Reklama

Niedziela Podlaska

Historyczna „pięćdziesiątka”

Wychowaliśmy wielu wspaniałych muzyków i wykładowców. Widać, że nasza szkoła jest potrzebna społeczeństwu – podkreśliła Gabriela Podleska, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Bielsku Podlaskim.

Niedziela podlaska 23/2022, str. IV

[ TEMATY ]

50‑lecie

jubileusz szkoły

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Przybyło wielu znamienitych gości

Przybyło wielu znamienitych gości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystą galę jubileuszu 50-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia oraz 25-lecia Stowarzyszenia Muzyków „Forte” z Bielska Podlaskiego w Bielskim Domu Kultury poprzedziło nabożeństwo w kaplicy Świętej Trójcy przy Policealnym Studium Ikonograficznym oraz Msza św. w kościele Matki Bożej z góry Karmel.

Nabożeństwu w cerkwi w asyście dwóch księży prawosławnych przewodniczył ks. mitrat Leoncjusz Trofimiuk, doceniając rolę szkoły w kształtowaniu postawy artystycznej młodego pokolenia. Życzył błogosławieństwa bożego i dalszych sukcesów na poziomie ponadregionalnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mszy św. koncelebrowanej wraz z ks. prał. Henrykiem Polakiem w kościele Matki Bożej z Góry Karmel przewodniczył proboszcz ks. kan. Zbigniew Domirski, który także wygłosił homilię. Uroczystą liturgię uświetnił występ Chóru Polskiej Pieśni Narodowej.

Występ batucady, fanfary oraz wspólne odśpiewanie hymnu państwowego przez uczniów i nauczycieli rozpoczęło uroczysty piątkowy koncert w Bielskim Domu Kultury. W sali widowiskowej BDK-u wypełnionej gośćmi z wiceministrem edukacji i nauki Dariuszem Piontkowskim, Markiem Malinowskim – członkiem zarządu województwa podlaskiego, Agatą Puchalską – dyrektorem Biura Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, przedstawicielami samorządu na szczeblu wojewódzkim, powiatowym i gminnym obecni byli bp Piotr Sawczuk i biskup senior Antoni Dydycz, przedstawiciele duchowieństwa prawosławnego z księdzem mitratem Leoncjuszem Tofilukiem na czele.

Prowadzący uroczystą galę aktor Mateusz Sacharzewski, były absolwent bielskiej Szkoły Muzycznej wraz z dyrektorem szkoły Gabrielą Podleską i zastępcą Edytą Lebieżyńską oraz Arturem Żukowskim, prezesem Stowarzyszenia Muzyków Bielska Podlaskiego Forte powitali gości. – Wychowaliśmy wielu wspaniałych muzyków i wykładowców. Z roku na rok mamy coraz więcej chętnych do nauki. Widać, że nasza szkoła jest potrzebna społeczeństwu – podkreśliła Gabriela Podleska. Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia w Bielsku Podlaskim od pół wieku zapewnia uzdolnionej młodzieży intensywne nauczanie, kształtuje gust muzyczny i przygotowuje do podjęcia nauki w szkołach wyższego stopnia.

Reklama

Bielska placówka kształci, w zdecydowanej większości, młodzież zamieszkałą na terenie trzech powiatów: bielskiego, hajnowskiego i siemiatyckiego. Mury szkoły opuściło już ponad pięciuset absolwentów. Wielu z nich kontynuuje naukę na wyższych szczeblach szkolnictwa artystycznego, zasila także kadrę pedagogiczną szkół artystycznych na terenie całego kraju.

Uroczysta gala koncertowa

Podczas gali koncertowej wystąpili uczniowie, absolwenci i zespoły rodzinne. Wspaniałą grę na skrzypcach wykonała młodziutka Ukrainka, która opuszczając swój kraj, wzięła ze sobą jedynie skrzypce. Kacpra Stalewskiego, akordeonisty, dziś laureata wielu prestiżowych nagród, nie trzeba przedstawiać bielszczanom, bo pierwsze kroki stawiał jako organista w bazylice bielskiej, prowadząc także chór parafialny. Koncert był okazją do licznych odznaczeń i nagród dla nauczycieli Państwowej Szkole Muzycznej, jak też osób i instytucji, które działają i działały na rzecz szkoły. Zapraszani na estradę goście obdarowali kierownictwo szkoły okolicznościowymi prezentami, które pozwolą na lepsze funkcjonowanie szkoły.

Wśród odznaczeń były medale, nagrody i wyróżnienia samorządowe. Warto zwrócić uwagę na fakt odznaczenia zasłużonych nauczycieli. Złoty medal od prezydenta RP otrzymali Edyta Lebieżyńska oraz Bogumiła Kisiel; srebrny – Magdalena Włodarczyk, Jolanta Półkoszek oraz Ireneusz Ławreszuk. Dyrekcja obdarowała gości i sponsorów wspaniałymi prezentami. Występujący artyści otrzymywali w podziękowaniu czerwone róże. W roli konferansjera doskonale spisał się Mateusz Sacharzewski, który przybliżył historię szkoły dopełnianą przekazem multimedialnym.

Reklama

Przesłanie do dyrekcji skierowali wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, starosta bielski Sławomir Jerzy Snarski, przedstawiciele z zaprzyjaźnionych szkół muzycznych z regionu oraz przedstawiciele zespołów działających w mieście i regionie. Był to swoisty korowód intelektualno-wizualny, gdyż niektórzy z przybyłych zespołów wystąpili w strojach regionalnych.

Swoisty blok stanowił przekaz wizualny na wielkim ekranie, z którego dawni absolwenci dzieli się swoimi wrażeniami, a także niejednokrotnie zaprezentowali swoje umiejętności na poziomie ponadregionalnym. Na zakończenie koncertu wystąpiła rodzina państwa Sacharzewskich. Mateusz, prowadzący galę przyznał, że nie jest w stanie dorównać artystycznie występującym członkom rodziny. Senior rodu Eugeniusz Sacharzewski, to doskonały akordeonista, członek kilku zespołów. Uzdolnione córki i wnuczki wspólnie wykonały piosenkę Lipkę. Brawom nie było końca. Na wytrwałych, bo gala trwała ponad dwie i pół godziny, czekał wspaniały tort urodzinowy. Zaproszeni goście spotkali się na uroczystej kolacji. Modlitwę wyrażoną w śpiewie Pobłogosław Panie Boże z wysokiego nieba zaintonował ks. prał. Henryk Polak.

Jako wspaniały element, dopełniający prezent z Firmy Suempol w postaci pianina elektrycznego, stanowiły dwa dekoracyjne fortepiany wypełnione produktami firmowymi z łososia. Słowa życzeń i podziękowań do dyrekcji w imieniu prezes Firmy Suempol Moniki Siecińskiej Jaworowskiej skierował Krystian Witkiewicz.

Z kart historii szkoły

Przypomnijmy, w mieście od 1965 r. w działało Społeczne Ognisko Muzyczne, a od 1972 r. z inicjatywy nauczycieli Stefana Sadlickiego i Elżbiety Stefanii Baranowskiej utworzono Państwową Szkołę Muzyczną I Stopnia w Bielsku Podlaskim. Z 92 uczniami pracę podjęło 8 nauczycieli w klasach: fortepianu, skrzypiec, wiolonczeli, fletu, akordeonu, klarnetu i trąbki. Zajęcia odbywały się w wynajmowanych w różnych miejscach miasta lokalach. W październiku 1976 r. na potrzeby szkoły władze miasta przekazały obiekty poklasztorne przy ul. Żwirki i Wigury 4. Budynki jednak wymagały gruntownego remontu. Nad ich adaptacją dla potrzeb szkoły kierował ówczesny dyrektor placówki Władysław Bagniuk. Po kilkunastu latach, w 1992 r. zespół poklasztorny został przekazany dawnemu, prawowitemu właścicielowi – parafii Matki Bożej z Góry Karmel. Władze diecezji drohiczyńskiej umożliwiły szkole dalsze, nieodpłatne korzystanie z pomieszczeń obiektu. Z powodu zwiększającej się liczby uczniów i poszerzającego się grona pedagogicznego, placówka podjęła starania związane z pozyskaniem większego lokum. Możliwość pojawiła się w 2001 r., kiedy to władze miasta przekazały dyr. Gabrieli Podleskiej na użytek szkoły czterokondygnacyjny budynek przy ul. Widowskiej. Budynek został odpowiednio przygotowany na potrzeby placówki. Obecnie w szkole kształci się ponad 150 uczniów.

2022-05-31 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wychowanie sercem

Niedziela wrocławska 44/2022, str. III

[ TEMATY ]

jubileusz szkoły

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Uroczysty apel w murach szkoły

Uroczysty apel w murach szkoły

Najstarsza katolicka szkoła podstawowa przeżywa jubileusz.

Niepubliczna Szkoła Podstawowa Sióstr Salezjanek im. Jana Pawła II we Wrocławiu, w której przeplata się wychowanie i nauka na wysokim poziomie, rodzinna atmosfera i przekazywanie wartości chrześcijańskich, obchodzi 20-lecie działalności. To najstarsza katolicka podstawówka we Wrocławiu. Powstała z inicjatywy rodziców dzieci z Przedszkola Sióstr Salezjanek. – To rodzice pragnęli, aby wychowanie katolickie ich dzieci było kontynuowane, dlatego nasza szkoła jest pierwszą katolicką szkołą podstawowa we Wrocławiu. Na ich prośbę odpowiedziała s. Bernadeta Lewek, pierwszy dyrektor tej szkoły – mówiła podczas uroczystości jubileuszowych salezjanka s. Izabela Gryń, obecny dyrektor. – Dziękujemy Bogu i ludziom za 20 lat istnienia. Dziękuję gronu pedagogicznemu i pracownikom szkoły za tworzenie wspólnoty, w której wychowujemy sercem, tworząc rodzinną atmosferę, gdzie każdy czuje się życzliwie przyjęty i dowartościowany – podkreślała siostra dyrektor.

CZYTAJ DALEJ

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

[ TEMATY ]

Katolik

Narodowy Spis Powszechny

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Prof. Koseła i prof. Grabowska przypomnieli, że wyniki spisu z 2021 r. opublikowane zostały w 2023 r. Przynależność do wyznania rzymskokatolickiego zadeklarowało 27121331 osób z ogółu 38 mln. Polaków. Bezwyznaniowość zadeklarowało 2 611506 osób, natomiast aż 7807553 osoby odmówiły odpowiedzi na pytanie o wyznanie.

CZYTAJ DALEJ

Maryja, ekspert od szczęścia. Diecezjalny dzień skupienia dla kobiet, cz. 1

2024-04-20 13:09

Marzena Cyfert

Adriana Kwiatkowska i s. Maria Czepiel poprowadziły spotkanie ze słowem Bożym

Adriana Kwiatkowska i s. Maria Czepiel poprowadziły spotkanie ze słowem Bożym

W kościele Najświętszej Maryi Panny na Piasku trwa diecezjalny dzień skupienia dla kobiet. Wpisuje się on w przygotowania do Synodu Archidiecezji Wrocławskiej. Na spotkanie przybyły kobiety z całej archidiecezji.

Otwarcia spotkania dokonali bp Jacek Kiciński, bp Maciej Małyga i ks. Krystian Charchut, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny na Piasku. S. Maria Czepiel, elżbietanka i Adriana Kwiatkowska podzieliły się z zebranymi słowem Bożym, które przez kilka dni medytowały. Był to fragment Ewangelii mówiący o nawiedzeniu św. Elżbiety przez Maryję (Łk 1, 39-56).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję