Reklama

Niedziela Legnicka

Maria Magdalena zwiastuje Dobrą Nowinę

W sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie jest też szczególnie czczona Maria Magdalena.

Niedziela legnicka 32/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Krzeszów

Przemysław Groński

Uczestnicy tegorocznej modlitwy

Uczestnicy tegorocznej modlitwy

Zawsze w Jej dniu patronalnym, w kaplicy pod Jej wezwaniem, odbywają się okolicznościowe obrzędy z licznym udziałem parafian oraz dam i kawalerów Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie.

Tak też było i w tym roku. Obrzędy rozpoczęto odśpiewaniem Godzinek o Grobie Chrystusowym. Sprawowanej Eucharystii przewodniczył kawaler tego zakonu ks. kan. Witold Hyla z Wrocławia.

W homilii kustosz krzeszowskiego sanktuarium i zarazem kawaler Zakonu ks. prał. Marian Kopko akcentował m.in., że to święto podkreśla świadectwo konkretnej kobiety w procesie dojrzewania do wiary i dzielenia się żywą wiarą. – Maria Magdalena to prawdziwa ewangelizatorka, czyli ta, która zwiastuje Dobrą Nowinę, wielkanocną radość wypływającą z faktu, że Jezus Zmartwychwstał – zauważył kaznodzieja. Przypomniał też, że Ojciec Święty Franciszek ustanowił w 2016 r. święto liturgiczne ku czci Marii Magdaleny po to, aby docenić rolę każdej kobiety w misji Chrystusa i Kościoła.

Reklama

Maria Magdalena to kobieta świadoma swego powołania: jako kobieta, jako uwolniona przez Jezusa, jako Jego uczennica, jako apostołka. Za swoją wiarę, wierność, współczucie i troskę o Jezusa, została obdarowana spotkaniem ze Zmartwychwstałym. Była pierwsza. To spotkanie przemieniło Jej życie, zamieniło Jej smutek w radość.

– Miłosierny Boże, który przez życie św. Marii Magdaleny ukazałeś nam wzór drogi nawrócenia, miłości i pokuty spraw, abyśmy za Jej wstawiennictwem, umieli rodzić się do życia w Chrystusie i opłakując dawne winy, doskonalili się w miłości – akcentował ks. Kopko.

2022-08-03 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

24. Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej zakończony

[ TEMATY ]

festiwal

patriotyzm

Krzeszów

Ks. Waldemar Wesołowski

Aleksandra Majak, Natalia Budzińska oraz zespół Światełko Pana to zwycięzcy tegorocznego 24. Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej w Krzeszowie.

W tym roku udział w festiwalu wzięło 14 wykonawców. Jury oceniało w kategoriach: soliści dziecięcy, młodzieżowi, zespoły wokalne oraz zespoły folklorystyczne. Choć tym razem uczestników było nieco mniej niż w poprzednich latach, jednak poziom był bardzo wysoki. Wśród prezentowanych utworów były znane piosenki religijne i patriotyczne, jednak w ciekawych aranżacjach. Nie zabrakło też własnych tekstów do własnej muzyki.

CZYTAJ DALEJ

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Wieniec adwentowy

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to miejsca, ale nie umniejsza to godności i roli kobiety

2022-11-28 17:54

[ TEMATY ]

kobieta

kapłaństwo

Grzegorz Gałązka

O tym, że teologiczna "zasada Piotrowa" nie dopuszcza możliwości święcenia kobiet i o tym, że nie przekreśla to godności i doniosłej roli kobiety w Kościele, mówi papież Franciszek w rozmowie z jezuickim czasopismem "America", która ukazała się w poniedziałek.

Wśród wielu tematów, poruszonych w wywiadzie, udzielonym amerykańskim jezuitom, pojawia się pytanie to, co Ojciec Święty powiedziałby kobietom, które, posługując w Kościele, czują, że powołane są do kapłaństwa. Papież Franciszek odpowiada krótko, posługując się terminami "zasady Piotrowej" i "zasady maryjnej", znanymi z teologii Hansa Ursa von Balthasara.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję