Reklama

Niedziela Podlaska

Na spotkanie z Matką

Ważne, by za pokonywaniem kolejnych kilometrów i przybliżaniem się fizycznym do Częstochowy, szły także wasze serca – zwrócił się do pielgrzymów bp Piotr Sawczuk.

Niedziela podlaska 36/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Pielgrzymka na Jasną Górę

Monika Kanabrodzka

W pielgrzymce udział wzięło 65 pątników

W pielgrzymce udział wzięło 65 pątników

Jedziemy w pokoju Chrystusa!” – to hasło naszej II Drohiczyńskiej Pielgrzymki Rowerowej na Jasną Górę. Jest to swoiste uzupełnienie pieszej pielgrzymki, stąd wspólny motyw i przesłanie.

Tegoroczne pielgrzymowanie rozpoczęliśmy Mszą św. celebrowaną pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka w Miedznej. Ekscelencja pogratulował organizacji pielgrzymki i wyraził nadzieję, że z każdym rokiem będzie coraz więcej zainteresowanych pielgrzymowaniem na dwóch kółkach.

Pierwszego dnia, z Bożą pomocą, przejechaliśmy ok. 63 km i dotarliśmy do Siennicy. Drugiego dnia przejechaliśmy na trasie Siennica – Białobrzegi ok. 82 km. W kolejnym dniu nasze liczniki na odcinku Białobrzegi – Opoczno wskazały ok. 68 km. Czwartego dnia miejscem noclegu był Przedbórz, do którego dotarliśmy po przejechaniu ok. 57 km. Ostatni dzień był wyjątkowy, ponieważ po solidnej zaprawie (ok. 78 km) udało nam się dotrzeć do Matki Bożej Częstochowskiej. Na Jasnej Górze zostaliśmy przywitani przez pasterza diecezji i mogliśmy podziękować za trud pielgrzymowania. Nad organizacją II DPR na Jasną Górę czuwał kierownik pielgrzymki ks. Bartosz Ojdana, który był wspierany przez ks. Michała Sawickiego. Każdego dnia nasze pielgrzymowanie rozpoczynaliśmy Mszą św, podczas której słowo Boże głosił ojciec duchowny ks. Dariusz Kucharek. Pielgrzymi mogli również wysłuchać tematycznych konferencji wygłoszonych przez ks. Mariusza Woltańskiego. Kapłańskiego wsparcia udzielał także ks. Paweł Hryniewicki. Brakuje słów, żeby wyrazić wdzięczność wszystkim osobom, które ugościły nas po drodze. A trzeba przyznać, że gościnnych osób o wielkich sercach nie brakowało. Dodatkowym walorem była sprzyjająca pogoda. To, że pielgrzymka rowerowa jest dla każdego, świadczy wiek uczestników. Najmłodszy pątnik miał 5 lat, a jadący samodzielnie 10. Z kolei najstarszy pielgrzym miał 66 lat. W II DPR na Jasną Górę wzięło udział 65 osób. Cieszy fakt, że pielgrzymowało dużo rodzin z dziećmi, młodzieży i dorosłych.

2022-08-30 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To był owocny czas

Cały rok czekam na tę pielgrzymkę – mówi uczestnik rowerowej pielgrzymki na Jasną Górę, która już po raz 11. wyruszyła z Biłgoraja.

Wydarzenie rozpoczęło się od Mszy św. w kościele Chrystusa Króla w Biłgoraju, którą w intencji szczęśliwego pielgrzymowania sprawował przewodnik duchowy pielgrzymki ks. Tomasz Szumowski. – Tegorocznemu wyjazdowi przyświecają dwa cele: religijny, tradycyjnie związany z pielgrzymowaniem, czyli pogłębienie swej wiary przez codzienny udział we Mszy św., modlitwie różańcowej, Apelu Jasnogórskim oraz patriotyczny, związany z agresywną polityką Rosji i wywołaniem wojny na Ukrainie. Chcemy modlić się o łaskę opamiętania oraz pokój na Ukrainie. Chcemy także podziękować za obecnych polityków i samorządowców, którzy szanują i dbają o naszą ojczyznę, przez co staje się ona bogata, piękna i bezpieczna – podkreślił.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Zdzisław Kaleński

2022-09-30 17:08

Pixabay.com

28 września zmarł ks. Zdzisław Kaleński. Kapłan ten miał 94 lata życia i 69 lat kapłaństwa.

Ks. Zdzisław Kaleński urodził się 24 lipca 1928 roku w Rabcr Zdroju [Archidiecezja Krakowska]. Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1953 w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

78 lat temu po 63 dniach walki upadło Powstanie Warszawskie

2022-10-02 08:05

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Sylwester Braun „Kris”/ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego

78 lat temu, 2 października 1944 r., po 63 dniach heroicznego i samotnego boju prowadzonego przez powstańców z wojskami niemieckimi, wobec braku perspektyw dalszej walki, przedstawiciele Komendy Głównej AK podpisali w Ożarowie układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję