Reklama

Niedziela Podlaska

uBOGAcić diecezję

Chrześcijanin ma być dowodem na to, że Jezus żyje, że Jego słowo nie może być przedmiotem zainteresowania tylko historyków i literatów, ale ma przenikać jego życie, odkrywać przed nim misterium zbawienia i włączać się w nie – powiedział pasterz diecezji.

2022-06-21 13:48

Niedziela podlaska 26/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Dzień wspólnoty

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Dzień wspólnoty dzieci i młodzieży cieszył się dużym zainteresowaniem

Dzień wspólnoty dzieci i młodzieży cieszył się dużym zainteresowaniem

Takie oblicze żywego i radosnego Kościoła było doświadczeniem wszystkich, którzy pozwolili się zaprosić do Drohiczyna.

W dniach 10-11 czerwca diecezja świętowała 23. rocznicę wizyty apostolskiej św. Jana Pawła II w Drohiczynie. Uroczystość była przeżywana jako Dzień Wspólnoty Wspólnot pod hasłem: „Błogosławieni uBOGAceni”.

Dzień wspólnoty dorosłych

Obchody związane z kolejną rocznicą wizyty papieskiej rozpoczęły się w katedrze drohiczyńskiej o godz. 17. Wspólnota Kół Żywego Różańca modlitwą różańcową wypraszała potrzebne łaski dla całej diecezji. Mszy św. dziękczynnej za wizytę papieża przewodniczył bp Piotr Sawczuk. Wraz z nim Eucharystię koncelebrowali biskup senior Antoni Dydycz oraz wielu przybyłych z różnych parafii kapłanów. Eucharystia była okazją do złożenia życzeń imieninowych biskupowi seniorowi. W imieniu duchowieństwa życzenia złożył ks. prał. Andrzej Jakubowicz. Do udziału w wydarzeniu zostali zaproszeni członkowie różnych wspólnot działających na terenie diecezji. We Mszy św. udział więli także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służby mundurowe, służby leśne, harcerze z hufców z Sadownego oraz Sokołowa Podlaskiego, poczty sztandarowe, dyrektorzy, właściciele firm i świata biznesu, osoby życia konsekrowanego, służby liturgiczne – ministranci, lektorzy oraz ceremoniarze, Bractwo Kurkowe Łomżyńsko-Drohickie oraz rycerze drohiccy. Śpiew wykonywał chór kameralny KOE z Sokołowa Podlaskiego.

W słowach powitania zgromadzonych gości, ks. prał. Zbigniew Rostkowski przypomniał, że 23 lata temu święty naszych czasów, zostawił nam Chrystusowe przesłanie: „Przykazanie nowe daję Wam, abyście się wzajemnie miłowali”. Pozostaje one nadal aktualne. Rokroczne spotkanie jest diecezjalnym dziękczynieniem, a jednocześnie okazją do wspólnej modlitwy – o jedność i pokój – tak dzisiaj potrzebnych, szczególnie w obliczu wojny na Ukrainie.

Reklama

W homilii wygłoszonej do zebranych bp Sawczuk mówił: – Zgromadziliśmy się w naszej katedrze, aby z wdzięcznością wspomnieć 23. rocznicę wizyty apostolskiej św. Jana Pawła II w Drohiczynie, tego niebywałego zaszczytu, jakiego wówczas dostąpiło nasze miasto i diecezja, i za który winniśmy serdecznie dziękować Bożej Opatrzności. Pasterz nawiązując do słów z I czytania z I Księgi Królewskiej ukazywał, jak zaskakujące są działania Pana Boga, który przychodzi do proroka Eliasza w szmerze łagodnego powiewu: – Bóg pokazuje, że znacznie bliżej Mu do łagodności, cierpliwości i przebaczenia, niż do metod nieprzebierających w środkach, byleby były skuteczne, byleby doprowadziły do celu. Pasterz przypomniał te słowa w kontekście wojny na Ukrainie i dodał: – Używanie siły trzeba potępić, gdy celem agresji jest wola narzucenia drugiemu swojej władzy, odebranie mu wolności i zabór jego mienia.

Biskup Sawczuk przypomniał zebranym o słowach św. Jana Pawła II, który podczas wizyty w Drohiczynie zwrócił się do zgromadzonych na błoniach drohiczyńskich: „Witaj ziemio podlaska. Ziemio ubogacona pięknem przyrody”. To piękno jest, według biskupa, swoistą „rekompensatą” za to, że ziemia ta jest oddalona od centrów życia i zarządzania. – Nie słychać u nas huku wielkich maszyn, nie czuć zapachu wielkich zakładów produkcyjnych, gwaru wielkich firm i gorączki wielkich ludzkich skupisk, gdzie chociaż więcej się zarabia, ale i więcej się wydaje, gdzie trzeba częściej leczyć się ze stresu i chorób cywilizacyjnych – powiedział. I dodał: – To otoczenie daje wielką szansę, aby każdy z diecezjan stawał się uBOGAcony – tzn. ceniący Boga, a nie tylko samego siebie, świadomy Bożych darów, a nie przekonany o własnej samowystarczalności.

Dzień Wspólnoty Dorosłych zakończył się adoracją Najświętszego Sakramentu, prowadzoną przez Szkołę Nowej Ewangelizacji św. Józefa. Prowadzący – ks. Mateusz Roguski – przypomniał słowa, które rozpoczęły II Sobór Watykański – „Kościele, co mówisz sam o sobie?” Postawił to pytanie także naszej diecezji. Jednocześnie cytując Księgę Apokalipsy św. Jana pokazał, że Pan Bóg ciągle mówi i chce mówić do Kościoła. Postawa słuchania jest Kościołowi nieustanne potrzebna, aby nie zbłądził. Adoracja była wielką modlitwą prośby o łaski potrzebne dla całej diecezji.

Reklama

Dzień wspólnoty dzieci i młodzieży

Program spotkania zaproponowany dla dzieci i młodzieży rozpoczął się od wspólnej Jutrzni – modlitwy porannej Kościoła – w kaplicy WSD. Przewodniczył jej bp Piotr Sawczuk. Wzięli w niej udział Służba Liturgiczna Ołtarza wraz z duszpasterzem ks. Matuszem Gołosiem, schole dziecięce i młodzieżowe oraz klerycy i przełożeni WSD.

Zgromadzeni zostali zaproszeni do wzięcia aktywnego udziału w programie zaproponowanym przez ks. Piotra Jarosiewicza oraz ks. Mateusza Gołosia. O godz. 10 rozpoczęły się zajęcia w trzech grupach tematycznych: ministranci i lektorzy, schole parafialne oraz młodzież.

Uczestnicy pierwszej grupy wzięli udział w „liturgicznej grze terenowej”, w której poszukiwali ukrytych na ulicach i zakamarkach Drohiczyna zagadek i zadań do wykonywania, które stawały się przepustką do kolejnego etapu zabawy. W ramach tej grupy zorganizowano ponadto I Diecezjalny Konkurs Liturgiczno-Biblijny oraz warsztaty asysty liturgicznej. Schole parafialne miały możliwość uczestniczenia w nauce nowych piosenek i pieśni liturgicznych oraz zajęciach z emisji głosu. Młodzież mogła wziąć udział w Szkole Lidera Wspólnot.

Zwieńczeniem spotkania we wspólnocie była uroczysta Msza św., sprawowana w katedrze drohiczyńskiej pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka. Podczas Eucharystii biskup rozesłał wielu kapłanów i osoby świeckie, które będą posługiwały podczas wakacji w akcjach duszpasterskich i ewangelizacyjnych. Ukazano w ten sposób całą paletę propozycji, do których zaproszeni są wszyscy diecezjalne: oazy dziecięce, młodzieżowe i dorosłych, obozy KSM-u, pielgrzymki – piesza oraz rowerowa na Jasną Górę oraz piesza do Loretto. Przedstawiciele odebrali z rąk pasterza płonące świece z nadzieją, że Duch Święty, którego Chrystus nieustannie posyła wraz z Ojcem swoim uczniom, rozpali serce wszystkich posługujących i pozwoli zobaczyć błogosławione owoce dzieła duszpasterskiego i ewangelizacyjnego Kościoła.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Doświadczenie wspólnoty

Niedziela podlaska 31/2021, str. I

[ TEMATY ]

Dzień wspólnoty

Ks. Michał Sawicki

Uczestnicy Dnia Wspólnoty w Nurcu-Stacji

Uczestnicy Dnia Wspólnoty w Nurcu-Stacji

Blisko 100 osób spotkało się w ośrodku NOE w Broku, aby doświadczyć żywej wspólnoty Kościoła. Podobny charakter miał zorganizowany wcześniej Dzień Wspólnoty w Nurcu-Stacji.

Wydarzenie 15 lipca rozpoczęło się od zawiązana wspólnoty, podczas którego nie brakowało integracji i wspólnej modlitwy. Następnie miało miejsce przedstawienie oaz – meldunek.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Piłkarscy mistrzowie diecezji

2022-07-06 20:58

[ TEMATY ]

piłka nożna

turniej Bosko Cup

Piotr Górecki

Drużyny w oczekiwaniu na rozgrywki.

Drużyny w oczekiwaniu na rozgrywki.

Po emocjonujących rozgrywkach piłkarskie mistrzostwo diecezji zdobyli lektorzy młodsi z Pogórza i ministranci z Jawiszowic.

Pierwsze po pandemii 14. letnie finały Turnieju Piłki Nożnej Ministrantów Bosko Cup zorganizowane przez Stowarzyszenie Persette z Jaworza rozegrano na bielskim stadionie „Sprint”. Zagrało 14 drużyn w kategorii „lektor młodszy” i 7 w kategorii „ministrant”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję