Reklama

Niedziela Świdnicka

Na fali Bożego słowa

Ponad setka dzieci z diecezji świdnickiej wraz ks. Marcinem Zawadą i opiekunami uczestniczyła w wyjątkowych wakacjach – wakacjach z wartościami.

Niedziela świdnicka 32/2022, str. I

[ TEMATY ]

wakacje

Archiwum parafii

Dodatkowymi atrakcjami wyjazdu były zajęcia sportowe i zabawy

Dodatkowymi atrakcjami wyjazdu były zajęcia sportowe i zabawy

To nie pierwsza tego typu letnia wyprawa ks. Marcina, do niedawna jeszcze wikariusza w Głuszycy, a od lipca administratora w Mokrzeszowie. Tym razem od 8 do 17 lipca kapłan, rodem z Beskidu Żywieckiego, zabrał najmłodszych śladami początków polskiej państwowości i rodzącej się w niej wiary chrześcijańskiej. Stąd wizyty w Gnieźnie, Poznaniu, Biskupinie czy Lednicy.

Z brazylijskim seminarzystą

Patronem tegorocznego obozu był sługa Boży Guido Schäffer. Ten brazylijski lekarz, z zamiłowaniem do surfowania, zapragnął zostać księdzem. W 2009 r. na kilka tygodni przed święceniami diakonatu, w wieku 34 lat, uległ wypadkowi podczas surfowania, wskutek którego stracił przytomność i utonął w falach oceanu u wybrzeży Rio de Janeiro. Obecnie w Rzymie toczy się jego proces beatyfikacyjny. Natomiast głównym hasłem wakacji były słowa Jezusa: „Pójdź za mną”. – Każdy z nas może stać się takim uczniem, który na wzór naszego patrona, sługi Bożego, pójdzie za Jezusem Chrystusem bez względu na okoliczności, w jakich się znajdzie. Wnikając w sens słów Ewangelii, skupialiśmy się na pasji – czym jest i jak realizować to, co w życiu dla nas jest ważne. Dowiedzieliśmy się, dlaczego warto łączyć przyjemne z pożytecznym. Dla Guida było to surfowanie na falach i ewangelizacja ludzi, którzy znajdowali się w tym momencie na plaży – mówił kapłan, który codziennie gromadził wszystkich uczestników na Eucharystiach, w czasie których mówił o różnych drogach do świętości i talentach, które posiadali patronowie poprzednich wyjazdów.

Było warto

Oprócz odwiedzin miejsc historii i codziennej ewangelizacji, dzieci chętnie brały udział w rozmaitych warsztatach, np. pieczenia bułek i pierników, wyrobu masła, robienia kul do kąpieli czy ozdobnych świec. – „Kochaj i bądź na fali” – te słowa zaczerpnięte z życia naszego patrona, towarzyszyły nam przez 10 wakacyjnych dni. Odnowiliśmy znajomości, zacieśniliśmy przyjaźnie, poznaliśmy nowych ludzi. To był wspaniały czas. Chcemy dalej płynąć „na fali” Bożego słowa, służenia ludziom, dawania świadectwa oraz stawania się coraz lepszymi, bo to przecież… „wakacje z wartościami” – podsumowali uczestnicy.

2022-08-03 09:55

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kujawska Jerozolima

Znane, choć ukryte na uboczu, i te mniej lub zupełnie nieznane, na które natrafiamy przypadkiem podczas wakacyjnych wypraw. Polskie sanktuaria przy bocznych drogach. Poświęcamy im tegoroczny cykl wakacyjny, który zaprowadzi nas do wielu malowniczych zakątków Polski.

Pakość, miasto położone nad Notecią, leży na jednym z najważniejszych szlaków turystycznych w Polsce, między Jeziorem Pakoskim i jeziorem Mielno. Niewielka odległość od Bydgoszczy i Inowrocławia sprawia, że jest chętnym celem krótkich wypadów mieszkańców tych miast, ale bywa równie często jednym z celów dłuższej trasy objazdowej po Szlaku Piastowskim, który oferuje w tej okolicy wyjątkowo dużo atrakcji.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Cantalamessa: dajmy światu nadzieję, nie ludzką, ale w Chrystusie

2022-12-09 14:01

[ TEMATY ]

Cantalamessa

flickr.com

Nie ma piękniejszego daru, który Kościół może dać dziś światu niż chrześcijańska nadzieja – mówił kard. Raniero Cantalamessa w drugim rozważaniu adwentowym dla papieża i pracowników Kurii Rzymskiej. Wyjaśnił zarazem, że nadzieję trzeba głosić nie w postawie obronnej czy apologetycznej, lecz jako element kerygmatu, przepowiadania Jezusa Chrystusa, Jego zmartwychwstania.

Papieski kaznodzieja przypomniał, że głoszenie nadziei na życie przyszłe było główną misją pierwotnego Kościoła i zadecydowało też o powodzeniu ewangelizacji w starożytnym świecie. „Jednym z czynników, który zadecydował o szybkim szerzeniu się wiary na początku chrześcijaństwa, było chrześcijańskie głoszenie życia po śmierci, nieskończenie piękniejszego i radośniejszego niż życie na ziemi. Cesarz Hadrian wybudował sobie w różnych miejscach na świecie wspaniałe wille i przygotował dla siebie mauzoleum, które dziś jest Zamkiem Anioła, niedaleko stąd. Kiedy zbliżał się już do śmierci, napisał też dla siebie nagrobne epitafium. Zwracając się do swej duszy, kazał jej po raz ostatni spojrzeć na piękno i rozrywki tego świata, bo, jak mówił, zstępujesz w miejsca bezbarwne, uciążliwe i ogołocone. Do Hadesu! Można sobie wyobrazić jak wielkim szok duchowy musiało wywoływać głoszenie w takich okolicznościach życia nieskończenie pełniejszego i jaśniejszego niż to, które kończyło się w chwili śmierci. I to też tłumaczy, dlaczego wyobrażenia i symbole życia wiecznego tak często pojawiają się na chrześcijańskich grobach w katakumbach” – wyjaśnił kard. Cantalamessa.

CZYTAJ DALEJ

Papież: Kościół i społeczeństwo muszą wysłuchać ludzi pracy

2022-12-09 15:12

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Proszę, pozbądźcie się wszelkich form wyzysku” – mówił papież do członków Chrześcijańskiego Ruchu Pracowników. To włoska organizacja poświęcona wprowadzaniu Ewangelii i udzielaniu wsparcia w sferach życia dotyczących zatrudnienia. Franciszek podkreślił, jak ważne jest obecnie dążenie do nawrócenia oraz wzajemne wspieranie się w tych kwestiach.

Ojciec Święty przyjął członków zrzeszenia na specjalnej audiencji. Zauważył, że powstała w latach 70. XX w. organizacja wciela w życie ducha Soboru Watykańskiego II. Zaznaczył, że obecny czas wielu zmian wymaga od nas wszystkich wysiłku w celu budowania lepszej przyszłości. Dlatego zaproponował „szczególne zobowiązanie w odniesieniu do pracy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję