Reklama

Niedziela Małopolska

DIECEZJA TARNOWSKA

Kolejne kroki

Dokumenty „Liturgia a chrześcijańskie życie” i „Dobra Nowina w mediach i przez media” zostały przyjęte przez V Synod Diecezji Tarnowskiej.

Niedziela małopolska 26/2022, str. V

[ TEMATY ]

synod

Tarnów

Ks. Marian Kostrzewa

W czasie sesji wypracowano wskazania w odniesieniu do mediów oraz sprawowania liturgii

W czasie sesji wypracowano wskazania w odniesieniu do mediów oraz sprawowania liturgii

Sesja plenarna odbyła się 11 czerwca w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie.

Uświęcenie

Głównym zadaniem Komisji ds. Kultu Bożego i Życia Sakramentalnego było ponowne odkrycie liturgii z całym jej pięknem, ukrytym bogactwem i znaczeniem oraz odniesieniem jej do życia chrześcijanina. – Liturgia winna być celebrowana wzorcowo, zgodnie z duchem i prawem liturgicznym. Piękno musi pozwolić prześwitywać obecności Chrystusa pośród liturgii, który będzie mógł być tym bardziej widoczny, im więcej w celebracji będzie można znaleźć kontemplacji, uwielbienia, bezinteresowności i dziękczynienia. Kapłani winni mieć świadomość, że cała ich posługa nigdy nie powinna wynosić na pierwszy plan ich samych lub ich opinie, ale Chrystusa – podkreśla ks. dr hab. Stanisław Garnczarski, przewodniczący komisji. Pojawiły się też wskazania dotyczące adoracji Najświętszego Sakramentu i zachęta do podejmowania adoracji wieczystej.

Dokument mówi również o pogrzebie dzieci martwo urodzonych. „Kościół pragnie, aby rodzinny i liturgiczny pogrzeb każdego dziecka umierającego bez chrztu w okresie prenatalnym był powszechną praktyką pastoralną w parafii…” – stwierdza dokument przyjęty przez synod. Jest także postulat, aby przy każdym kościele istniały parafialne zespoły liturgiczne. Sporo miejsca poświęcono muzyce sakralnej. Przypomniano, że w ramach liturgii mszalnej zabrania się wykonywania piosenek religijnych, ponieważ ich teksty często są banalne, a rytmika i melodia posiadają z reguły charakter rozrywkowy. Wszystkie śpiewy przeznaczone do użytku liturgicznego powinny posiadać aprobatę władzy kościelnej.

W przestrzeni medialnej

Reklama

Synod przyjął także dokument „Dobra Nowina w mediach i przez media”. Przewodniczący Komisji ds. Mediów ks. prof. Michał Drożdż podkreśla, że media diecezjalne są dla Kościoła lokalnego cenną pomocą w szerzeniu Ewangelii i wartości religijnych. Przekaz opiera się na trzech filarach: uczestnictwo, formacja i dialog. – Uczestnictwo dotyczy naszej obecności w mediach katolickich i świeckich. Formacja to m.in. potrzeba kompetentnych ludzi. Trzeba nam fachowców w dziedzinie mediów. Mówiąc o dialogu, podkreślamy, że nie możemy się zamykać w przestrzeni tylko kościelnej, musimy wyjść do świata – wyjaśnia ks. Drożdż. Dokument podkreśla, że troskę o pozytywny wizerunek Kościoła w mediach świeckich należy uznać za ważne zadanie instytucji i podmiotów medialnych diecezji, szczególnie w obliczu antykościelnej propagandy. Jest także wskazanie, aby media diecezjalne otoczyły szczególną troską chorych, cierpiących i starszych, niosąc im duchową pociechę. Służyć temu powinny teksty w czasopismach, audycje radiowe i telewizyjne, a także materiały zamieszczane w internecie. Wielkie znaczenie ma przede wszystkim transmisja Mszy św. i nabożeństw. Poruszony został też temat formacji i duszpasterstwa medialnego.

W dokumencie o mediach zawarto postulat: „Odpowiednie instytucje diecezjalne powinny inspirować, organizować i moderować rekolekcje, warsztaty i dni skupienia w zakresie formacji medialnej rodziców, nauczycieli, katechetów, młodych ludzi, pomagające w odpowiedzialnym korzystaniu z nowych mediów, a także warsztaty dziennikarskie dla zaangażowanej medialnie młodzieży oraz redaktorów prasy i portali parafialnych”.

2022-06-21 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Imitacja szczęścia - świadectwo trzeźwości

[ TEMATY ]

świadectwo

Tarnów

diecezja tarnowska

Karol Porwich/Niedziela

– Momentem przełomowym były kolejne łzy mojej żony i czas spędzony na piciu, zamiast z bliskimi – dzieli się Łukasz Stanaszek, mąż i ojciec 4 dzieci (jedno w niebie), który od 5 lat żyje w trzeźwości.

W sierpniu Kościół katolicki w Polsce zachęca do abstynencji. Przez 30 dni chętne osoby odstawiają alkohol i zanoszą prośby do Boga w intencji ludzi uzależnionych i ich rodzin. O tym, jak wielką siłę ma modlitwa tysięcy wiernych, świadczą kolejne szczęśliwe historie zerwania z nałogiem. Łukasz Stanaszek z parafii Wielogłowy w diecezji tarnowskiej z czytelnikami Niedzieli Małopolskiej dzieli się swoim doświadczeniem wyzwolenia z sideł alkoholizmu. Jak podkreśla, nie osiągnąłby wolności, gdyby nie zacięta walka Boga o jego duszę, a także… małżeńska wierność i miłość jego żony.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Górnicza modlitwa w Zagłębiu Miedziowym

2022-12-05 10:03

[ TEMATY ]

barbórka

Lubin

Zagłębie Miedziowe

ks. Piotr Nowosielski

Po raz kolejny miejscem modlitwy z intencji pracowników i ich rodzin Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi Polska Miedź S.A., był kościół św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie. To tradycyjne miejsce spotkań, związanych z uczczeniem św. Barbary patronki górników. Tak było i 4 grudnia bieżącego roku.

- Gromadzimy się przy tym ołtarzu, aby polecać Bogu przez pośrednictwo św. Barbary brać górniczą. Ich zanoszona dzisiaj modlitwa w tym miejscu, w naszym parafialnym wieczerniku, niech uprosi nam wszystkim światło, mądrość, abyśmy otwarci na Boże pouczenie, mogli jak najlepiej realizować nasze powołania, nabierając też odwagi do dalszych działań i w tych adwentowych dniach, z radością i nadzieją oczekiwali Pana - mówił ks. Piotr Zawadka proboszcz parafii, witając wszystkich uczestników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję