Reklama

Niedziela Podlaska

Radosne święto jedności

Publiczne oddanie czci Panu Bogu utwierdza nas, że Kościół Chrystusowy będzie trwał do końca ziemi – powiedział bp Piotr Sawczuk w uroczystość Bożego Ciała.

2022-06-21 13:48

Niedziela podlaska 26/2022, str. I

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Bielsk Podlaski

Tadeusz Szereszewski

Idąc w procesji za Jezusem Eucharystycznym, czujemy się wyjątkowo zjednoczeni

Idąc w procesji za Jezusem Eucharystycznym, czujemy się wyjątkowo zjednoczeni

Mszy św. w bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim oraz procesji eucharystycznej przewodniczył pasterz diecezji. Eucharystię wraz z biskupem koncelebrowali bielscy proboszczowie i wikariusze. We wspólnym świętowaniu wzięło udział kilka tysięcy wiernych z bielskich parafii.

Pasterza diecezji oraz kapłanów przywitał ks. kan. Ryszard Zalewski, proboszcz bazyliki i dziekan bielski. – Wyruszymy dziś z najcenniejszym skarbem naszej wiary w procesji, ulicami Bielska Podlaskiego, aby publicznie oddać hołd Chrystusowi, ale też po to, by On przeciął drogi, którymi chodzimy na co dzień, by dotknął naszego życia. On przecież towarzyszy nam ze swą miłością cały czas – powiedział biskup.

W homilii natomiast przywołał cud rozmnożenia chleba, pokazując ogromne dysproporcje: 5 tys. mężczyzn, 5 chlebów i 2 ryby i jeszcze 12 koszy ułomków. – Takiemu Chrystusowi uwierzyliśmy i za takim Chrystusem idziemy. Chcemy przy Nim wytrwać nie tylko wtedy, kiedy okazuje swoją cudotwórczą moc, ale także wtedy, kiedy oddaje swoje ciało na mękę i śmierć, by zbawieniem objąć świat. Najlepszym wzorem ukazującym, jak mamy patrzeć na Chrystusa, jest Matka Boża – powiedział.

Reklama

Po zakończeniu Mszy św. ulicami miasta wyruszyła wraz z Młodzieżową Orkiestrą Dętą z Zespołu Szkół nr 1 im. Marszałka Józefa Klemensa Piłsudskiego procesja z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy, które zostały przygotowane przez poszczególne bielskie parafie: bazylikę Narodzenia NMP i św. Mikołaja, Najświętszej Opatrzności Bożej, sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Matki Bożej z Góry Karmel.

Przed błogosławieństwem eucharystycznym przy IV stacji, przy parafialnej kapliczce Matki Bożej z Góry Karmel, biskupowi za przewodniczenie uroczystości Bożego Ciała oraz homilię podziękował ks. kan. Zbigniew Domirski, proboszcz parafii. Słowa wdzięczności skierował do kapłanów, sióstr zakonnych, służby liturgicznej, ministrantów, bieli procesyjnej, chóru, orkiestry, która uświetniała procesję, służby policyjnej i papieskiej, Bractwa Maryjnego oraz do wszystkich wspólnot parafialnych, które niosły emblematy i przygotowały ołtarze.

– Idąc w procesji za Jezusem Eucharystycznym, czujemy się wyjątkowo zjednoczeni, bo sam Bóg nas jednoczy. Czujemy się silniejsi, że On jest tak blisko, że jest na czele naszego pochodu życiowego. Mijaliśmy po drodze reklamę, że jest końcówka jakichś produktów, jest zniżka, okazja, żeby to kupić. Czasem próbuje się nas przekonać, że chrześcijaństwo to jest końcówka w XXI wieku. Myślę, że takie uroczystości i takie publiczne oddanie czci Panu Bogu utwierdza nas, że tak nie jest, że Kościół Chrystusowy będzie trwał do końca ziemi – dodał bp Sawczuk, dziękując wszystkim uczestniczącym w procesji.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pan przyszedł z nieba

Niedziela sosnowiecka 26/2019, str. 1, 6

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Agnieszka Raczyńska

Uroczystość Bożego Ciała w Siewierzu

Uroczystość Bożego Ciała w Siewierzu

Zróbcie Mu miejsce, Pan idzie z nieba, pod przymiotami ukryty chleba. Zagrody nasze widzieć przychodzi, i jak się Jego dzieciom powodzi

Słowa tej eucharystycznej pieśni w sposób szczególny odżywają podczas uroczystości Bożego Ciała. To jedyny taki dzień w roku, kiedy Bóg opuszcza świątynie i wychodzi na ulice wsi, miast i miasteczek. Boże Ciało to uroczystość ku czci Najświętszego Sakramentu. Zawsze wypada w czwartek, bo to właśnie w ten dzień ustanowiony został sakrament Eucharystii. Jezus w ten dzień chce być bliżej swoich dzieci, ich codzienności, ich radości, ich problemów. Udział w procesjach eucharystycznych rzeszy wiernych jest wyznaniem wiary w rzeczywistą obecność Chrystusa. Procesja Bożego Ciała to wielowiekowa tradycja. Na tę okoliczność wierni przygotowują cztery ołtarze w tradycyjnie ustalonych miejscach. Procesji towarzyszy pełna asysta. W tym dniu nie może zabraknąć dzieci pierwszokomunijnych do sypania kwiatków przed eucharystycznym Jezusem, obowiązkowo na uroczystości stawiają się panie z kół, ruchów i stowarzyszeń, są też strażacy, liturgiczna służba ołtarza, nie brakuje chorągwi i feretronów. – Tak liczny udział wiernych naszej parafii w uroczystości Bożego Ciała jest znakiem, że chcemy kroczyć za Chrystusem, że chcemy Go naśladować. Z tym co mamy najświętszego w świątyni, wychodzimy na zewnątrz tylko raz w roku. Zapraszamy w ten sposób Boga do naszej codzienności, do naszych domów – powiedział podczas procesji eucharystycznej w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Siewierzu ks. kan. Emil Ilków, emerytowany proboszcz, który 20 czerwca br. w uroczystość Bożego Ciała, wraz z obecnym proboszczem ks. Markiem Cudą, przewodniczył uroczystej Liturgii i procesji eucharystycznej ulicami miasta.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Piotr Przyborek - biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej

2022-07-06 12:05

[ TEMATY ]

biskup

Karol Porwich/Niedziela

Ojciec Święty Franciszek mianował ks. Piotra Przyborka, dyrektora wydziału duszpasterskiego kurii metropolitalnej w Gdańsku-Oliwie, biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej i przydzielił mu stolicę tytularną Musti di Numidia – ogłosiła dziś w południe (6 lipca 2022 r.) Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Ks. Piotr Przyborek urodził się 28 czerwca 1976 roku w Gdańsku.

CZYTAJ DALEJ

Odkrycia w Osieku

2022-07-06 21:03

[ TEMATY ]

konserwacja kościoła

konserwacja ołtarza

Ks. dr Szymon Tracz

Wyjątkowy obraz w Osieku.

Wyjątkowy obraz w Osieku.

Podczas konserwacji ołtarza głównego w drewnianym kościele św. Andrzeja Apostoła w Osieku odkryto nową warstwę obrazu ze sceną Zwiastowania NMP.

Do Osieka powróciła po konserwacji ambona, którą już w czerwcu można było podziwiać na ścianie zabytkowego kościoła. Udało się również dokończyć konserwację ołtarza głównego, która przyniosła różne niespodziewane odkrycia. Podczas prac na strukturze ołtarza, konserwatorzy odsłonili pierwotną dekorację malarską naśladującą cesarki porfir.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję