Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Owocna pasja

Rozalia Bajer z parafii Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach na Osiedlu Brzeszcze osiągnęła międzynarodowy sukces.

Niedziela bielsko-żywiecka 32/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

konkurs plastyczny

Archiwum R. Bajer

Rozalia Bajer z nagrodą

Rozalia Bajer z nagrodą

Zdobyć srebrny medal w konkursie, na który nadesłano 130 tys. prac, to bez wątpienia duży sukces. Takim wyczynem może pochwalić się Rozalia Bajer, która uczestniczyła w 52. edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „International Childrens Art Exhibition” 2022 sponsorowanego przez japońską fundację Biiku Bunka Kyokai wspierającą edukację artystyczną. – Do udziału w nim namówiła mnie moja nauczycielka plastyki. Specjalnie na ten konkurs przygotowałam pracę, którą nazwałam „A Dreamland”. Najpierw powstał rysunek. Ponieważ konkurs był kierowany do dzieci w różnym wieku, to stwierdziłam, że namaluję coś, co by się spodobało dzieciom trochę młodszym ode mnie. Wymyśliłam, że będzie to kraina marzeń, o której śnią dzieci. Mój rysunek przedstawia taką krainę, którą nazwałam „A Dreamland”, czyli Kraina Marzeń – mówi Niedzieli laureatka konkursu.

To nie jedyny sukces utalentowanej plastycznie dziewczyny. W marcu 2020 r. zajęła pierwsze miejsce w XI Ogólnopolskim Szkolnym Konkursie Literackim „Czas szkoły, czas dojrzewania” w kategorii „Komiks” za pracę Z biegiem czasu. W 2018 r. znalazła się w gronie laureatów 34. Międzynarodowego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży im. Wandy Chotomskiej za minipowieść pt. Pieskie życie Fafika.

Rozwija pasję

Rozalia Bajer pasjonuje się rysunkiem. Ukończyła 8 klasę Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Brzeszczach i chce kontynuować edukację w kierunku swoich zainteresowań. – Po wakacjach idę do szkoły średniej do technikum na grafikę komputerową i poligrafię cyfrową. Bardzo chcę dalej rozwijać swoją pasję, jaką jest rysowanie, i z tym kiedyś wiążę swoją przyszłość – zaznacza. Talentami dzieli się również ze wspólnotą w swojej parafii w Jawiszowicach na Osiedlu Brzeszcze. Od wakacji 2019 r. co tydzień tworzy komiks do parafialnej gazetki Mater Dolorosa”. – Zaczęło się przypadkowo na grupie Oazy Dzieci Bożych, która działa w mojej parafii. Kazano nam coś namalować. Namalowałam komiks o kocie, który chciał dołączyć do dzieci w naszej parafii. Od dziecka lubię rysować, a komiksy najbardziej. Wtedy nie miałam pojęcia, że mój komiks trafi do naszego proboszcza ks. Eugeniusza Burzyka i on za jakiś czas pozwoli mi na próbę stworzyć pierwszy komiks do Ewangelii. Moje prace podobały się odbiorcom, więc zaczęłam je tworzyć co tydzień – podkreśla. Jak zauważa, początek nie był łatwy, ponieważ nie każdą Ewangelię umiała od razu zinterpretować w taki sposób, który by ją satysfakcjonował. Jednak z pomocą ks. proboszcza z czasem nabyła większego doświadczenia. – Lubię bardzo obrazować Ewangelię za pomocą komiksu, gdyż za każdym razem nawet jeśli to jest ta sama Ewangelia, to można ją graficznie przedstawić zupełnie inaczej, a przekaz dalej zostanie ponadczasowy – dodaje. Prace dziewczyny można oglądać na bieżąco na stronie: materdolorosa.pl w zakładce „Bajeranckie komiksy Rozalii Bajer”.

Zadania specjalne

Rozalia należy także do parafialnej Grupy Oazy Młodzieżowej, gdzie na spotkaniach starają się pogłębiać wiarę. Należy też do Grupy Zadań Specjalnych prowadzonej przez ks. proboszcza, gdzie młodzi starają się na bieżąco zajmować sprawami parafii. Jednym z dzieł, które prowadzą, jest działająca od 2018 r. „Farska Cegielnia” – miejsce spotkań wiernych przy kawie i ciastku po niedzielnych Mszach św., a także grup formacyjnych z parafii. Tam mogą budować i umacniać wspólnotę, a dobrowolne ofiary, składane na słodkości, są w całości przeznaczane na działalność duszpasterską i prace remontowe w parafii.

2022-08-03 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wał-Ruda: Konkurs literacko-plastyczny - zainspiruj się bł. Karoliną!

Bł. Karolina inspiruje dzieci, młodych i starszych, świadczy o tym każdego roku duże zainteresowanie Ogólnopolskim Konkursem Poetycko – Plastycznym „Błogosławiona Karolino, świeć nam przykładem”. Szesnasta edycja odbywa się pod hasłem „Rodzina Bogiem silna staje się siłą człowieka i całego narodu”. To propozycja dla osób, które lubią malować, rysować i pisać wiersze. Celem konkursu jest poznanie życia i przesłania bł. Karoliny – dziewicy i męczennicy.

Dla ułatwienia interpretacji tematu, organizatorzy podali zagadnienia, które mają być inspiracją dla uczestników. Można więc pokazać, że ludzkość nie ma przyszłości bez rodziny, a także rodzinę jako kolebkę wartości. Ponadto uczestnicy mogą zainspirować się tematami: „Być razem to być dla siebie nawzajem”, „Odczytujmy znaki czasu w świetle Ewangelii”, "Boże, wskaż mi drogę, określ kierunek, wyznacz granicę, a trafię do Ciebie” oraz „Bóg, Ojczyzna w naszych sercach”. Prace należy dostarczyć do 7 stycznia 2019 r. na adres Zespół Szkolno – Przedszkolny w Woli Radłowskiej 67, 33 –133 Wał –Ruda. Szczegóły są na stronie http://www.zspwolaradlowska.pl

CZYTAJ DALEJ

W „Godzinie łaski” 8 grudnia możesz uprosić wszystko. Będą transmisje online

[ TEMATY ]

objawienia

Godzina łaski

Monika Jaworska

Pierwsze nabożeństwo Godziny łaski w Pogórzu.

Pierwsze nabożeństwo Godziny łaski w Pogórzu.

Czym jest Godzina łaski? W objawieniu pielęgniarce Pierinie Gilli z Włoch (8 grudnia 1947 r.) Maryja powiedziała, że w dniu 8 grudnia w południe będzie miała miejsce „Godzina łaski” dla całego świata i w tej godzinie Bóg ześle łaski modlącym się. Maryja prosiła, aby ta Godzina była praktykowana na całym świecie.

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP 8 grudnia wiąże się też z nabożeństwem „Godziny łaski”, które odbywa się w godz. 12-13.

CZYTAJ DALEJ

Fundacja rodzinna – krok w kierunku wielopokoleniowych firm rodzinnych

2022-12-09 07:35

[ TEMATY ]

fundacja rodzinna

Adobe Stock

Firmy rodzinne są filarem polskiej gospodarki. Po kilkudziesięciu latach od transformacji ustrojowej i ekonomicznej, polscy przedsiębiorcy muszą myśleć o sukcesji i zapewnieniu swoim firmom możliwości rozwoju przez kolejne dziesięciolecia.

- Budowa silnych firm wymaga czasu. Często zakłóca go konieczność przeprowadzania procesu sukcesji i podziału firmy. Fundacja rodzinna to szansa na kontynuację przez dzieci i wnuki dorobku firm, zbudowanego przez ich rodziców i dziadków – mówi Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję