Reklama

Niedziela Podlaska

Diecezja na szachownicy

W Zespole Szkół Salezjańskich w Sokołowie Podlaskim po raz piętnasty rozegrano mistrzostwa diecezji drohiczyńskiej w szachach.

2022-06-14 11:18

Niedziela podlaska 25/2022, str. VII

[ TEMATY ]

Drohiczyn

szachy

Flaziński

Pamiątkowe zdjęcie organizatorów i uczestników

Pamiątkowe zdjęcie organizatorów i uczestników

W jubileuszowych mistrzostwach 4 czerwca zagrało 35 zawodników, mieszkańców diecezji drohiczyńskiej. Organizatorami mistrzostw byli: UKS Sokołowskie Towarzystwo Szachowe, Zespół Szkół Salezjańskich w Sokołowie Podlaskim i Diecezjalne Duszpasterstwo Sportu Diecezji Drohiczyńskiej. Patronat honorowy nad mistrzostwami objęli: biskup drohiczyński Piotr Sawczuk, senator Waldemar Kraska, poseł Marek Sawicki, burmistrz Sokołowa Podlaskiego Bogusław Karakula i starosta sokołowski Elżbieta Sadowska. Uroczystego otwarcia dokonali: Józef Flaziński – prezes Sokołowskiego Towarzystwa Szachowego, ks. Krzysztof Domaraczeńko – diecezjalny duszpasterz sportu diecezji drohiczyńskiej i ks. Stanisław Stachal – dyrektor szkoły salezjańskiej.

Szachiści zagrali siedmiorundowy turniej szachów szybkich z tempem 15 min dla zawodnika w jednej grupie z późniejszym podziałem na kategorie wiekowe. W turnieju najliczniej reprezentowana była kategoria najmłodszych zawodników, bo aż 16 graczy nie przekroczyło 12 roku życia, a najmłodszym graczem był 6-letni Franek Bańkowski z Siemiatycz. W tym roku swoich reprezentantów miało także drohiczyńskie seminarium, zagrali alumni Łukasz Hryniewicki i Sylwester Drużba. Zawodników podczas zawodów odwiedził poseł Marek Sawicki. Gracze walczyli o tytuły szachowych mistrzów diecezji w trzech kategoriach wiekowych: seniorów, juniorów do lat 18 i juniorów do lat 12. W kategorii seniorów, jak i w całym turnieju zwyciężyli: Janusz Dzienisiuk z Siemiatycz przed Jakubem Żurawickim z Węgrowa – obaj zdobyli po 6 punktów. Trzecie miejsce zajął Józef Flaziński, a czwarte ks. Kszysztof Domaraczeńko – obaj uzyskali po 5 punktów. W kategorii juniorów do lat 18 zwyciężył Paweł Nasiłowski z Sokołowa Podlaskiego przed Kornelem Konobrockim z Czeremchy i Aleksandrą Żurawicką z Węgrowa. Wśród juniorów do lat 12 najlepszy był aktualny mistrz Mazowsza do lat 11, Mateusz Strus przed swym bratem Tadeuszem – obaj zdobyli po 5 punktów. Brązowy medal w tej kategorii zdobył Mateusz Zgierun z Siemiatycz z dorobkiem 4 punktów.

Uroczysty charakter miała ceremonia zakończenia jubileuszowych mistrzostw. Przedstawicielom sponsorów pamiątkowe statuetki wręczył prezes Sokołowskiego Towarzystwa Szachowego Józef Flaziński. Natomiast senator Waldemar Kraska, który wyjątkowo nie mógł osobiście przybyć, za pośrednictwem dyrektor swego biura – pani Joanny Malinowskiej, przekazał okolicznościowe podziękowania organizatorom mistrzostw: ks. Krzysztofowi Domaraczeńce, ks. Stanisławowi Stachalowi i Józefowi Flazińskimu. Przedstawiciele sponsorów: Joanna Malinowska, Andrzej Sarna – dyrektor biura posła Marka Sawickiego i Mieczysław Sobieszczak, naczelnik Wydziału Oświaty UM, wręczyli zwycięzcom puchary i medale, a wszystkim pozostałym zawodnikom dyplomy i nagrody rzeczowe. Mistrzostwa wsparli: senator Waldemar Kraska, poseł Marek Sawicki, Urząd Miasta Sokołów Podlaski, Powiat Sokołowski, Polsero, Przedsiębiorstwo Usług Inżynieryjno-Komunalnych i Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ministranci szachiści

W Szkole Podstawowej nr 2 w Tomaszowie Lubelskim zostały rozegrane I Mistrzostwa Ministrantów Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej w Szachach. W zawodach wzięło udział 63 uczestników reprezentujących 24 parafie. Mistrzostwa rozegrano w dwóch grupach: szkoły podstawowe oraz gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Oprócz klasyfikacji indywidualnej prowadzono klasyfikację drużynową parafii. Tomaszów był reprezentowany przez ministrantów z trzech parafii: św. Ojca Pio, Najświętszego Serca Jezusa i Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Mistrzostwa rozpoczęły się Mszą św. w kościele św. Ojca Pio.

CZYTAJ DALEJ

#KrwiodawstwoŻycia - codzienne rozważania na lipiec

2022-06-30 09:20

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Miesiąc lipiec zawsze był w tradycji Kościoła poświęcony czci Krwi Chrystusa, co podkreślali również w swoich różnych przemówieniach i kazaniach ostatni papieże, m.in. św. Jan XXIII, św. Jan Paweł II, Benedykt XVI. Natomiast dzień 1 lipca był uroczystością liturgiczną dla całego Kościoła, aż do reformy liturgicznej Soboru Watykańskiego II, który połączył tę uroczystość z uroczystością Bożego Ciała i dlatego od tej pory obchodzimy uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej.

Jednakże duchowa Rodzina Krwi Chrystusa, do której należy kilka zgromadzeń zakonnych (m.in. Misjonarze Krwi Chrystusa, Adoratorki Krwi Chrystusa, Misjonarki Krwi Chrystusa) oraz wiele świeckich wspólnot (m.in. Wspólnota Krwi Chrystusa, Stowarzyszenie Krwi Chrystusa), ma ten przywilej, że każdego roku dnia 1 lipca obchodzi uroczystość odpustową Przenajdroższej Krwi Chrystusa. Stąd poprzez te zgromadzenia zakonne oraz wiele grup świeckich jest również dzisiaj rozpowszechniane to nabożeństwo do przenajdroższej Krwi Chrystusa, szczególnie w miesiącu lipcu, w którym odmawia się litanię do Krwi Chrystusa, nazywaną „nabożeństwem lipcowym” (analogicznie do nabożeństwa majowego i czerwcowego).

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas na Jasnej Górze do chorych i zdrowych

2022-07-06 20:20

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Abp Adrian Galbas

Jsna Góra/Facebook

Apostolstwo, które podejmują chorzy, to najcenniejsze z apostolstw, jakie istnieją w Kościele - mówił abp Adrian Galbas na 57. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Apostolstwa Chorych na Jasną Górę. Pielgrzymka odbyła się 6 lipca po dwóch latach przerwy wywołanej pandemią. Wzięło w niej udział blisko tysiąc pielgrzymów - chorych oraz ich bliskich.

Arcybiskup koadiutor Adrian Galbas z archidiecezji katowickiej mówił w homilii, że apostolstwo podejmowane przez chorych jest najcenniejszym z apostolstw, jakie istnieją w Kościele. – "Moja siła z was", powiedział kiedyś św. Jan Paweł II właśnie do chorych. Nie do księży, nie do biskupów, nie do sióstr zakonnych, nie do młodzieży. Oni niewątpliwie są siłą Kościoła, byli siłą Jana Pawła II i każdego kolejnego papieża. Największą jednak siłą Kościoła są chorzy i cierpiący – wskazywał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję