Reklama

Niedziela Łódzka

Młodzi duchem, młodzi sercem

Najpiękniejsze jest to, kiedy wyjeżdżasz z domu bez żadnych oczekiwań, a dostajesz wygodne łóżko, lodówkę wypełnioną po brzegi jedzeniem i... ogrom miłości – mówi Natalia z archidiecezji łódzkiej.

Niedziela łódzka 32/2022, str. I

[ TEMATY ]

Europejskie Spotkanie Młodych

Archiwum Młodzi WDoMu

Licznie zgromadzona młodzież archidiecezji łódzkiej

Licznie zgromadzona młodzież archidiecezji łódzkiej

Europejskie Spotkanie Młodych odbywa się od 28 grudnia do 1 stycznia, jednak w tym roku, ze względu na pandemiczne obostrzenia, zostało zorganizowane w okresie letnim. Turyn zgromadził ponad 1,5 tys. młodzieży z Europy, a Polacy stanowili ok. 30% uczestników.

Okres wakacyjny to dla młodzieży archidiecezji łódzkiej czas rekreacji i licznych wyjazdów. W repertuar letnich podróży wpisał się wyjazd do wioski Taizé we Francji, który poprzedzony został czasem spędzonym na Europejskim Spotkaniu Młodych Taizé, które w tym roku, wyjątkowo, odbyło się w czasie wakacji. – Młodzi z naszej archidiecezji do Turynu dotarli 2 dni przed rozpoczęciem spotkania, by wziąć w nim udział jako wolontariusze i wesprzeć braci w organizacji oraz przyjęciu ludzi. Czas ESM to przede wszystkim spotkanie z Chrystusem w drugim człowieku, który zupełnie obcym osobom otwiera drzwi swojego domu i przyjmuje ich na czas trwania spotkania. – Najpiękniejsze jest to, kiedy wyjeżdżasz z domu bez żadnych oczekiwań, będąc przygotowanym jedynie na kawałek podłogi, mając w plecaku karimatę i śpiwór, a dostajesz klucze do mieszkania, wygodne łóżko, lodówkę wypełnioną po brzegi jedzeniem, codziennie świeże bułki na śniadanie i do tego ogrom miłości, który odczuwasz w każdej chwili spędzonej z osobą, która cię przyjmuje. Nawet mimo dzielącej was bariery językowej – mówi Natalia.

Europejskie Spotkanie Młodych jest dobrą okazją nie tylko do nawiązania nowych relacji, ale przede wszystkim do poznania lokalnych wspólnot. Parafia św. Marii Goretti gościła łódzką młodzież, która aktywnie włączyła się w przygotowany program. – Pierwszego dnia zostaliśmy zaproszeni do ośrodka prowadzonego przez Caritas dla migrantów. Obecnie znaczną część osób przebywających w nim stanowią kobiety z dziećmi z Ukrainy. Mieszkańcy ośrodka przez 18 miesięcy mogą tam mieszkać, uczyć się języka włoskiego i przygotowywać do życia we włoskich realiach. Drugiego dnia mieliśmy okazję spotkać się z księdzem pracującym w lokalnym więzieniu, który opowiedział nam o tym, jaką różnicę dostrzega między szczerością więźniów, a ich zupełną nieznajomością prawdy o nich samych – dodaje rozmówczyni.

Reklama

Nie mogło także zabraknąć czasu na wspólną Eucharystię dla polskich uczestników w katedrze turyńskiej pod przewodnictwem bp. Adama Baba z archidiecezji lubelskiej. To tam znajduje się grób bł. Pier Giorgio Frassatiego oraz Całun Turyński. Tydzień w wiosce Taize upłynął na modlitwach, wprowadzeniach biblijnych, spotkaniach w grupach oraz pracy. Popołudniami odbywały się warsztaty, a jednym z prowadzących był metropolita łódzki. – Z ogromną wdzięcznością mogę powiedzieć, że tradycyjnie był z nami w Taizé nasz abp Grzegorz Ryś. Mieliśmy wiele okazji do rozmów i do zadawania pytań – szczególnie podczas spotkania dla Polaków, będących w tym tygodniu w Taizé – podsumowuje Natalia.

Wszelkie informacje dotyczące spotkań młodzieży można znaleźć na Facebooku Taizé Łódź oraz Łódź Piotrowa – Młodzi WDoMu.

2022-08-03 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zawsze w drodze, nigdy nie wykorzenieni

Niedziela podlaska 3/2020, str. VI

[ TEMATY ]

Taize

Wrocław

Europejskie Spotkanie Młodych

Anita Wojtczuk

Al. Radek Kalicki i al. Rafał Oleksiuk przy krzyżu, znaku łączącym chrześcijan

Al. Radek Kalicki i al. Rafał Oleksiuk przy krzyżu, znaku łączącym chrześcijan

Takie hasło przyświecało 42. Europejskiemu Spotkaniu Młodych Taizé, na które w dniach 28 grudnia 2019 – 1 stycznia 2020 do Wrocławia zjechało 15 tys. młodych z całego świata. Nie zabrakło tam również przedstawicieli naszej diecezji.

Europejskie Spotkania są namiastką tego, jak wygląda życie w Taizé – małej wiosce we Francji, gdzie od przeszło 80 lat działa wspólnota ekumeniczna założona przez brata Rogera Schütza.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

"Polityczna fujara". Ostre słowa na konferencji Zbigniewa Ziobry

2022-11-28 17:36

[ TEMATY ]

Zbigniew Ziobro

Ministerstwo Sprawiedliwości

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Należy przeanalizować związki polskich polityków z Putinem, Gazpromem oraz promowaniem polityki energetycznej, która służyła interesom Moskwy i Berlina; warto się dowiedzieć jakimi kryteriami kierował się Donald Tusk nabijając kabzę Putinowi - powiedział szef MS Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości, szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro był pytany w poniedziałek o zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dotyczącą powołania komisji ds. zbadania polityki energetycznej polskiego rządu w latach 2007-2022. Został też zapytany o propozycję SP, która chce powołania komisji śledczej ws. polityki energetycznej Polski od 2007 do 2022 r., ze szczególnym uwzględnieniem okresu od 16 listopada 2007 r. do 22 września 2014 r., czyli czasów rządów PO.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję