Reklama

Niedziela Podlaska

Przywiązani do wartości

Mieszkańcy Drohiczyna i okolicy, goście i turyści odwiedzający nasze miasto dobrze znają miejsce, gdzie 10 czerwca 1999 r. papież Jan Paweł II sprawował nabożeństwo ekumeniczne.

2022-06-21 13:48

Niedziela podlaska 26/2022, str. VII

[ TEMATY ]

pielgrzymka papieska

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Krzyż znów przypomina wizytę Ojca Świętego w Drohiczynie

Krzyż znów przypomina wizytę Ojca Świętego w Drohiczynie

Przypomina o tym wiele pamiątek i symboli. Jest tu Kopiec Papieski z rozpościerającym się nad nim pękniętym i splecionym siecią rybacką krzyżem. Znajduje się mural z wizerunkiem Ojca Świętego, rośnie Dąb Papieski, w miejscu lądowania zbudowano kapliczkę, a na placu przy katedrze wzniesiono replikę ołtarza, przy którym modlił się w Drohiczynie Ojciec Święty.

Do tych pamiątek należy też krzyż, który od 23 lat stał na placu przed szkołą podstawową w Drohiczynie. Krzyż na pamiątkę wizyty Jana Pawła II ufundowało Nadleśnictwo Rudka. Podobne krzyże przygotowały wszystkie parafie diecezji. Stanęły one na placu celebry w czerwcu, przed 23 laty. Krzyże poświecił św. Jan Paweł II. Dziś są pamiątką tego niezwykłego spotkania nad Bugiem.

Krzyż ufundowany przez leśników stanął przy szkole, tuż obok posadzono Dąb Papieski. W tle widać miejsce lądowania i kapliczkę. Kiedy w lutym br. region nawiedziły wichury, krzyż nadszarpnięty już zębem czasu, został zniszczony podczas wichury.

Jednak miejsce, gdzie przez 23 lata stał krzyż poświęcony przez Ojca Świętego, nie jest już puste. Dzięki zaangażowaniu dyrekcji szkoły, burmistrza Drohiczyna, instytucji, firm i osób – w tym samym miejscu swoje ramiona rozpostarł nowy, potężny, drewniany krzyż. Tym razem drewno do jego zbudowania podarowało Nadleśnictwo Nurzec. 10 czerwca 2022 r., w 23. rocznicę wizyty Ojca Świętego na nadbużańskiej ziemi, krzyż poświecono, tym samym rozpoczynając uroczyste obchody kolejnej rocznicy papieskiej wizyty.

Z tej okazji w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Drohiczynie zebrała się szkolna społeczność i zaproszeni goście. W spotkaniu uczestniczyli m.in. bp Piotr Sawczuk, biskup senior Antoni Dydycz, proboszcz parafii katedralnej ks. Wiesław Niemyjski. Samorządowców reprezentowali – starosta siemiatycki Marek Bobel wraz z wicestarostą Sylwestrem Zgierunem, burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym, drohiczyńscy radni oraz z powiatu siemiatyckiego. Obecni byli dyrektorzy szkół i innych instytucji. Podczas uroczystości z piosenką i wierszem wystąpiły przedszkolaki i uczniowie. Ósmoklasiści przygotowali pantomimę o losach drzewa, które stało się krzyżem. Za tę piękną lekcję wiary, przywiązania do wartości i tradycji, za poruszenie serc i dusz – młodych artystów nagrodzono gorącymi brawami.

Reklama

Biskup Antoni Dydycz wspominał wizytę Jana Pawła II, podkreślając jej znaczenie dla młodej diecezji drohiczyńskiej i jak dziś ją kształtuje. Mówił też o krzyżach, które święcił papież, o symbolach, będących świadkami tamtego spotkania w dolinie góry zamkowej. Nowy krzyż wzniesiony staraniem leśników, samorządowców, firm i ludzi dobrej woli pobłogosławił i poświecił bp Piotr Sawczuk.

Wśród słów, które tego dnia popłynęły z ust uczniów wybrzmiała sentencja: „Są cztery ewangelie. Piątą pisze każdy własnym życiem. Księga życia Jana Pawła II została już napisana. Każdy dzień, niczym kolejna karta, wypełnione były wiarą, miłością do Boga i bliźniego, mądrością i ufnością w naukę, która płynie z krzyża prowadzącego św. Jana Pawła II przez życie. (…) Wszyscy staliśmy się elementem niezwykłej życiowej ewangelii św. Jana Pawła II, o którym pamięć pielęgnujemy do dziś”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Błogosławiona obecność

Niedziela przemyska 25/2021, str. I

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pielgrzymka papieska

Archiwum sanktuarium

Jan Paweł II w krośnieńskiej parafii, 10 czerwca 1997 r.

Jan Paweł II w krośnieńskiej parafii, 10 czerwca 1997 r.

W czerwcu 1997 r. w parafii św. Piotra i św. Jana w Krośnie został wyniesiony na ołtarze drugi patron parafii św. Jan z Dukli, wtedy także Jan Paweł II odwiedził świątynię i poświęcił ją.

Jak wskazuje ks. Jan Bielec – proboszcz parafii i kustosz sanktuarium, to kolejna rocznica budząca wdzięczność całej parafii: – 10 czerwca świętowaliśmy 24. rocznicę pobytu Jana Pawła II w Krośnie i poświęcenia naszej świątyni. Chcemy dziękować Panu Bogu za ten czas i za to wszystko, co się dzieje od tego momentu tutaj, w tej parafii. Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu za tę wizytę i wszystkie łaski, których nieustannie doświadczamy – zaznaczył kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek za zwiększeniem roli kobiet w wyborze biskupów

2022-07-06 13:01

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ojciec Święty pragnie dać kobietom więcej stanowisk najwyższego szczebla w Stolicy Apostolskiej i ujawnił, że po raz pierwszy wskaże kobiety watykańskiej komisji, która pomaga mu wybrać biskupów. Do tej pory w skłdzie Komisji są wyłącznie duchowni. Rola kobiet w Kościele była jednym z wielu tematów, które 85-letni papież omówił w ekskluzywnym wywiadzie dla agencji Reuters 2 lipca, przeprowadzonym przez Philipa Pullellę.

„Jestem otwarty na danie (kobietom) szansy” - powiedział Franciszek w tej części 90-minutowego wywiadu, w której omawiano nową konstytucję o Kurii Rzymskiej, Praedicate Evangelium, a która weszła w życie 5 czerwca bielącego roku. Przewiduje ona możliwość kierowania większością dykasterii watykańskich przez katolików świeckich.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Szczerba o bp. Golińskim: czynił wszystko, żeby zbawiać ludzi

2022-07-06 20:30

[ TEMATY ]

Częstochowa

rocznica śmierci

bp Zdzisław Goliński

bazylika archikatedralna Świętej Rodziny

ks. Marian Szczerba

Maciej Orman/Niedziela

Modlitwa za bp. Zdzisława Golińskiego w krypcie biskupów częstochowskich

Modlitwa za bp. Zdzisława Golińskiego w krypcie biskupów częstochowskich

– Biskup Goliński gorliwie pracował jako duszpasterz i biskup w trudnych czasach komunistycznych – powiedział ks. prał. Marian Szczerba. Kanclerz Kurii Metropolitalnej w Częstochowie i wikariusz generalny archidiecezji częstochowskiej 6 lipca przewodniczył Mszy św. w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie w 59. rocznicę śmierci drugiego biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego.

W homilii ks. Szczerba przywołał słowa świadectwa jednego z najbliższych współpracowników biskupa: „Włączał się w każdą dziedzinę życia diecezjalnego, gdzie potrzebna była ingerencja czy natchnienie. Gdy mu zwracano uwagę, że przy takim trybie życia spali się bardzo szybko, bo musi się spalić, odpowiadał niezmiennie, iż woli być świecą spalającą się szybko przy pełnym płomieniu, użytecznym płomieniu, niż świecą tlącą się długo, ale bezużytecznie. Ta jego praca miała w sobie coś takiego, co mobilizowało do wysiłku i poświęcenia. Takim człowiekiem dobrym, humanistą w pełnym znaczeniu, człowiekiem pomagającym innym, był bp Zdzisław Goliński. Wydawało mi się zawsze, że gdy komuś okaże serce, poda rękę, to człowiek ten musi się poprawić, musi się zmienić”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję