Reklama

Głos z Torunia

Po prostu kochaj

Parafia Gostkowo jest dumna z członków Liturgicznej Służby Ołtarza. Mikołaj i Michał zostali ustanowieni lektorami.

Niedziela toruńska 22/2022, str. I

[ TEMATY ]

Liturgiczna Służba Ołtarza

Grzegorz Kuradczyk

Uroczystość miała podniosły i radosny charakter

Uroczystość miała podniosły i radosny charakter

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość odbyła się 15 maja i licznie zgromadziła parafialną wspólnotę. Nie zabrakło także dzieci, które dzień wcześniej przyjęły po raz pierwszy Chrystusa do swojego serca. W oczach młodych chłopców było widać zaciekawienie, a nawet kilku spośród nich wyraziło chęć przystąpienia do Liturgicznej Służby Ołtarza. Dwaj kandydaci od wielu lat posługują przy ołtarzu jako ministranci, podejmowali także posługę przy ambonie. Ich zapał, zaangażowanie w sprawy wspólnoty parafialnej oraz – jak to określiła jedna z parafianek – niezwykła umiejętność nie tylko czytania Słowa Bożego, ale jego proklamowania zaowocowały włączeniem ich do grona lektorów.

Reklama

W homilii ksiądz proboszcz podkreślił, że Pan Jezus nigdy nie skupia się na tym, co złe, grzeszne. On idzie dalej, wskazując nowe możliwości, jakby chciał powiedzieć: „Nie siedź w cieniu swojego grzechu, swojego zranienia, krzywdy czy słabości. Wyjdź z cienia!”. Jezus jednak nie wzywa do tego, nie wskazując właściwej drogi. Jest nią miłość. Widzisz problem w relacjach – po prostu kochaj; widzisz młodych, którzy nie chcą przyjść na Mszę św. – po prostu kochaj; kochaj Boga i ludzi, a wtedy oni, patrząc na twoją miłość, ujrzą oblicze Boga i sami Go zapragną. Kaznodzieja zaznaczył, że to właśnie świadectwo miłości w rodzinie kandydatów i w środowisku, w którym żyją, zaowocowała przed laty ich pragnieniem służby w Kościele i sprawiła, że mimo różnych kryzysów we wspólnocie Kościoła oni nadal w nim są i w nim znajdują radość.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Błogosławieństwa do posługi lektora udzielił kandydatom ks. Artur Szymczyk, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej Toruńskiej. Po homilii proboszcz przedstawił kandydatów i podkreślił, że zostali przygotowani do tej zaszczytnej funkcji oraz poprosił ks. Szymczyka o udzielenia im błogosławieństwa. Michał i Mikołaj publicznie wyrazili wolę przyjęcia nowej posługi i zaznaczyli, że chcą, by Słowo Boże kształtowało ich życie. Po modlitwie i błogosławieństwie każdy z nowych lektorów otrzymał księgę Pisma Świętego oraz krzyż, które mają im przypominać o wielkim zaufaniu, jakim obdarzył ich Bóg, powierzając im swoje Słowo.

Po Eucharystii nowi lektorzy przyjmowali gratulacje oraz zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia ze swoimi rodzinami i kapłanami. Gratulujemy im objęcia nowej funkcji w Kościele i życzymy wiele radości z głoszenia słowa Bożego. – Są stworzeni do tej funkcji. Zawsze, jak ich słyszę, podziwiam to, z jaką uwagą i refleksją czytają Słowo Boże – mówi pani Marta. Ufamy, że ich posługa pociągnie do służby przy ołtarzu, a może w przyszłości do kapłaństwa, nowych chłopców i mężczyzn.

2022-05-24 12:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ministranci z Żarek

Niedziela częstochowska 35/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Liturgiczna Służba Ołtarza

Archiwum ks. Kamila Jastrzębia

Ks. Kamil Jastrząb (z lewej) z podopiecznymi

Ks. Kamil Jastrząb (z lewej) z podopiecznymi

Potrafią znaleźć czas, by być przy ołtarzu – mówi ks. Kamil Jastrząb.

Bardzo dobrze opiekuje się nami ksiądz prefekt – organizuje nam wycieczki i w każdą sobotę zbiórki. Podoba mi się bycie ministrantem, bo lubię służyć Bogu przy ołtarzu – podkreśla znaczenie swojej posługi Kacper Bednarek z czteroletnim ministranckim stażem.
CZYTAJ DALEJ

Warszawa. Świadek wolności - ks. prał. Piotr Śliwka odznaczony przez Prezydenta RP

2025-07-11 12:24

[ TEMATY ]

Solidarność

odznaczenie Prezydenta RP

ks. Piotr Śliwka

kapelan Solidarności

Archiwum prywatne

Ks. prał. Piotr Śliwka po odebraniu Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski z rąk ministra Andrzeja Dery w Belwederze.

Ks. prał. Piotr Śliwka po odebraniu Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski z rąk ministra Andrzeja Dery w Belwederze.

Niektóre życiorysy są jak drogowskazy – ciche, ale wyraźne, wskazujące kierunek, w którym warto iść. Wśród takich postaci jest ks. prałat Piotr Śliwka – kapłan, który nie tylko głosił Ewangelię, ale w czasach próby żył nią odważnie i konkretnie. Jego długoletnia, ofiarna służba Kościołowi i Ojczyźnie została właśnie doceniona jednym z najwyższych odznaczeń państwowych.

W czwartek 10 lipca br. w Belwederze odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych nadanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W imieniu Głowy Państwa aktu dekoracji dokonał minister Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Wśród odznaczonych znalazł się kapłan diecezji świdnickiej – ksiądz prałat Piotr Śliwka, który za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych oraz za osiągnięcia w pracy duszpasterskiej, społecznej i organizacyjnej został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Papieża w Castel Gandolfo z przedstawicielami kapituł generalnych

2025-07-12 11:42

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

W przesłaniu do przełożonych generalnych i członków rad niektórych kapituł i zgromadzeń zakonnych Papież Leon XIV mówił o potrzebie odnowienia ducha misyjnego, przyswojenia sobie uczuć „jakie miał Chrystus Jezus” oraz szerzenia na całej ziemi światła Chrystusa.

Przebywający w Castel Gandolfo Leon XIV przyjął na dziedzińcu Pałacu Apostolskiego przełożonych generalnych oraz członków ośmiu rad kapituł i zgromadzeń zakonnych, którzy zebrali się aby nakreślić dalszy program działania swoich instytutów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję