Reklama

Niedziela Podlaska

Niedziela w rodzinie

Jaką rolę w życiu każdego dziecka pełni rodzina? Odpowiedzi szukano w Katolickim Przedszkolu im. św. Antoniego w Węgrowie podczas gali finałowej X edycji konkursu plastycznego.

Niedziela podlaska 23/2022, str. VI

[ TEMATY ]

rodzina

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Laureaci tegorocznej edycji konkursu wraz z gośćmi oraz organizatorami

Laureaci tegorocznej edycji konkursu wraz z gośćmi oraz organizatorami

W tym roku konkurs przebiegał pod hasłem „Świętowanie niedzieli w mojej rodzinie”. Przedszkolaki przywitały przybyłych 20 maja gości przygotowaną scenką. Zaprezentowały sposób przeżywania niedzieli w rodzinie. Jej głównym punktem było spotkanie z Panem Bogiem podczas Mszy św. Świętowanie Dnia Pańskiego to również wspólne spędzanie czasu, odwiedziny rodziny, odpoczynek w gronie przyjaciół. Treści przedstawione w scence znalazły swoje odzwierciedlenie w przygotowanych przez dzieci pracach plastycznych. W sumie wpłynęło 202 prac z 40 placówek.

Podczas gali nagrodzono laureatów, którzy do konkursu przystąpili w pięciu kategoriach. Pierwsze miejsca zajęli: w kategorii I (dzieci trzyletnie) – Pola Siuchta z Katolickiego Przedszkola św. Antoniego w Węgrowie, w kategorii II (dzieci czteroletnie) – Mieszko Szczubełek z przedszkola w Sadownem, w kategorii III (dzieci pięcioletnie) – Iga Łach z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Janusza Kusocińskiego w Sokołowie Podlaskim, w kategorii IV (dzieci sześcioletnie) – Oliwia Kurowicka z niepublicznego przedszkola w Niecieczy, w kategorii V (praca z rodziną) – Amelia Pniewska z Miejskiego Przedszkola Nr 4 Leśna Kraina w Sokołowie Podlaskim. Nagrodę specjalną otrzymali Mateusz i Błażej Moczulscy ze szkoły podstawowej w Perlejewie. Pełna lista laureatów została opublikowana na: www.katecheza.drohiczynska.pl, w zakładce konkursy.

Wręczenia nagród dokonali bp Piotr Sawczuk, Marzena Gromek, sekretarz powiatu węgrowskiego, poseł Maciej Górski, starosta powiatu węgrowskiego Ewa Besztak, burmistrz Węgrowa Paweł Marchela oraz miejscowy proboszcz ks. kan. Romuald Kosk.

Biskup Piotr Sawczuk wyraził radość z podjętej inicjatywy. Jak zauważył, organizatorzy od 10 lat zachęcają dzieci, jak również ich rodziców, do wzięcia udziału w konkursie, który za temat obiera różne aspekty życia religijnego. Na ręce Iwony Serafińskiej – dyrektor ds. pedagogicznych, biskup podziękował wszystkim zaangażowanym w zorganizowanie i przygotowanie konkursu.

Reklama

Dyrektor Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego ks. kan. Krzysztof Mielnicki przypomniał główne założenia i cele konkursu. Były nimi m.in. zwrócenie uwagi na to, jak istotną rolę w życiu każdego dziecka pełni rodzina i bliskie relacje między jej członkami, ukazanie dzieciom wartości rodziny, która jest pierwszym i niezastąpionym środowiskiem wychowawczym, ukazanie wzorów życia chrześcijańskiego.

Organizatorami konkursu byli Katolickie Przedszkole św. Antoniego w Węgrowie oraz Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie, parafia św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy, Fundacja MATER.

Patronat honorowy zapewnili: biskup drohiczyński Piotr Sawczuk, senator RP Maria Koc, burmistrz miasta Węgrów Paweł Marchela, starosta powiatu węgrowskiego Ewa Besztak oraz Akademia Katolicka w Warszawie.

2022-05-31 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Ozga: w Kamerunie nie ma żłobków i hospicjów

[ TEMATY ]

rodzina

Afryka

Bożena Sztajner/Niedziela

O tym, jak wygląda klasyczny model rodziny w Kamerunie wschodnim, mówił bp Jan Ozga podczas 5. Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin z archidiecezji przemyskiej do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Jarosławiu. – U nas nie ma żłobków, nie mamy też hospicjów i domów pogodnej starości. Tę funkcję przejmuje rodzina – mówił w homilii ordynariusz diecezji Doumé – Abong Mbang.

W homilii bp Jan Ozga przedstawił, jak wygląda klasyczna rodzina we wschodnim Kamerunie.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

[ TEMATY ]

nowenna

szkaplerz

Matka Boża Szkaplerzna

Archiwum parafii

Od 7 lipca - trwa Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Modlitwa na początek Nowenny

CZYTAJ DALEJ

Ks. Szczerba o bp. Golińskim: czynił wszystko, żeby zbawiać ludzi

2022-07-06 20:30

[ TEMATY ]

Częstochowa

rocznica śmierci

bp Zdzisław Goliński

bazylika archikatedralna Świętej Rodziny

ks. Marian Szczerba

Maciej Orman/Niedziela

Modlitwa za bp. Zdzisława Golińskiego w krypcie biskupów częstochowskich

Modlitwa za bp. Zdzisława Golińskiego w krypcie biskupów częstochowskich

– Biskup Goliński gorliwie pracował jako duszpasterz i biskup w trudnych czasach komunistycznych – powiedział ks. prał. Marian Szczerba. Kanclerz Kurii Metropolitalnej w Częstochowie i wikariusz generalny archidiecezji częstochowskiej 6 lipca przewodniczył Mszy św. w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie w 59. rocznicę śmierci drugiego biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego.

W homilii ks. Szczerba przywołał słowa świadectwa jednego z najbliższych współpracowników biskupa: „Włączał się w każdą dziedzinę życia diecezjalnego, gdzie potrzebna była ingerencja czy natchnienie. Gdy mu zwracano uwagę, że przy takim trybie życia spali się bardzo szybko, bo musi się spalić, odpowiadał niezmiennie, iż woli być świecą spalającą się szybko przy pełnym płomieniu, użytecznym płomieniu, niż świecą tlącą się długo, ale bezużytecznie. Ta jego praca miała w sobie coś takiego, co mobilizowało do wysiłku i poświęcenia. Takim człowiekiem dobrym, humanistą w pełnym znaczeniu, człowiekiem pomagającym innym, był bp Zdzisław Goliński. Wydawało mi się zawsze, że gdy komuś okaże serce, poda rękę, to człowiek ten musi się poprawić, musi się zmienić”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję