Reklama

Niedziela Legnicka

Legnica

Nowy ołtarz

Zamiast drewnianego będzie kamienny. Katedra to główna świątynia diecezji i miasta.

Niedziela legnicka 33/2022, str. II

[ TEMATY ]

katedra

ołtarz

Archiwum parafii

Projekt kamiennego ołtarza dla katedry

Projekt kamiennego ołtarza dla katedry

Tutaj sprawowane są najważniejsze uroczystości pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego.

– Ołtarz to najważniejsze miejsce w każdej świątyni. Często jednak to najważniejsze miejsce kojarzymy z miejscem przechowywania Najświętszego Sakramentu. Tak, ono też należy do ważnych miejsc, ale ołtarz, na którym sprawuje się Eucharystię, na którym składa się ofiarę Eucharystyczną, pozostaje najważniejszym miejscem w kościele. Ołtarz symbolizuje samego Chrystusa. Według przepisów liturgicznych powinien być stały. A stały ołtarz to taki, który jest zespolony z posadzką, którego nie można przenosić, przesuwać. Ponieważ w katedrze mamy dotąd ołtarz drewniany, postanowiliśmy zrealizować ołtarz kamienny. Powstał już projekt autorstwa ks. dr. Stanisława Szupieńki. Został już wybrany kamień – będzie nim marmur – oraz wykonawca. Ołtarz będzie zawierał ozdobny element, którym jest relief Dobrego Pasterza – mówi o tym ks. Robert Kristman – proboszcz katedry.

Uroczyste poświęcenie nowego, kamiennego ołtarza zaplanowano na 20 września. W tym dniu przypada 681. rocznica poświęcenia kościoła. Będzie to wydarzenie wpisujące się w 30-lecie diecezji.

2022-08-10 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Michalik konsekrował ołtarz w jednym z najstarszych kościołów Przemyśla

[ TEMATY ]

ołtarz

abp Józef Michalik

Krzysztof Mruk

Abp Józef Michalik dokonał dziś konsekracji ołtarza w kościele pw. Świętej Trójcy – jednej z najstarszych świątyń w Przemyślu. – Nie żałujmy Chrystusowi naszej miłości i czasu, bo On nam wszystko oddał – zachęcał metropolita przemyski. W czasie Mszy św., połączonej z udzieleniem sakramentu bierzmowania, wskazywał również na ogromną rolę Ducha Świętego w życiu człowieka.

CZYTAJ DALEJ

90 rocznica Hołodomoru – jednej z największych zbrodni ludobójstwa

2022-11-26 08:21

[ TEMATY ]

Ukraina

Rosja

Wielki Głód

wikipedia.org

Zmarli z głodu na ulicy w Charkowie w 1932 r.

Zmarli z głodu na ulicy w Charkowie w 1932 r.

90 lat temu, w latach 1932-1933 wywołany przez władze sowieckie głód na Ukrainie pochłonął, jak szacują historycy, ponad 4 miliony ofiar. Hołodomor zapisał się w pamięci Ukraińców jako ludobójstwo mające na celu wyniszczenie ich narodu przez imperium, które podbiło ich ziemię.

Klęska głodu na Ukrainie na początku lat trzydziestych nie była pierwszą w dziejach reżimu sowieckiego. W końcowym okresie wojny domowej, w latach 1921-1922 głód pochłonął kilka milionów ofiar. Wówczas władze sowieckie uznały, że zwrócą się o pomoc do Zachodu. Kolejna fala głodu została wywołana celowo i niezwykle dokładnie zakamuflowana przez propagandę oraz usłużnych wobec Kremla korespondentów prasy zachodniej, którzy udawali, że nie dostrzegają skali katastrofy mającej miejsce stosunkowo niedaleko od Moskwy. Przez kilka dziesięcioleci ze Związku Sowieckiego docierały jedynie niejasne informacje na temat skali tragedii mieszkańców Ukrainy. Dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych możliwe stało się upamiętnienie ofiar tej zbrodni oraz wyjaśnienie niektórych jej okoliczności. Od 2004 r. w czwartą sobotę listopada na pamiątkę tego wydarzenia obchodzony jest na Ukrainie Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

2022-11-26 16:11

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Ronald Wittek

W porównaniu ze zremisowanym we wtorek 0:0 spotkaniem z Meksykiem w pierwszym składzie trener Czesław Michniewicz nie wystawił Jakuba Kamińskiego, Sebastiana Szymańskiego i Nicoli Zalewskiego. W ich miejsce wybiegli Arkadiusz Milik, Przemysław Frankowski i Krystian Bielik (cała trójka weszła z ławki rezerwowych w inauguracyjnym spotkaniu).

Po raz 136. w reprezentacji wystąpił jej kapitan Robert Lewandowski, a po raz 101. - Kamil Glik. Natomiast dla Grzegorza Krychowiaka był to 96. mecz w kadrze narodowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję