Reklama

Niedziela Rzeszowska

Być dla... to program neoprezbiterów

Dzień poprzedzający uroczystość Zesłania Ducha Świętego był świętem diecezji i Kościoła – w rzeszowskiej katedrze odbyły się święcenia kapłańskie jedenastu diakonów.

Niedziela rzeszowska 25/2022, str. I

[ TEMATY ]

Rzeszów

święcenia kapłańskie

Ks. Jakub Nagi

Tegoroczni neoprezbiterzy z bliskimi w katedrze rzeszowskiej

Tegoroczni neoprezbiterzy z bliskimi w katedrze rzeszowskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szafarzem sakramentu święceń, które odbyły się 4 czerwca 2022 r. był bp Jan Wątroba – biskup diecezji rzeszowskiej. W Eucharystii uczestniczyli: abp Edward Nowak oraz bp Kazimierz Górny.

– Być kapłanem, to mieć udział w pasterskiej misji Chrystusa – powiedział w homilii bp Jan Wątroba. Nawiązując do obrzędu święceń zaznaczył, że misja pasterska powinna objawiać się w gotowości złożenia siebie samego w ofierze, bycia „dla” – dla Pana Boga, dla Kościoła, dla drugiego człowieka. Nawiązując do postaci bł. ks. Władysława Bukowińskiego – patrona rocznikowego kandydatów – ukazał, jak święci kapłani wypełniali tę misję za życia. – Jesteśmy wyświęceni nie po to, aby się oszczędzać, bo Chrystus się nie oszczędzał, lecz byśmy – uczestnicząc w Jego kapłaństwie – składali z siebie ofiarę – powiedział bp Wątroba. Tak właśnie żył bł. Władysław Bukowiński – kapłan czasów trudnych, okresu wojny, sowieckich łagrów, doświadczony posługą misyjną w Kazachstanie i sowieckiej Azji Środkowej – prześladowany za posługę dla ludu Bożego, lecz nieustannie wierny Bogu, ufny i oddany w ręce Opatrzności Bożej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W imieniu nowo wyświęconych podziękował ks. Tomasz Sienicki, który powiedział: – Mamy prośbę. Wychodząc z kościoła, powiedzcie tym, których spotkacie, że nasz Kościół jest Kościołem dobrym i pięknym, pomimo tego, co się o nim słyszy. Nie zniechęcajmy się, ale róbmy wszystko, żeby Kościół był piękniejszy.

W święceniach prezbiteratu uczestniczyli członkowie rodzin, znajomi i przyjaciele, wspólnota seminaryjna oraz księża, których spotkali na swojej drodze neoprezbiterzy. Był to dzień pełen niezapomnianych emocji, głębokich wzruszeń i łez szczęścia. Ta chwila, na którą długo oczekiwali, była również okazją do wyrażenia wdzięczności Bogu i ludziom – szczególnie tę wdzięczność neoprezbiterzy wyrazili podczas swoich prymicji w rodzinnych parafiach, które odbyły się w niedzielę Zesłania Ducha Świętego. Kolejny tydzień był czasem sprawowania Mszy prymicyjnych w seminarium, szpitalach, parafiach, w których odbyli praktyki oraz na Jasnej Górze.

2022-06-14 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja uczciła swojego patrona

Niedziela rzeszowska 6/2026, str. I

[ TEMATY ]

Rzeszów

Ks. Jakub Oczkowicz

Św. Józef Sebastian Pelczar, patron diecezji, jest również patronem Kapituły Katedralnej

Św. Józef Sebastian Pelczar, patron diecezji, jest również patronem Kapituły Katedralnej

Był rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, założył Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, był biskupem diecezji przemyskiej. Przez cały czas prowadził także działalność pisarską.

W 184. rocznicę urodzin św. bp. Józefa Sebastiana Pelczara – głównego patrona diecezji rzeszowskiej, 19 stycznia br., w katedrze rzeszowskiej została odprawiona Msza św. Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba, a koncelebrowali bp Kazimierz Górny i bp Edward Białogłowski wraz z kapłanami przybyłymi na tę uroczystość. Razem z nimi modlili się m.in. księża z Kapituły Katedralnej w Rzeszowie. Wśród osób konsekrowanych zgromadzonych w katedrze obecne były siostry ze Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed Wniebowzięciem NMP

[ TEMATY ]

nowenna

Wniebowzięcie NMP

Adobe Stock

6 sierpnia rozpoczynamy dziewięciodniową nowennę, która przygotuje nas do Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

„O Matko niech pieśń moja dziś ku Tobie płynie,
CZYTAJ DALEJ

Biskup Kiciński na Jasnej Górze: - Maryjo! Pomóż nam przyjmować to, co trudne, i dziękować za to, co piękne

2026-08-09 23:49

ks. Łukasz Romańczuk

Biskup Jacek Kiciński wygładza rozważanie apelowa na Jasnej Górze - 19.09.2025

Biskup Jacek Kiciński wygładza rozważanie apelowa na Jasnej Górze - 19.09.2025

W przeddzień wejścia 46. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę pielgrzymi archidiecezji wrocławskiej zgromadzili się na wieczornym Apelu Jasnogórskim. Słowo do pątników wygłosił bp Jacek Kiciński CMF, podsumowując ośmiodniowe rekolekcje w drodze i powierzając Maryi cały Kościół wrocławski.- Matko pielgrzymiego szlaku, oto przybywają do Ciebie pielgrzymi archidiecezji wrocławskiej”

Biskup rozpoczął od wskazania na duchowy wymiar spotkania: - Przychodzimy w przeddzień przybycia całej naszej pieszej pielgrzymki. Powoli dobiegają końca nasze ośmiodniowe rekolekcje w drodze.”
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję