Reklama

Niedziela Wrocławska

Rowerem, pieszo lub kajakiem

Chcesz spędzić weekend na łonie natury wśród ptaków, lasów i stawów? Warto wybrać się w okolice Milicza.

Niedziela wrocławska 30/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

wakacje

Milicz

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Staw w Grabownicy

Staw w Grabownicy

Udając się do miasta nad rzeką Barycz, można skorzystać z pociągu lub przyjechać samochodem. Z Wrocławia, Prusic, Żmigrodu czy Trzebnicy można dojechać rowerem. Do Milicza i okolic prowadzą liczne, dobrej jakości drogi rowerowe.

Poznaj miasto

Gdy już trafimy do Milicza, możemy odwiedzić kilka miejsc. Warty zobaczenia jest Pałac Maltzanów i otaczający go park. Obecnie znajduje się tam Technikum Leśne. W mieście znajdują się trzy kościoły. Wśród nich jest kościół św. Andrzeja Boboli tzw. kościół łaski, z muru pruskiego czy neoklasycystyczne kościoły św. Michała Archanioła i św. Anny.

Aby wyruszyć poza miasto, można wypożyczyć rower. Każdy, kto wybierze taką opcję, na pewno się nie zawiedzie. Najbardziej znaną jest ścieżka prowadząca śladami dawnej kolejki wąskotorowej: Sułów– Milicz – Grabownica. Jeśli nie jesteśmy pasjonatami rowerów, możemy spędzić czas inaczej. Ilość ścieżek i tras pozwala także na długie spacery po parku lub okolicznych lasach. Korzystając z pomocy przewodnika, można także obserwować ciekawe gatunki ptaków. Inną opcją są spływy kajakowe Baryczą.

Tramwaj w parku

Reklama

Jadąc ścieżką rowerową z Milicza w kierunku Grabownicy, można spotkać niebieski tramwaj. Ten sam, o którym śpiewała Maria Koterbska: Mkną po szynach niebieskie tramwaje. Obecnie służy on za… bibliotekę dla mieszkańców Rudy Milickiej.

Ciekawe zabytki

Poszukując perełek w powiecie milickim, koniecznie trzeba odwiedzić Trzebicko, gdzie znajduje się pochodzący z XVII wieku drewniany kościół św. Macieja. Ciekawie prezentuje się także drewniany młyn w miejscowości Duchowa.

Stawy Milickie

Bardzo wiele osób, gdy słyszy o Miliczu, kojarzy to miasto z karpiem. Nie jest to przypadek, gdyż znajduje się tu największy w Europie zespół stawów hodowlanych. Warto dodać, że założycielami byli w XIII wieku, cystersi. Od prawie 60 lat znajdują się one w Rezerwacie Stawy Milickie.

2022-07-19 14:02

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dla niego wzorem był św. Jan Paweł II

Niedziela wrocławska 8/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

pogrzeb kapłana

Milicz

Ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Bogdan Buryła był proboszczem w Miliczu przez prawie 20 lat

Ks. Bogdan Buryła był proboszczem w Miliczu przez prawie 20 lat

W kościele św. Anny w Miliczu pożegnano zmarłego proboszcza ks. Bogdana Buryłę. Przykład jego życia i śmierć mówią nam: „Radujcie się, bo i ja jestem radosny”.

Na Mszę św. pogrzebową, której przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, przybyli księża z terenu całego kraju. Obecna była rodzina zmarłego kapłana, miliczanie i przyjaciele. Przez kilka dni wierni mieli okazję modlić się, a przy tym pożegnać zmarłego proboszcza. Z racji obostrzeń nie każdy mógł uczestniczyć we Mszy św. pogrzebowej, dlatego bracia zmarłego ks. Bogdana – ks. Wacław i ks. Andrzej przez ostatnie dni sprawowali Eucharystię, na którą byli zapraszani parafianie. Modlono się na różańcu, a w przededniu pogrzebu odbyło się całonocne czuwanie przy trumnie zmarłego proboszcza. Były tłumy ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Świętość na wyciągnięcie ręki

2022-11-22 14:16

Niedziela Ogólnopolska 48/2022, str. 8-11

[ TEMATY ]

Carlo Acutis

bł. Carlo Acutis

bł Carlo Acutis

Fot. z publikacji abp Domenico Sorrentino

O fenomenie „świętego w trampkach”, który skradł serca współczesnej młodzieży i stał się dowodem na to, że świętość jest osiągalna dla każdego, z abp. Domenico Sorrentino z Asyżu, autorem książki Oryginały, nie fotokopie. Karol Acutis i Franciszek z Asyżu, rozmawia ks. Jarosław Grabowski.

Ks. Jarosław Grabowski: Błogosławionego Carla Acutisa pochowano w Asyżu, mieście św. Franciszka. Święty Biedaczyna i „święty w trampkach” to dość oryginalne zestawienie. Czterdziestopięcioletni Franciszek zmarł w 1226 r., a zaledwie 15-letni Carlo – w 2006 r. Ksiądz Arcybiskup napisał książkę na ten temat. Wiemy, że te osoby dzieli wiele, nie tylko czas, a co je łączy?

Abp Domenico Sorrentino: Jest wiele elementów wspólnych. Obydwaj byli zakochani w Stwórcy i stworzeniu. U Franciszka natura lśni blaskiem w sposób bardzo poetycki jak w Pieśni słonecznej. Carlo, który żył w naszych czasach, kochał przyrodę, ale także sport, muzykę, a przede wszystkim internet – to współczesne medium komunikacji. Obydwaj wiedli głębokie życie duchowe. I choć żyli w jakże różnych epokach, to obydwaj uznawali, że cały wszechświat – w tym także technologie – jest wielkim darem Boga.

CZYTAJ DALEJ

Powstaje grupa wsparcia!

2022-11-26 19:30

plakat organizatorów

    Z inicjatywy Fundacji Opes139 w Tarnowie powstaje kolejna grupa wsparcia dla rodziców po stracie dziecka w wyniku poronienia, śmierci okołoporodowej i martwego urodzenia.

    Jeśli jesteś rodzicem po stracie i potrzebujesz bezpiecznego miejsca, by o tym porozmawiać, potrzebujesz wsparcia i zrozumienia po stracie swojego dziecka. Poroniłaś i nie umiesz sobie z tym poradzić i żyć na nowo. Chcesz wyjść do świata i opowiedzieć o swojej stracie, o swoim dziecku. Chcesz przyjrzeć się na nowo relacjom z otoczeniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję