Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Wiara pełna miłości

Święta Maria Magdalena uczy nas patrzenia na Chrystusa w sposób pełen miłości – powiedział bp Wiesław Szlachetka.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 32/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Biłgoraj

Joanna Ferens

Przekazanie różańca kobietom z parafii św. Jerzego w Biłgoraju

Przekazanie różańca kobietom z parafii św. Jerzego w Biłgoraju

Główne uroczystości odpustowe ku czci św. Marii Magdaleny odbyły się tradycyjnie 22 lipca w diecezjalnym sanktuarium w Biłgoraju. Rozpoczęły dzień wcześniej, od Mszy św. wieczornej sprawowanej w intencji zmarłych parafian, po której wierni przeszli w procesji na cmentarz parafialny.

Na początku Sumy odpustowej wszystkich zgromadzonych w świątyni powitał kustosz sanktuarium ks. dziekan Witold Batycki. – Nasze świętowanie rozpoczęliśmy wczoraj, gdy pochylaliśmy się nad naszymi korzeniami, nad naszymi przodkami, którzy imiennie i bezimiennie, zarówno tutaj na placu kościelnym na wzgórzu św. Marii Magdaleny, jak i na cmentarzu parafialnym spoczywają. Dziś chcemy się modlić za żyjących i wraz ze św. Marią Magdaleną śpiewać radosne „Alleluja”. Chcemy prosić o potrzebne łaski za wstawiennictwem tej wielkiej apostołki Apostołów, która jest określana jako równa Apostołom. Cieszę się obecnością wszystkich parafian i gości. Niech św. Maria Magdalena prowadzi nas swoimi dróżkami i przez modlitwę przybliża nas do miłości Pana Boga – powiedział.

Otrzymała niezwykły dar

Sumę odpustową sprawował i słowo Boże wygłosił biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Wiesław Szlachetka, który w homilii podkreślił, iż św. Maria Magdalena uczy nas patrzenia na Chrystusa w sposób pełen miłości. – Święta Maria Magdalena nie od razu rozpoznała Chrystusa. Na początku skojarzyła Go z ogrodnikiem, a więc nawet patrzenie połączone z rozumową refleksją nie wystarczyło, aby poznać Jezusa Zmartwychwstałego. Potrzebny był jeszcze doskonalszy sposób patrzenia, taki, który przekroczyłby naturalne możliwości oczu i rozumu. I św. Maria Magdalena taki dar otrzymała. Jej sposób patrzenia został ubogacony wiarą, a pomógł jej w tym sam Jezus, gdy zwrócił się do niej po imieniu. A ona obróciła się i powiedziała do Niego: „Nauczycielu”. Zastanawiające jest to, że gdy usłyszała swoje imię, obróciła się, chociaż już patrzyła na Jezusa. Otóż to ponowne obrócenie się oznacza, że w tej właśnie chwili odwróciła się od tego, co widzą tylko oczy i rozum. I zwróciła się do Jezusa całym swoim sercem. Dopiero teraz rozpoznała Jezusa Zmartwychwstałego, zobaczyła Go, gdyż zaczęła patrzeć na Niego z wiarą pełną miłości – tłumaczył.

Reklama

Być świadkiem zmartwychwstania

Podczas Sumy odpustowej bp Wiesław Szlachetka, który pełni również funkcję delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Kobiet, przedstawicielom parafii św. Jerzego w Biłgoraju przekazał różaniec, na którym kobiety od 2021 r. z diecezji zamojsko-lubaczowskiej modlą się każdego miesiąca w innej parafii. – Jesteśmy wdzięczni za ten dar – mówił diecezjalny duszpasterz kobiet ks. Karol Jędruszczak. – 23 maja 2021 r. obecny wśród nas biskup przekazał nam, jak i wielu diecezjom różaniec, na którym mieliśmy się modlić w intencji kobiet naszej diecezji i w intencji pielgrzymki kobiet, która odbyła się w tym roku na Jasnej Górze. Panu Bogu dziękujemy za to, że dzięki temu, iż ten różaniec był przekazywany z parafii do parafii, panie pojechały na tę pielgrzymkę, wspólnie się modliły i wzajemnie umacniały. A to wszystko po to, aby kobiety z naszej diecezji były świadkami Zmartwychwstania – tłumaczył.

Po Mszy św. miała miejsce procesja eucharystyczna wokół świątyni, podczas której w litanii wzywano wstawiennictwa św. Marii Magdaleny. Ksiądz dziekan Witold Batycki zachęcał również do odwiedzenia kapliczki z cudowną wodą, znajdującej się w miejscu objawienia św. Marii Magdaleny.

2022-08-03 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dla piękna ziemi

Niedziela zamojsko-lubaczowska 42/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Biłgoraj

Konferencja ekologiczna

Joanna Ferens

Wśród prelegentów był m.in. ks. prof. Tadeusz Guz

Wśród prelegentów był m.in. ks. prof. Tadeusz Guz

W sali konferencyjnej przy parafii św. Jana Pawła II w Biłgoraju odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa nt. „Kościół wobec rolnictwa ekologicznego” z cyklu „Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń”.

Konferencja zgromadziła prelegentów z całej Polski oraz lokalnych samorządowców, rolników, przedstawicieli szkół branży rolniczej i leśnej a także rolniczej „Solidarności”. – Inspiracją do organizacji takiego wydarzenia były słowa wypowiedziane przez papieża Jana Pawła II podczas wizyty w Zamościu – tłumaczył organizator konferencji ks. Krystian Bordzań. – Pomysł zrodził się rok temu, kiedy usłyszeliśmy cykl wykładów będących echem wystąpienia św. Jana Pawła II w Zamościu. Dwadzieścia jeden lat temu papież powiedział m.in.: „Piękno tej ziemi woła o zachowanie jej dla przyszłych pokoleń”. Ten apel skłonił nas do podjęcia temu ekologii w rolnictwie i przedstawienia podstaw nauczania Kościoła w tej materii. Bardzo dużo mówi się o rolnictwie ekologicznym, ale zbyt mało w tym jest odwołania się do nauki Kościoła i moralności człowieka. Stąd obok podejmowanych konkretnych działań warto wiedzieć, czym jest grzech ekologiczny, jak Kościół postrzega i definiuje rolnictwo. Z jednej strony mamy więc – nauczanie Kościoła, a z drugiej strony część praktyczną naszej konferencji, a więc konkretne przykłady produkcji ekologicznych, opłacalność, to że są one alternatywą dla rodzinnych gospodarstw, by konkurować w dzisiejszym świecie oraz ma rolnictwo ekologiczne wpływ na przyrodę i zdrowie człowieka – mówił.

CZYTAJ DALEJ

Wiara na medal

Wielu polskich sportowców publicznie przyznaje się do wiary. W czasach, gdy w przestrzeni publicznej słyszymy najczęściej wyznania osób odrzucających Boga, postawa naszych zawodników jest bardzo budująca.

Pan Jezus jest u mnie na pierwszym miejscu (...). Wiary uczyłem się najpierw w domu – od dziadka i taty. Dzisiaj jest ona czymś zupełnie naturalnym. Pan Bóg był i zawsze będzie dla mnie kimś wyjątkowym – powiedział Bartosz Zmarzlik, mistrz świata na żużlu w sezonie 2019 i polski sportowiec 2019 roku, gdy dołączył do akcji „Nie wstydzę się Jezusa”. Podczas gali, w czasie której odebrał statuetkę dla najlepszego sportowca, ujął wszystkich ogromną skromnością i pokorą. Trener polskiej kadry żartuje, że jest on taki grzeczny, ponieważ codziennie chodzi do kościoła. Żużlowiec doprecyzowuje: – Do kościoła chodzę w każdą niedzielę. To nie jest dla mnie żadna ujma ani utrudnienie. To bardzo mi pomaga. Kiedyś spodobały mi się słowa, które powiedział Kamil Stoch: „Gdy Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na swoim miejscu”. Staram się to wdrażać w życie.

CZYTAJ DALEJ

Konferencja Wędrujące Madonny w Przemyślu

2022-12-01 10:59

Barbara Czarniecka

Rozpoczęcie konferencji

Rozpoczęcie konferencji

Przemyśl. Po raz 7. w Muzeum Archidiecezjalnym zorganizowano konferencję pt. "Wędrujące Madonny. Wizerunki Madonn Kresowych na Podkarpaciu". Spotkanie odbyło się w sobotę, 26 listopada 2022 r.

Jak mówi ks. Marek Wojnarowski, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu, konferencje są okazją do zaprezentowania historii oraz charakterystyki wizerunków Matki Bożej, które możemy zobaczyć w naszym regionie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję