Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Wiara pełna miłości

Święta Maria Magdalena uczy nas patrzenia na Chrystusa w sposób pełen miłości – powiedział bp Wiesław Szlachetka.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 32/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Biłgoraj

Joanna Ferens

Przekazanie różańca kobietom z parafii św. Jerzego w Biłgoraju

Przekazanie różańca kobietom z parafii św. Jerzego w Biłgoraju

Główne uroczystości odpustowe ku czci św. Marii Magdaleny odbyły się tradycyjnie 22 lipca w diecezjalnym sanktuarium w Biłgoraju. Rozpoczęły dzień wcześniej, od Mszy św. wieczornej sprawowanej w intencji zmarłych parafian, po której wierni przeszli w procesji na cmentarz parafialny.

Na początku Sumy odpustowej wszystkich zgromadzonych w świątyni powitał kustosz sanktuarium ks. dziekan Witold Batycki. – Nasze świętowanie rozpoczęliśmy wczoraj, gdy pochylaliśmy się nad naszymi korzeniami, nad naszymi przodkami, którzy imiennie i bezimiennie, zarówno tutaj na placu kościelnym na wzgórzu św. Marii Magdaleny, jak i na cmentarzu parafialnym spoczywają. Dziś chcemy się modlić za żyjących i wraz ze św. Marią Magdaleną śpiewać radosne „Alleluja”. Chcemy prosić o potrzebne łaski za wstawiennictwem tej wielkiej apostołki Apostołów, która jest określana jako równa Apostołom. Cieszę się obecnością wszystkich parafian i gości. Niech św. Maria Magdalena prowadzi nas swoimi dróżkami i przez modlitwę przybliża nas do miłości Pana Boga – powiedział.

Otrzymała niezwykły dar

Sumę odpustową sprawował i słowo Boże wygłosił biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Wiesław Szlachetka, który w homilii podkreślił, iż św. Maria Magdalena uczy nas patrzenia na Chrystusa w sposób pełen miłości. – Święta Maria Magdalena nie od razu rozpoznała Chrystusa. Na początku skojarzyła Go z ogrodnikiem, a więc nawet patrzenie połączone z rozumową refleksją nie wystarczyło, aby poznać Jezusa Zmartwychwstałego. Potrzebny był jeszcze doskonalszy sposób patrzenia, taki, który przekroczyłby naturalne możliwości oczu i rozumu. I św. Maria Magdalena taki dar otrzymała. Jej sposób patrzenia został ubogacony wiarą, a pomógł jej w tym sam Jezus, gdy zwrócił się do niej po imieniu. A ona obróciła się i powiedziała do Niego: „Nauczycielu”. Zastanawiające jest to, że gdy usłyszała swoje imię, obróciła się, chociaż już patrzyła na Jezusa. Otóż to ponowne obrócenie się oznacza, że w tej właśnie chwili odwróciła się od tego, co widzą tylko oczy i rozum. I zwróciła się do Jezusa całym swoim sercem. Dopiero teraz rozpoznała Jezusa Zmartwychwstałego, zobaczyła Go, gdyż zaczęła patrzeć na Niego z wiarą pełną miłości – tłumaczył.

Reklama

Być świadkiem zmartwychwstania

Podczas Sumy odpustowej bp Wiesław Szlachetka, który pełni również funkcję delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Kobiet, przedstawicielom parafii św. Jerzego w Biłgoraju przekazał różaniec, na którym kobiety od 2021 r. z diecezji zamojsko-lubaczowskiej modlą się każdego miesiąca w innej parafii. – Jesteśmy wdzięczni za ten dar – mówił diecezjalny duszpasterz kobiet ks. Karol Jędruszczak. – 23 maja 2021 r. obecny wśród nas biskup przekazał nam, jak i wielu diecezjom różaniec, na którym mieliśmy się modlić w intencji kobiet naszej diecezji i w intencji pielgrzymki kobiet, która odbyła się w tym roku na Jasnej Górze. Panu Bogu dziękujemy za to, że dzięki temu, iż ten różaniec był przekazywany z parafii do parafii, panie pojechały na tę pielgrzymkę, wspólnie się modliły i wzajemnie umacniały. A to wszystko po to, aby kobiety z naszej diecezji były świadkami Zmartwychwstania – tłumaczył.

Po Mszy św. miała miejsce procesja eucharystyczna wokół świątyni, podczas której w litanii wzywano wstawiennictwa św. Marii Magdaleny. Ksiądz dziekan Witold Batycki zachęcał również do odwiedzenia kapliczki z cudowną wodą, znajdującej się w miejscu objawienia św. Marii Magdaleny.

2022-08-03 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamięć o wychowawcy młodzieży

W kościele pw. św. Jerzego w Biłgoraju upamiętniono śp. ks. Aleksandra Furmanika, który przez 25 lat był rektorem biłgorajskiego „Kościółka”.

Ksiądz Aleksander Furmanik był niezłomnym głosicielem Prawa Bożego w czasach zniewolenia komunistycznego i wychowawcą młodzieży w Liceum Ogólnokształcącym im. ONZ w Biłgoraju.

CZYTAJ DALEJ

Papież: małżeństwo sakramentalne jest darem i dziełem Boga

2023-01-27 15:28

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

„Małżonkowie zawierają związek poprzez dobrowolną zgodę, ale to jedynie Duch Święty ma moc uczynić kobietę i mężczyznę jednością” - powiedział papież Franciszek w przemówieniu podczas spotkania z Trybunałem Apostolskim Roty Rzymskiej. Stanowi ona sąd najwyższej instancji w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Przy okazji spotkań z tym gremium papież porusza zwykle aktualne problemy związane z przeżywaniem i rozumieniem sakramentu małżeństwa w Kościele katolickim.

Ojciec Święty zaznaczył, że istnieje dzisiaj w Kościele pilna potrzeba ponownego odkrycia wartości i znaczenia związku małżeńskiego między kobietą i mężczyzną. Wpływa na to również praktyczna niewiedza zarówno osobista, jak i zbiorowa dotycząca małżeństwa. W zamyśle Bożym dotyczącym małżeństwa, kobieta i mężczyzna podczas zawierania tego sakramentu otrzymują nowe serce, które uzdalnia ich do kochania miłością samego Chrystusa. Dlatego małżeństwo sakramentalne nie jest jedynie uroczystą ceremonią czy wydarzeniem społecznym, nie jest formalnością ani abstrakcyjnym ideałem, ale darem i dziełem samego Boga.

CZYTAJ DALEJ

Izrael/ Uzbrojony mężczyzna zabił pięć osób i ranił pięć kolejnych w Jerozolimie

2023-01-27 20:25

[ TEMATY ]

terroryzm

Izrael

atak

PAP/ATEF SAFADI

Uzbrojony mężczyzna zabił w piątek pięć osób i postrzelił pięć kolejnych w Jerozolimie; napastnik został zastrzelony przez policję - poinformował portal Times of Israel.

Według wstępnych ustaleń atak, który miał miejsce w synagodze lub obok niej, był zamachem terrorystycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję