Reklama

Niedziela Małopolska

Potrzebujemy kobiecych wspólnot

„Betania” na krakowskim Złocieniu gromadzi kobiety, które na wzór Marii i Marty szukają równowagi między licznymi obowiązkami a wzrastaniem w relacji z Jezusem.

Niedziela małopolska 32/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Betania

Archiwum wspólnoty

Panie łączy także wspólny, aktywny odpoczynek

Panie łączy także wspólny, aktywny odpoczynek

Od niedawna należące do grupy współtworzą Duszpasterstwo Kobiet Archidiecezji Krakowskiej. – Coraz większa liczba powstających przy parafiach kobiecych wspólnot potwierdza to, że szukamy swojego miejsca w Kościele; nie tylko jako gospodynie, kucharki i zelatorki (choć ich praca jest bardzo ważna! ), ale jako kobiety decyzyjne, odpowiedzialne, świadome. Mamy nadzieję pokazać, że nie jesteśmy zagrożeniem, a szansą dla Kościoła – mówi Karina Kapela, opiekunka wspólnoty kobiet przy parafii bł. ks. Jerzego Popiełuszki na krakowskim Złocieniu.

Z natchnienia

„Betania” została założona w celu skupienia przy kaplicy sąsiadek będących częścią jednej parafii – dla poznania się, wspierania, formowania kobiecej duchowości i służenia lokalnej wspólnocie. Jak mówi liderka grupy, moment jej utworzenia był nieprzypadkowy: – „Betania” miała swój początek podczas Adwentu 2019 r. Dostrzegłyśmy działanie Bożej Opatrzności, gdy kilka miesięcy później rozpoczęła się pandemia, a my byłyśmy dla siebie wsparciem w czasie izolacji, głównie duchowym, ale też logistycznym. Nie przerwałyśmy comiesięcznych spotkań. Przeniosłyśmy się do internetu, łącząc się z naszym duszpasterzem oraz z miejscami, których nie odwiedziłybyśmy inaczej – jak misja franciszkańska w Kakooge w Ugandzie.

Największym pragnieniem zrzeszonych we wspólnocie kobiet jest pogłębianie relacji z Bogiem – modlitwa, adoracja, towarzyszenie duchowe. Jak podkreślają, do tego potrzebny jest mądry, otwarty kapłan, niebojący się kobiet i dostrzegający potrzebę ich duszpasterstwa. – Ważne są też dla nas twórcze rozmowy z innymi kobietami, ale również wspólny odpoczynek – zaznacza p. Karina. W ramach comiesięcznych spotkań panie gromadzą się na Mszy św. oraz omawiają książkę benedyktyna o. Anselma Grüna Królowa i dzika kobieta. Złocień odwiedzają wyjątkowi goście, tacy jak dominikanka s. Małgorzata Lekan, pedagog Marta Babik czy stylistka Joanna Nagel.

Reklama

Mamy słowo

Jakie są oczekiwania pań, formujących się w kobiecych wspólnotach, wobec Kościoła i kapłanów? – Chcemy, żeby Kościół dostrzegał nasze potrzeby, zaczynając od tych najprostszych – choćby spokojnego kącika w zakrystii do nakarmienia i przewinięcia maleńkiego dziecka, przez te bardziej złożone, jak stałe spowiednictwo, kierownictwo duchowe i rekolekcje. Chcemy brać żywy udział w życiu parafii, być częścią rad duszpasterskich i ekonomicznych. To się powoli dzieje, są miejsca, gdzie kobiety czynnie działają w parafiach, jednak nadal zbyt często musimy pokonywać opór księży obawiających się dopuszczenia nas do głosu. Mam nadzieję, że kobiece wspólnoty pomogą te obawy przełamywać, pokazując, że nie jesteśmy zagrożeniem, a szansą dla Kościoła – mówi liderka grupy i dodaje, że mądra żona, mama, przyjaciółka, koleżanka z pracy, szefowa, która ma relację z Panem Bogiem i na co dzień żyje Jego słowem, rozwijając w sobie kobiecość i wrażliwość, może być wsparciem dla innych w drodze do dojrzałej wiary.

Odpowiedzialna za „Betanię” zachęca do tworzenia podobnych wspólnot w swoich parafiach. Zaprasza też do dołączenia do grupy na Złocieniu. – Żeby się zaangażować, wystarczy przyjść na piątkową, wieczorną Mszę św. do kaplicy w parafii bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Krakowie, a potem iść z nami na spotkanie. Wracamy już we wrześniu! – zaprasza p. Karina.

2022-08-03 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Myślenicka Betania

Niedziela małopolska 1/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Betania

Myślenice

Dorota Gabryś

1992 r. to początek działalności charytatywnej w parafii

1992 r. to początek działalności charytatywnej w parafii

W ich parafii ponad 300 młodych regularnie świadczy pomoc osobom potrzebującym!

To właśnie „Betania” zdobyła II miejsce w archidiecezjalnym konkursie „Błogosławieni Miłosierni”, w kategorii Parafialny Zespół Charytatywny.

CZYTAJ DALEJ

Papież do duchownych latynoamerykańskich: bądźcie pasterzami ludu a nie urzędnikami

2022-11-28 12:46

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Bądźcie „pasterzami ludu, a nie urzędnikami państwowymi" – zaapelował Ojciec Święty do wspólnoty Papieskiego Kolegium Latynoamerykańskiego, przyjętej dziś na audiencji.

Papież zachęcił duchownych do zażyłości z Jezusem, by być z Nim, co znaczy być Jego uczniami. „Trzeba wychodzić, ruszać się, nieść radość Ewangelii” - kontynuował: „to oznacza bycie Jego misjonarzami”. Zdaniem papieża dwa czasowniki, które charakteryzują życie chrześcijańskie to „być” i „wychodzić”. W tej perspektywie „bycie z Jezusem” oznacza również „wyjście”, aby „być z ubogimi, z migrantami, z chorymi, z najmniejszymi i najbardziej zapomnianymi w społeczeństwie, aby dzielić z nimi życie i głosić bezwarunkową miłość Boga”, bowiem „Jezus jest obecny w szczególny sposób tych najbardziej bezbronnych braciach i siostrach” - przypomniał Franciszek. Zachęcił obecnych na audiencji, aby byli „uzależnieni od spotkania z Bogiem, a nie od telefonu komórkowego”. „Klerykalizm jest formą światowości, jest jedną z najgorszych perwersji” – przestrzegł Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to miejsca, ale nie umniejsza to godności i roli kobiety

2022-11-28 17:54

[ TEMATY ]

kobieta

kapłaństwo

Grzegorz Gałązka

O tym, że teologiczna "zasada Piotrowa" nie dopuszcza możliwości święcenia kobiet i o tym, że nie przekreśla to godności i doniosłej roli kobiety w Kościele, mówi papież Franciszek w rozmowie z jezuickim czasopismem "America", która ukazała się w poniedziałek.

Wśród wielu tematów, poruszonych w wywiadzie, udzielonym amerykańskim jezuitom, pojawia się pytanie to, co Ojciec Święty powiedziałby kobietom, które, posługując w Kościele, czują, że powołane są do kapłaństwa. Papież Franciszek odpowiada krótko, posługując się terminami "zasady Piotrowej" i "zasady maryjnej", znanymi z teologii Hansa Ursa von Balthasara.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję