Reklama

Niedziela Świdnicka

Poznali lepiej Eucharystię

Blisko 500 członków służby liturgicznej mogło w praktyce zobaczyć, że „Eucharystia jest autostradą do nieba”.

Niedziela świdnicka 26/2022, str. IV

[ TEMATY ]

ministranci

Liturgiczna Służba Ołtarza

Hubert Gościmski

reprezentanci diecezji świdnickiej z biskupami oraz ks. Krzysztofem Orą i ks. Jakubem Klimontowskim

reprezentanci diecezji świdnickiej z biskupami oraz ks. Krzysztofem Orą i ks. Jakubem Klimontowskim

Te słowa często powtarzał bł. Karol Acutis, który patronował IX Ogólnopolskiej Pielgrzymce Ministrantów i Lektorów. Członkowie służby liturgicznej tym razem spotkali się w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto, niewielkiej miejscowości w diecezji warszawsko-praskiej.

Autostrada do nieba

Głównym punktem pielgrzymki do Loretto koło Wyszkowa była Eucharystia pod przewodnictwem abp. Józefa Górzyńskiego, metropolity warmińsko-mazurskiego. Razem z nim modlili się bp Romuald Kamiński, ordynariusz warszawsko-praski, bp Piotr Greger, biskup pomocniczy bielsko-żywiecki oraz księża opiekunowie grup ministranckich z różnych zakątków Polski.

Przez cały dzień ministrantom towarzyszyły relikwie bł. Karola Acutisa, a jego postać przybliżył ks. Kamil Wyszyński podczas specjalnej konferencji. Wskazywał, że choć Karol był zwyczajnym nastolatkiem grającym w piłkę i zainteresowanym informatyką, to jednak zawsze najważniejsze było dla niego uczestnictwo we Mszy św.

Reklama

Na koniec relikwie błogosławionego przeniesiono do kościoła, gdzie przed Najświętszym Sakramentem odprawiono maryjne nabożeństwo zawierzając posługujących przy ołtarzu chłopców i młodzieńców.

Doświadczenie wspólnoty

Diecezję świdnicką w Loretto reprezentowała grupa kilkunastu ministrantów i lektorów. Filip Żmudziński, ceremoniarz w parafii św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej, podczas pielgrzymki po raz pierwszy usłyszał o bł. Karolu.

– Jest on dla mnie przykładem człowieka wiernego i oddanego Bogu, konsekwentnie trwającego przy swoich wartościach – wyjaśniał. Chętnie podzielił się także swoimi spostrzeżeniami odnośnie spotkania. – W Loretto wszyscy mogliśmy się pojednać z Bogiem i zapomnieć na chwilę o codziennych zmartwieniach. Mieliśmy szansę na to, aby skoncentrować się także na relacjach między sobą, chociażby poprzez wspólne rozmowy i wymianę poglądów.

O istocie poczucia wspólnoty podczas pielgrzymki wspomniał ks. Jakub Klimontowski z parafii Chrystusa Króla w Głuszycy. – Ministranci na takich spotkaniach widzą, że służba liturgiczna to nie tylko kilkudziesięciu chłopaków w parafii, ale przede wszystkim duża grupa osób chcących służyć Bogu. To mobilizuje ich do tego, by nieustannie pracować nad jakością swojej posługi – wskazał.

Historia zatoczy koło?

Do udziału w kolejnej, dziesiątej pielgrzymce, już teraz zaprasza ks. Krzysztof Ora, krajowy duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza. W rozmowie z Niedzielą Świdnicką zdradził, że przy okazji okrągłej rocznicy historia najprawdopodobniej zatoczy koło. – Planujemy ponownie, tak jak za pierwszym razem, spotkać się na Jasnej Górze. Liczymy, że pokazując piękno i sens tych spotkań, zachęcimy do udziału w nich jak najwięcej członków służby liturgicznej.

2022-06-21 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Międzypokoleniowe LSO

2022-11-29 13:33

Niedziela częstochowska 49/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Liturgiczna Służba Ołtarza

Karol Porwich/Niedziela

Cieszą się z obecności przy ołtarzu

Cieszą się z obecności przy ołtarzu

Mam satysfakcję z tego powodu, że jestem potrzebny Panu Bogu również przy ołtarzu – cieszy się Ignacy Frania.

W zabytkowym kościele truskolaskiej parafii św. Mikołaja podczas każdej Mszy św. przy boku celebransa stoją młodzi i starsi ludzie ubrani w białe szaty Liturgicznej Służby Ołtarza. – Mamy rzeczywiście grupkę lektorów starszych, którzy mimo tego, że są już w szkołach średnich, to nie wstydzą się bycia przy ołtarzu. Mamy też ministrantów młodszych, a jeszcze zgłaszają się nowi kandydaci – cieszy się ks. Łukasz Dyktyński, proboszcz parafii, i dodaje: – Nie mogę też z tej służby liturgicznej wyłączyć naszej scholi dziecięcej, która działa od kilku tygodni, a już osiągnęła bardzo wysoki poziom wykonawczy pod kierunkiem p. Łukasza Pluty.

CZYTAJ DALEJ

Papież do włoskich rodzin: angażujcie się w budowanie prorodzinnej polityki

2022-12-02 16:25

[ TEMATY ]

rodzina

Włochy

papież Franciszek

Stock.Adobe

Ojciec Święty przyjął na audiencji członków włoskiego Forum Stowarzyszeń Rodzinnych. Poparł ich wysiłki na rzecz tworzenia bardziej prorodzinnej polityki, której celem jest m.in. zatrzymanie demograficznej zimy, od lat boleśnie dotykającej Włochy. Mówiąc o pięknie i sile rodziny, Papież przypomniał, że współczesne społeczeństwo bardzo potrzebuje jej świadectwa.

Franciszek dziękował członkom forum za to, że pokazują siłę i radość, jaka tkwi w rodzinach. Nie oznacza to ich idealizowania i niedostrzegania trudności, które przeżywają, ale docenienie tkwiącego w nich potencjału. Papież wskazał, że rodziny potrzebują wsparcia i musi znaleźć to swe odbicie w bardziej prorodzinnej polityce Włoch, w budowanie której, jak podkreślił, aktywnie muszą angażować się także same rodziny.

CZYTAJ DALEJ

8 grudnia na Jasnej Górze „Hołd z kwiatów”

2022-12-02 16:38

[ TEMATY ]

Jasna Góra

hołd kwiatów

Bożena Sztajner/Niedziela

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze 8 grudnia już po raz czternasty odbędzie się „Hołd z kwiatów” pod figurą Niepokalanej na placu przed szczytem. Ma szczególny wymiar łączności z papieżem, bo uroczystość nawiązuje do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów). W 1938 r. papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować na Placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Odtąd każdego roku Ojciec Święty składa Maryi wieniec z kwiatów. Od 14 lat (od 2009r.) 8 grudnia to zatem dzień łączności Wzgórza Jasnogórskiego ze Wzgórzem Watykańskim.

W częstochowskim sanktuarium białe kwiaty składa nie tylko arcybiskup, ale i pielgrzymi. Pasterz diecezji podnoszony jest w koszu wozu strażackiego do stóp Niepokalanej, gdzie pozostawia bukiet białych róż. Sama figura Maryi tego dnia też udekorowana jest dziesiątkami białych kwiatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję