Reklama

Niedziela w Warszawie

Misja trwa

Mija rok od śmierci abp. Henryka Hosera. Jego nauczanie będzie upowszechniać Fundacja „Familiaris Laetitia”, która już teraz kontynuuje część działań zainicjowanych przez wybitnego kapłana, pallotyna, misjonarza i lekarza.

Niedziela warszawska 32/2022, str. V

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

Magdalena Wojtak/Niedziela

Abp Henryk Hoser na spotkaniu Diecezjalnego Duszpasterstwa Rodzin

Abp Henryk Hoser na spotkaniu Diecezjalnego Duszpasterstwa Rodzin

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Arcybiskupowi Hoserowi zależało na powołaniu organizacji, która będzie wspierać rodziny i osoby przygotowujące się do małżeństwa. Były ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej (2008-17) uważał, że skuteczne wsparcie – dla osób w kryzysie lub wchodzących w dorosłe życie – możliwe jest wtedy, gdy świadczy się je kompleksowo. Musi być to więc jednoczesna pomoc duchowa i psychologiczna, pedagogiczna i terapeutyczna. A kiedy trzeba także pomoc: socjalna, prawna i edukacyjna. I właśnie takie działania stara się realizować działająca od pół roku Fundacja „Familiaris Laetitia”.

Organizację, której polska nazwa to „radość życia rodzinnego”, tworzą przyjaciele, współpracownicy hierarchy i współbracia ze Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. Ponadto w pracę fundacji zaangażowani są naukowcy, lekarze oraz znani kapłani, m.in. metropolita gdański abp Tadeusz Wojda oraz kard. Robert Sarah. Były prefekt Kultu Bożego poznał ks. Hosera, kiedy ten był jeszcze misjonarzem w Rwandzie (1975-96).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

„Familiaris Laetitia” zamierza promować nauczanie abp. Hosera. Wydanie pierwszej publikacji planowane jest na przełomie września i października. Książka będzie syntezą przemówień, w których abp Hoser mówił o: rodzinie, młodzieży, misjach i problemach bioetycznych. To ostatnie zagadnienie kapłan zgłębiał m.in. w trakcie posługi we Francji i Belgii (1996-2008) oraz później, gdy stał na czele Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych KEP.

– Problematyka ta będzie też tematem konferencji, którą planowana jest pod koniec listopada – mówi Niedzieli ks. Zenon Hanas, prezes „Familiaris Laetitia” i przełożony pallotyńskiej prowincji Chrystusa Króla. W trakcie sympozjum będzie też mowa o Medjugorie, gdzie abp Hoser był wizytatorem apostolskim z polecania papieża Franciszka.

Podczas misji w Afryce ks. Hoser stworzył program duszpasterstwa rodzin, obejmujący przygotowanie do małżeństwa i jego formację. Inicjował również powstanie poradni dla rodzin. Doświadczenie to wykorzystał w zakładaniu kilkudziesięciu Parafialnych Ośrodków Formacji Rodziny w diecezji warszawsko-praskiej.

– Program pomocy rodzinie jest nadal realizowany w Kościele rwandyjskim. My przystosowujemy go do polskich warunków i współczesnych wyzwań – mówi ks. Zenon Hanas i podkreśla, że obecnie elementy tego programu są wdrażane w Pallotyńskim Centrum Pomocy Duchowej. Placówkę przy ul. Skaryszewskiej tygodniowo odwiedza 350 osób. – Chcemy nieść im konkretną pomoc – deklaruje ks. Hanas.

W dalszych planach „Familiaris Laetitia” jest stworzenie izby pamięci oraz realizacja filmu dokumentalnego o życiu abp. Hosera. Ale już 13 sierpnia bp Romuald Kamiński i fundacja zapraszają do katedry warszawsko-praskiej, gdzie o godz. 16.00 wierni będą się modlić przy sarkofagu byłego ordynariusza diecezji. Następnie w świątyni na Kamionku o godz. 17.30 będzie m.in. sprawowana Msza św. w pierwszą rocznicę śmierci abp. Henryka Hosera.

2022-08-03 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pożegnanie abp. Henryka Hosera

Msza św. żałobna w kościele seminaryjnym w Ołtarzewie rozpoczęła dwudniowe uroczystości pogrzebowe byłego ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej.

Eucharystii przewodniczył kard. Konrad Krajewski. Razem z papieskim jałmużnikiem koncelebrowaną Liturgię sprawowali m. in.: abp Tadeusz Wojda, biskupi Romuald Kamiński, Janusz Stepnowski i Adrian Galbas oraz księża pallotyni i kapłani z obu warszawskich diecezji.
CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu do bp. Zadarko w dniu ingresu: Nieś Chrystusa!

2026-02-28 13:54

BP KEP

Nieś Chrystusa i umacniaj wiarę tych, którzy są na drodze jej odkrywania i pogłębiania - napisał Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w życzeniach dla bp. Krzysztofa Zadarki, nowego biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego. List przekazał mu osobiście 28 lutego 2026 r., podczas ingresu do katedry w Koszalinie.

Ekscelencjo,
CZYTAJ DALEJ

Papież do Odnowy w Duchu Świętym: zachowajcie równowagę między charyzmatem i instytucją

2026-02-28 17:40

Vatican media

Do zachowania równowagi między charyzmatem i instytucją wezwał papież Leon XIV podczas audiencji dla krajowego przewodniczącego Odnowy w Duchu Świętym we Włoszech Giuseppe Contaldo.

Dziękując papieżowi za audiencję Contaldo stwierdził, że czuje jego wsparcie, towarzyszenie i zachętę w służbie i odpowiedzialności wobec Kościoła i Odnowy w Duchu Świętym. „Miałem okazję bardzo krótko przedstawić papieżowi nasz ruch, jego profil, zakorzenienie kościelne, jego obecność w świecie, z pokorą człowieka, który wie, że jest narzędziem w rękach Ducha i z wdzięcznością tego, kto otrzymał łaskę należącą do całego Kościoła” - wyznał przewodniczący włoskiej Odnowy po spotkaniu w Watykanie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję