Reklama

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 36/2022, str. 24-25

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

SYNOD
Ogólnopolska synteza

Jest już ogólnopolska synteza drogi synodalnej. W przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej zaprezentowano ją na Jasnej Górze. Bazą do syntezy ogólnopolskiej były syntezy diecezjalne, zawierające głosy wybrzmiałe podczas spotkań w parafiach, we wspólnotach religijnych i głosy tych wszystkich, którzy w tę kościelną dyskusję chcieli się zaangażować. Mimo że same w sobie były różne, to poruszane w nich tematy, problemy i zagadnienia są bardzo podobne. Co zatem znalazło się w syntezie? Uczestnicy dyskusji skupiali się przede wszystkim na wyartykułowaniu tego, co ich boli we wspólnocie Kościoła. Podkreślano m.in. zakorzeniony klerykalizm, akcentowano, że w parafiach zbyt słabo słyszalny jest głos kobiet i młodzieży. Zwracano uwagę na hermetyczny, oderwany od rzeczywistości język oraz niski poziom głoszonych homilii. W konsultacjach synodalnych wzięło udział ponad 100 tys. osób. Ogólnopolska synteza – podkreślił abp Adrian Galbas, koordynator etapu krajowego synodu o synodalności – nie jest ani raportem o stanie Kościoła w Polsce, ani też teologicznym zbiorem informacji o nim. Jest bardzo subiektywnym zapisem drogi, którą przeszliśmy; drogi emocji, przeżyć, uczuć, impresji. Arcybiskup Stanisław Gądecki zwrócił z kolei uwagę, że liczba 100 tys. uczestników konsultacji synodalnych nie jest duża. Przyznał, że „synod nie wzbudził masowego zainteresowania, było to raczej wydarzenie mniejszościowe” i „poruszyło przede wszystkim elity”. Skupiano się głównie na zagadnieniach funkcjonowania parafii i wspólnotowości wiernych.

Jeśli chodzi o bolączki kościelne, które zostały wyrażone przez uczestników konsultacji – nie pojawiło się nic nowego, co wcale nie znaczy, że synod jest pomysłem nietrafionym. Jest jak najbardziej potrzebny. Kościół w przyszłości na pewno – to nie ulega wątpliwości – będzie, bo musi być, Kościołem synodalnym, jeszcze bardziej i intensywniej zwracającym uwagę na to, co mówi Duch do Kościołów. – Kościół w Polsce w przyszłości będzie Kościołem dobrych relacji, które polegają nie tylko na słuchaniu, otwartości, ale i na śmiałości mówienia o tym, co trudne i bolesne. Ta odwaga i śmiałość wybrzmiewają w tym synodalnym dokumencie – podsumował prof. Aleksander Bańka, delegat Kościoła w Polsce na otwarcie synodu o synodalności w Watykanie. Syntezy krajowe posłużą do opracowania pierwszego dokumentu roboczego dla siedmiu zgromadzeń kontynentalnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Kolejny etap synodu ma zakres kontynentalny. Prace zaowocują siedmioma dokumentami końcowymi, na podstawie których powstanie drugie Instrumentum laboris. Dokument będzie służył Zgromadzeniu Ogólnemu Synodu Biskupów w październiku 2023 r.

KATECHEZA
Na początek roku

Do uczniów, nauczycieli i katechetów zwrócił się w specjalnym słowie przed rozpoczęciem roku szkolnego bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Głównym tematem była wspólnota, którą tworzą uczniowie i wszyscy zaangażowani w proces pedagogiczny. Ma to również związek z programem duszpasterskim. Najdłuższy passus bp Osial poświęcił katechetom: „Wasza posługa pomaga młodym odkrywać piękno Kościoła Chrystusowego. Bądźcie silni wobec wszystkich trudności. Podejmujcie wysiłek własnej formacji, aby nauczanie było na najwyższym poziomie. Zachęcajcie swoich bliskich i znajomych do wyboru studiów przygotowujących do pracy katechetycznej. Ufam, że dzięki naszemu wspólnemu zaangażowaniu nie zabraknie osób chętnych do nauczania religii. Odrzućmy lęki spowodowane myśleniem, że lekcja religii jest przedmiotem trudnym lub niepewnym co do swej przyszłości. Postrzegajmy lekcję religii jako pracę piękną, pewną i potrzebną”. Biskup wydaje się sugerować braki w gronie nauczycieli religii – podobnie jak to się dzieje w przypadku nauczycieli innych przedmiotów. Praca w szkole bowiem do najłatwiejszych nie należy, a niektórzy straszą, że katecheza zostanie ze szkoły usunięta. Jak stanowczo podkreślili biskupi na niedawnym zebraniu w Zakopanem, nie ma takiej opcji.

Reklama

WOJNA
Ukraina cmentarzem dla dzieci

W ciągu 6 miesięcy wojny w Ukrainie 942 dzieci zginęło bądź zostało rannych. Co szóste z nich nie miało jeszcze 5 lat. Według najnowszych szacunków organizacji Save the Children, 3,1 mln ukraińskich dzieci żyje jako uchodźcy w krajach sąsiednich, a ok. 3 mln jest wewnętrznie przesiedlonych. – Bez natychmiastowego zaprzestania działań wojennych Ukraina stanie się cmentarzem dla dzieci – mówi Sonia Khush, dyrektor ukraińskiego oddziału organizacji. Ta statystyka poraża. Należy zauważyć, że ponad 6 mln dzieci dotkniętych wojną to prawie wszystkie ukraińskie dzieci do 15. roku życia. Niezależnie od tego, jak i kiedy wojna się skończy, traumatyczne doświadczenie pozostanie z połową pokolenia na całe życie.

AFRYKA
Umierają z głodu

Kontynent ten stoi dziś przed największym jak dotąd kryzysem żywnościowym – wynika z raportu Caritas Internationalis.

Tragiczna sytuacja spowodowana jest nie tylko przez susze i wojny toczone w Afryce, ale także przez brak zboża z Ukrainy. Putin jest więc winny gehenny nie tylko narodu ukraińskiego, ale także milionów ludzi w Afryce, którzy będą umierać z powodu jego imperialnej polityki.

Zdaniem sekretarza Caritas Internationalis Aloysiusa Johna, ekologia integralna proponowana przez Franciszka jest „jedyną drogą wyjścia z kryzysu”. Konieczna jest jednak zarówno powszechna solidarność, jak i wola polityczna. Caritas Internationalis wzywa decydentów do „wsłuchania się w głosy najuboższych i umieszczenia ich aspiracji do godnego życia w centrum wszystkich decyzji politycznych” oraz do realnych działań na rzecz pokoju i pojednania.

ABORCJA
Drwiny z prawa

Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris przygotował poradnik prawny opisujący kwestie odpowiedzialności karnej za aborcję farmakologiczną i organizowanie tzw. turystyki aborcyjnej. Mimo iż w Polsce takie działania są niezgodne z prawem, organizacje wspierające aborcję działają, a organy ścigania są dziwnie opieszałe w śledztwach dotyczących takich przestępstw. Ordo Iuris nazywa to „drwieniem z polskiego prawa” i działaniami w celu „normalizacji przestępstw”. – To wszystko dzieje się, niestety, za cichym przyzwoleniem organów ścigania, ponieważ z nieznanych nam przyczyn w większości przypadków pomocnictwa w aborcji organy te pozostają bierne – podkreśliła mec. Magdalena Majkowska, członek Zarządu Ordo Iuris. Poradnik przypomina, że zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem działaniem nielegalnym jest samodzielne wykonywanie aborcji farmakologicznej. Niezgodne z prawem są również dystrybucja preparatów wywołujących aborcję oraz reklamowanie pigułek poronnych, co jest praktykowane przez organizacje proaborcyjne. Już nawet nie chodzi o to, że organizacje wspierające aborcję, finansowane często przez zagranicę, działają w szarej strefie, lecz o to, iż funkcjonując niemal jawnie, śmieją się w oczy, przekonane o bezkarności, głównie z tego powodu, że czują nad sobą ochronny parasol mediów mainstreamowych.

2022-08-30 12:42

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co z postem w Wielką Sobotę?

Niedziela łowicka 15/2004

[ TEMATY ]

post

Wielka Sobota

monticellllo/pl.fotolia.com

Coraz częściej spotykam się z pytaniem, co z postem w Wielką Sobotę? Obowiązuje czy też nie? O poście znajdujemy liczne wypowiedzi na kartach Pisma Świętego. Chcąc zrozumieć jego znaczenie wypada powołać się na dwie, które padają z ust Pana Jezusa i przytoczone są w Ewangeliach.

Pierwszą przytacza św. Marek (Mk 9,14-29). Po cudownym przemienieniu na Górze Tabor, Jezus zstępuje z niej wraz z Piotrem, Jakubem i Janem, i spotyka pozostałych Apostołów oraz - pośród tłumów - ojca z synem opętanym przez szatana. Apostołowie są zmartwieni, bo chcieli uwolnić chłopca od szatana, ale ten ich nie usłuchał. Gdy już zostają sami, pytają Chrystusa, dlaczego nie mogli uwolnić chłopca od szatana? Usłyszeli wówczas znamienną odpowiedź: „Ten rodzaj zwycięża się tylko przez modlitwę i post”.
Drugi tekst zawarty jest w Ewangelii św. Łukasza (5,33-35). Opisuje rozmowę Pana Jezusa z faryzeuszami oraz z uczonymi w Piśmie na uczcie u Lewiego. Owi nauczyciele dziwią się, czemu uczniowie Jezusa nie poszczą. Odpowiada im wówczas Pan Jezus „Czy możecie gości weselnych nakłonić do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, wtedy, w owe dni, będą pościć”

CZYTAJ DALEJ

Francja: wyjątkowa Wielkanoc z rekordową liczbą nowych katolików

2024-03-26 18:40

[ TEMATY ]

Francja

twitter.com

Kościół we Francji przygotowuje się w do wyjątkowej Wielkanocy z kolejną rekordową liczbą katechumenów. Choć dokładne dane nie zostały jeszcze ogłoszone, to szacuje się, że chrztów dorosłych będzie w tym roku o co najmniej 30 proc. więcej. To prawdziwa epidemia, a raczej niespodziewany cudowny połów - przyznaje ks. Pierre-Alain Lejeune, proboszcz z Bordeaux.

Zauważa, że wszystko zaczęło się półtora roku temu, kiedy do jego parafii zgłosiło się w sprawie chrztu kilkadziesiąt osób, tak iż obecnie ma osiem razy więcej katechumenów niż dwa lata temu. Początkowo myślał, że to przejaw dynamizmu jego parafii. Szybko jednak się przekonał, że nie jest wyjątkiem. Inni proboszczowie mają ten sam «problem», są przytłoczeni nagłym napływem nowych katechumenów.

CZYTAJ DALEJ

Zatęsknij za Eucharystią

2024-03-28 23:37

Marzena Cyfert

Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył bp Maciej Małyga

Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył bp Maciej Małyga

Tęsknimy za różnymi rzeczami (…) Czy kiedyś jednak tęskniłem za przyjęciem Komunii świętej? To jest chleb pielgrzymów przez świat do królestwa nie z tego świata – mówił bp Maciej Małyga w katedrze wrocławskiej.

Ksiądz biskup przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej. Eucharystię koncelebrowali abp Józef Kupny, bp Jacek Kiciński oraz kapłani z diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję