Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Święto Policji

Ludzie na was patrzą i biorą z was przykład. Musicie być zawsze otwarci na niesienie pomocy – powiedział do policjantów bp Grzegorz Kaszak.

Niedziela sosnowiecka 32/2022, str. IV-V

[ TEMATY ]

Święto Policji

Piotr Lorenc/Niedziela

Policyjne poczty sztandarowe

Policyjne poczty sztandarowe

To było zupełnie wyjątkowe, modlitewno-patriotyczne spotkanie, które nie miało do tej pory miejsca w historii naszej diecezji. W przededniu centralnych obchodów uroczystości z okazji 103. rocznicy powstania Policji Państwowej, w roku 100. rocznicy utworzenia Policji Województwa Śląskiego w sosnowieckiej bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny spotkali się najważniejsi i najwyżsi rangą policjanci z całej Polski. Był to wstęp do ogólnopolskich uroczystości, które odbyły się w Katowicach z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

– Gdy tylko zapadła decyzja, aby centralne obchody Święta Policji zorganizować w Katowicach, nie miałem wątpliwości, że musimy je rozpocząć w sposób uroczysty i w miejscu niezwykłym: w sosnowieckiej bazylice katedralnej – powiedział generalny inspektor Jarosław Szymczyk, komendant główny Policji. – Bardzo proszę księdza biskupa i księży kapelanów, abyście nie ustawali w tej modlitwie za nami, abyśmy mogli nadal jak najbardziej efektywnie służyć naszym obywatelom.

W obchodach wzięli udział m.in.: pierwszy policjant Rzeczypospolitej komendant główny policji i generalny inspektor Jarosław Szymczyk, Michał Wójcik, członek Rady Ministrów, Jacek Osuch, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Bogdan Święczkowski, sędzia Trybunału Konstytucyjnego, Robert Magdziarz, wicewojewoda śląski i Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta Sosnowca. Obecni byli też przedstawiciele Centralnego Biura Śledczego, Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a także komendanci wojewódzcy Policji z całej Polski i komendanci szkół Policji ze Szczytna, Piły, Słupska, Katowic i Legionowa. Nie mogło oczywiście zabraknąć komendantów miejskich i powiatowych Policji Garnizonu Śląskiego. Sosnowieckich stróżów prawa reprezentował komendant miejski Policji w Sosnowcu insp. Tomasz Kłosowicz. Były też licznie obecne policyjne poczty sztandarowe.

Reklama

Służyć jak Chrystus

Najważniejszym punktem sosnowieckiego spotkania była Msza św., której przewodniczył bp Grzegorz Kaszak. Razem z nim Liturgię w intencji polskiej Policji sprawowali ks. Mariusz Karaś, kanclerz kurii diecezjalnej w Sosnowcu, a zarazem diecezjalny duszpasterz Policji, oraz kapelani Policji ks. Adam Wycisk, ks. Andrzej Stępień, ks. Mariusz Olejnik i ks. Andrzej Stasiak.

W homilii bp Grzegorz Kaszak przypomniał scenę z Ostatniej Wieczerzy, podczas której Jezus Chrystus umył nogi swoim uczniom. – Był to wspaniały gest miłosierdzia, ale i uniżenia. Dał w ten sposób przykład tego, czym jest służba. Jest ona bowiem pracą z poświęceniem, wymagającą wyrzeczeń i dyscypliny. Jezus Chrystus, najlepszy pedagog, jakiego miała ludzkość, dał nam idealny przykład, ponieważ pokazywał cele, towarzyszył, a jednocześnie wskazywał metody i sposoby osiągnięcia tego celu. Celem człowieka jest niebo, miejsce szczęścia. Pan Jezus pragnie także naszego szczęścia na ziemi, ale żeby osiągnąć ten cel, trzeba służyć drugiemu człowiekowi – powiedział biskup sosnowiecki. Wskazał jednocześnie, że policjanci należą do grupy zawodów wysokiego zaufania społecznego. – Jesteście postawieni na piedestale. W kościele powiedzielibyśmy: „na świeczniku” naszego społeczeństwa. Ludzie na was patrzą i biorą z was przykład. Musicie być zawsze otwarci na niesienie pomocy – zaznaczył ordynariusz. Przywołał też wojenną historię policjantów 7. kompanii rezerwy z Jaworzna, którzy w sierpniu 1939 r. zostali przerzuceni na polsko-niemiecką granicę na Śląsku, oraz 2000 policjantów polskich, którzy zginęli w czasie kampanii wrześniowej i 12 000 funkcjonariuszy, którzy zostali wzięci do niewoli, a także historię policjantów zamordowanych w ramach zbrodni katyńskiej.

Cześć ich pamięci

Po Eucharystii na placu katedralnym pod pomnikiem, który upamiętnia funkcjonariuszy służb mundurowych oraz urzędników państwowych i samorządowych, którzy poświęcili swoje życie w służbie Bogu, niepodległej ojczyźnie i społeczeństwu obyła się uroczysta zmiana warty i apel poległych. W czasie apelu, który upamiętnił funkcjonariuszy Policji województwa śląskiego, głos zabrał nadinsp. Roman Rabsztyn, komendant wojewódzki Policji w Katowicach. – Na samym początku w szeregi śląskiej policji wstąpili powstańcy. Oni byli zaprawieni w bojach, doświadczeni i wiedzieli, co trzeba robić. Bardzo wielu z nich pochodziło z tej ziemi – przypomniał nadinsp. Rabsztyn.

Centralne obchody Święta Policji odbyły się na pl. Sławika i Antalla w Katowicach. W tym roku bowiem przypada 100. rocznica powrotu części Górnego Śląska do Polski i utworzenia autonomicznego województwa śląskiego, którego bezpieczeństwa, aż do wybuchu II wojny światowej strzegła Policja Województwa Śląskiego. Podczas uroczystości, w której uczestniczyli bp Kaszak i ksiądz kanclerz Mariusz Karaś, prezydent Andrzej Duda na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego nadał stopnie generalskie sześciu oficerom Policji. Po wręczeniu nominacji generalskich, prezydent wręczył medale państwowe i resortowe. Komendant główny Policji został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Minister Kamiński w asyście komendanta głównego wyróżnił policjantów i pracowników Policji odznakami resortowymi w uznaniu ich szczególnych zasług w zakresie ochrony ludzi oraz utrzymania bezpieczeństwa lub porządku publicznego.

2022-08-03 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Guzdek na Jasnej Górze: nie zgadzajmy się na niszczenie autorytetu polskiej Policji

[ TEMATY ]

Jasna Góra

policja

Święto Policji

Karol Porwich

Od złożenia kwiatów przy płaskorzeźbie „Gloria Victis” upamiętniającej 13 tys. policjantów zamordowanych przez Sowietów w 1940 r. rozpoczęła się na Jasnej Górze dziewiętnasta pielgrzymka środowiska policyjnego. Spotkanie odbywało się tradycyjnie przed patronalnym świętem Policji przypadającym w święto św. Michała Archanioła, 29 września.

- Staję tu z poczuciem dumy, że mogę razem z kapelami stać wraz z policjantami w ich codziennej pracy, w ich trudzie i wspierać ich modlitwą i dobrym słowem, bo spotykają się nie tylko ze złem, ale i napaściami słownymi, z nieodpowiedzialnymi reakcjami - mówił w kaplicy Matki Bożej bp Józef Guzdek, delegat Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa Policji. W kazaniu podczas Mszy św. w intencji stróżów prawa przypominał, że policjanci służą najwyższym wartościom, bo do nich z pewnością należą zapewnienie bezpieczeństwa, przestrzeganie prawa i ład społeczny.

CZYTAJ DALEJ

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Prawda o Maryi Niepokalanie Poczętej, jako wolnej od grzechu i pełnej doskonałości, nie sprawia, że staje się Ona daleka nam wszystkim. Jest zupełnie odwrotnie.

Jako wspólnota Kościoła katolickiego 8 grudnia obchodzimy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Przywilej Niepokalanego Poczęcia jest dla Maryi wyjątkowym darem łaski Bożej, a dla Kościoła – dogmatem wiary. Przypomnijmy, że dogmat to nauka wiary zawarta w Objawieniu, której interpretacja jest ściśle określona przez Kościół. To po prostu twierdzenie objawione przez Boga i przyjmowane za pewne. Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi został uroczyście ogłoszony przez papieża Piusa IX w Bazylice św. Piotra w Rzymie 8 grudnia 1854 r. bullą Ineffabilis Deus.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o pokój na Ukrainie

2022-12-09 07:18

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek popłakał się, modląc się w czwartek na Placu Hiszpańskim w Rzymie za Ukrainę i przerwał na chwilę odczytywanie tekstu modlitwy. Nawiązując do swojego wzruszenia, powiedział potem: "Wielki ból, wielki, porażka dla ludzkości".

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny papież udał się na tradycyjną modlitwę przed figurą Niepokalanej na Placu Hiszpańskim. Odczytał treść napisanej przez siebie modlitwy do Matki Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję