Pięć lat temu bp Roman Pindel koronował Cudowny Obraz Matki Kazimierzowskiej w Rajczy koronami biskupimi. 353 lata temu król Jan Kazimierz darował obraz Matki Bożej Częstochowskiej Góralom Rajczańskim i wtedy wydano pozwolenie na budowę kościoła. Za te rocznice wierni parafii św. Wawrzyńca DM i św. Kazimierza Królewicza wraz z zaproszonymi gośćmi podziękują w niedzielę 3 lipca na Pikniku Królewskim.
Manifestacja wiary
Świętowanie rozpocznie się uroczystą Mszą św. o godz. 11.45 pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Dziękczynieniu będzie towarzyszyć wprowadzenie przez delegację relikwii I stopnia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia i bł. ks. Jerzego Popiełuszki – kapelana Solidarności. – Chcemy, żeby ta uroczystość była manifestacją wiary i modlitwy przez wstawiennictwo tych dwóch błogosławionych, którzy będą upraszać potrzebne łaski nie tylko dla naszej parafii, naszych rodzin, ale i całego Podbeskidzia. Zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania – mówi „Niedzieli” proboszcz ks. Andrzej Zawada.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Po Mszy św. uczestnicy przejdą do amfiteatru przy Centrum Kultury, gdzie o 13.30 nastąpi otwarcie Pikniku Królewskiego. Grupa teatralna „Effatha” przedstawi inscenizację związaną z rocznicami. Odbędą się koncerty chóru parafialnego „Laurentius” im. Tadeusza Szczepanka, zespołów regionalnych i kapeli. Przygotowano również szereg atrakcji dla dzieci, konkursy, zabawy, pokazy pierwszej pomocy oraz stoiska gastronomiczne i rękodzielnicze. Piknik zwieńczy zabawa z zespołem Tomasza Kamińskiego. Dochód z wydarzenia będzie przeznaczony na remont organów.
Relikwie
Parafia otrzymała relikwie od kard. Nycza. W czerwcu do Warszawy udała się delegacja z ks. proboszczem i wiceprzewodniczącym Rady Parafialnej Andrzejem Ryłko po to, by zaprosić kardynała na Piknik Królewski. – Nasza parafia starała się już dłuższy czas o pozyskanie relikwii, ale ciągle coś stawało na przeszkodzie. Pandemia uniemożliwiała działania w tym kierunku. Ostatecznie dotarliśmy do kard. Nycza i poprosiliśmy go o relikwie, tym bardziej że w naszej parafii, podobnie jak w całej Polsce, kult obu błogosławionych jest wielki. Zależy nam, żeby go jeszcze bardziej ożywić. Na naszych terenach było wielu ludzi, którzy walczyli o niepodległość naszej Ojczyzny. Dlatego uważam, że jest to ważne, by relikwie tutaj były i żeby nasi wielcy polscy patronowie wstawiali się za nami w niebie u Boga – mówi ks. proboszcz. Szczególnie zależy im, żeby z kultem dotrzeć do młodych ludzi. – Prymas Tysiąclecia wiele dobra uczynił dla Polski. Papież Jan Paweł II powiedział do niego kiedyś: „Nie byłoby mnie na Stolicy Piotrowej, gdyby nie twoja miłość do Maryi i do Ojczyzny”. Te słowa pokazują wielkość kard. S. Wyszyńskiego. Podobnie ks. Popiełuszko. My – starsze pokolenie – pamiętamy czasy powstania Solidarności, walk o niepodległość. Młodzi tego nie znają. Trzeba im o tym mówić. Dzięki temu możemy dla nich na nowo odkrywać tę historię – zaznacza kustosz rajczańskiego sanktuarium. Przyszłościowo będą chcieli również organizować pielgrzymki do miejsc narodzenia obu patronów.