralnej w Tarnowie modliły się osoby konsekrowane z całej diecezji tarnowskiej. Wierni świeccy także licznie przyszli na liturgię przynosząc gromnice.

Biskup tarnowski w homilii podkreślił, że to właśnie wiara stanowi podstawę powołania do życia kapłańskiego i zakonnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję