Reklama

Niedziela Podlaska

Nasi goście... i przyjaciele

Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie postanowiło pokazać polskiej młodzieży z Kresów Wschodnich wyjątkowe regiony Mazowsza i Podlasia.

2022-09-06 12:23

Niedziela podlaska 37/2022, str. IV

[ TEMATY ]

kresowiacy

Barbara Rychlik

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Tuż po zakończeniu roku szkolnego do Węgrowa przyjechali goście z Litwy – z pięknego miasta Mejszagoła oraz z kilku wileńskich szkół i zamieszkali w nowych miejscach noclegowych na poddaszu klasztornym. Kolejne grupy dotarły z Białorusi i Ukrainy. Program pobytu dzieci o charakterze patriotyczno-wychowawczym zawierał wiele atrakcji. Młodzież wzięła udział w warsztatach z języka polskiego, poznała rejon styku Mazowsza i Podlasia. Podczas atrakcyjnych wycieczek odwiedziła m.in. pałac w Chrzęsnem, gdzie młodzi ludzie mogli podziwiać zarówno późnorenesansową architekturę wpisaną w starodrzew okalającego go parku, jak i odrestaurowane z pietyzmem wnętrza pałacu. Młodzieży spodobała się multimedialna prezentacja holograficzna, oparta na technologii projekcji „żywego” obrazu z „ożywioną” postacią Cypriana Kamila Norwida. Dzięki tej niezwykłej prezentacji, uczestnicy poznali najważniejsze wątki z liczącej ponad 380 lat historii majątku w Chrzęsnem.

Poznawanie okolicznych miejsc

Drohiczyn, zwany Perłą Podlasia, zachwycił naszych nadbużańskimi gości krajobrazami oglądanymi z pokładu katamarana. Młodzież podziwiała także bogate zbiory Muzeum Diecezjalnego. im. św. Jana Pawła II. Duże zainteresowanie wzbudziło Nadbużańskie Centrum Turystyki Kajakowej, gdzie młodzi ludzie poznawali historię kajakarstwa i mogli zobaczyć wiele zabytkowych łodzi. Odwiedziliśmy również wystawę starych motocykli i nową atrakcję turystyczną – „Puszczyk – Ośrodek Edukacji Ekologicznej”, gdzie mogliśmy zapoznać się z nadbużańską przyrodą. Zdobyliśmy również Górę Zamkową, z której roztaczał się piękny widok na rzekę Bug.

Nie mogło zabraknąć odwiedzin w Muzeum Regionalnym w Siedlcach oraz w siedleckim Muzeum Diecezjalnym, z interesującymi okazami sztuki sakralnej oraz jedynym w Polsce obrazem znanego malarza hiszpańskiego El Greco – słynną Ekstazą św. Franciszka. Z ciekawością wysłuchaliśmy lekcji muzealnej i podziwialiśmy zgromadzone tam skarby.

Reklama

Bardzo blisko Węgrowa położone jest Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, które mieści się w zabytkowym zespole zamkowym przy rzece Liwiec, będącej do XVI wieku granicą Polski i Litwy. Sam zamek ma bardzo ciekawą architekturę, a wśród zbiorów podobały się, zwłaszcza chłopcom, okazy dawnych militariów: miecze, szable, muszkiety i zbroje. W pamięci młodzieży utrwaliły się legendy o duchu – „Żółtej Damie” i widoki z wieży zamkowej.

Rekonstrukcja bitwy

Czas pobytu na obozie przypadł na 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej, podczas której swoje święto obchodzi Wojsko Polskie. Uczestnicy kolonii mieli okazję odwiedzić w tym dniu Ossów, w którym w ramach obchodów rocznicy Cudu nad Wisłą, zorganizowano rekonstrukcję jednej z najważniejszych bitew w dziejach. Atrakcję tę zapewniło Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej z siedzibą w Warszawie, które przeprowadziło również w Centrum Dialogu Kultur warsztaty pod nazwą Poznajemy, pamiętamy, naśladujemy... poświęcone historii i wojskowości polskiej. Organizatorzy zadbali również o pokarm duchowy, zabierając młodzież do Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, gdzie mogli lepiej poznać te ważne dla Polski postacie. Młodzież wysłuchała przemówień rodaków, zapoznała się z faktami z ich życia, obejrzała mnóstwo zdjęć i filmów z pielgrzymek papieża do kraju.

Ogród Botaniczny w Powsinie zauroczył bogatym zbiorem roślinności, przepięknymi kwiatami, oranżerią i drzewostanem. Czas spędzony w tym miejscu zagwarantował wyciszenie i zrelaksowanie się na łonie natury, połączone z podziwianiem piękna przyrody. Następnie przyszedł czas na Stare Miasto, Łazienki Królewskie, a także Muzeum Geologiczne, czyli spacer tematyczny poświęcony historii Warszawy.

Gościnny Węgrów

Pobyt w Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie będzie zapamiętany także z powodu spotkania z niezwykle miłymi zwierzętami, jakimi są alpaki – przybysze z Ameryki Południowej, mieszkające w farmie Zwierzyniec Eurostruś w Borzychach, malowniczo położonej w dolinie rzeki Liwiec. Można tam spotkać także zwierzęta od wieków hodowane w tym regionie oraz tak egzotyczne okazy, jak strusie afrykańskie. Podczas zwiedzania wysłuchaliśmy opowieści o życiu mieszkających na farmie zwierzaków, a także o ich naturalnym środowisku.

Reklama

Gra miejska dostarczyła młodzieży dużo wiedzy o Węgrowie, w którym spędzali kolonie. Zaopatrzeni w mapy, wyruszyli wielokulturowym szlakiem Węgrowa. Wcielili się w rolę przewodników po mieście i starali się rozwiązać zagadkę, którą były słowa, wypowiedziane przez Jana Dobrogosta Krasińskiego po zwycięskiej bitwie pod Wiedniem. Mieli okazję zobaczyć słynne lustro Twardowskiego. Opiekunowie zadbali o to, aby goście poznali nasze miasto bardzo dokładnie, pokazując im wszystkie ciekawostki historyczne. Zmagania zakończyli w podziemiach klasztoru, gdzie przewodnik Roman Postek przedstawił im ekspozycję muzealną Węgrów – miasto wielu kultur i religii.

Kolonie w Węgrowie stały się dla młodzieży polonijnej także czasem rywalizacji sportowej, integracji przy grillu oraz wieczornych przeglądów talentów artystycznych. Nie zabrakło warsztatów historycznych, konkursów wokalnych na Klasztornym Wirydarzu, zajęć sportowych, integracji z tutejszymi harcerzami, jak również wypoczynku w parku wodnym oraz kąpieli nad Zalewem Węgrowskim. Swoich sił mogli spróbować w parku trampolin i na kręgielni. Uczestniczyli w koncertach związanych z Dniami Węgrowa. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, spróbować nowych smaków, zakupić pamiątki. Podczas ich pobytu odbyło się również spotkanie ze strażakami Ochotniczej Straży Pożarnej w Węgrowie. Druhowie zademonstrowali, jak ratować ludzkie życie. Na strażnicy Państwowej Straży Pożarnej poznali wyposażenie wozów bojowych i indywidualne wyposażenie strażaka. Każdy miał możliwość przymierzenia specjalnego ubrania. Strażacy zaprezentowali również gaszenie pożaru na wysokości przy pomocy podnośnika hydraulicznego. Dużym zainteresowaniem cieszyła się strażacka siłownia, gdzie każdy mógł wypróbować swoich sił na różnych urządzeniach.

Wszystkie turnusy kolonijne zostały zrealizowane przez Stowarzyszenie Klasztor Węgrów – Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie, Fundację Opieki i Jedności Kresowian, Fundację Polska 360, Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej oraz Fundację Wsparcia Historii i Kultury Polskiej. Wypoczynek dla dzieci był finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2022”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O nową wrażliwość wiary

– Każdego roku 24 maja w uroczystości odpustowe Matki Bożej Klewańskiej będą organizowane Spotkania Kresowian. Tegoroczne ma trzy hasła: historia, kultura oraz edukacja – mówi ks. Kazimierz Małżeński CM.

Kamil Krasowski: W maju tego roku kościół św. Mikołaja w Skwierzynie zostanie podniesiony do tytułu sanktuarium Matki Bożej Klewańskiej, Patronki Rodzin przybyłych z Kresów. Co ta decyzja oznacza dla parafii i kościoła w Skwierzynie? Czy coś zmienia?

CZYTAJ DALEJ

125. rocznica śmierci św. Teresy z Lisieux - najmłodszego doktora Kościoła i patronki misji

2022-09-30 07:01

[ TEMATY ]

rocznica

św. Teresa z Lisieux

pl.wikipedia.org

125 lat temu, 30 września w wieku 24 lat zmarła św. Teresa z Lisieux, nazywana Teresą od Dzieciątka Jezus lub małą Teresą. Choć nigdy nie opuściła klauzury zakonu karmelitańskiego, została patronką misji. Jan Paweł II ogłosił ją doktorem Kościoła. Pozostawiła "małą drogę", którą mogą iść wszyscy do świętości.

Teresa Martin urodziła się 2 stycznia 1873 r. w Alençon (Normandia) we Francji, jako ostatnia z dziewięciorga dzieci Zelii Guerin i Ludwika Martin. Czworo z nich umarło jeszcze przed jej narodzinami. Jej ojciec był zegarmistrzem a matka koronkarką. Kiedy miała 4 lata, umarła jej mama.

CZYTAJ DALEJ

Pabianice: Odpust u Matki Boskiej Różańcowej

2022-10-02 09:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Wspólnota parafii Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Pabianicach już dziś przeżywać będzie uroczystości odpustowe. Uroczystej sumie odpustowej o godzinie 12.30 przewodniczyć będzie ks. Mariusz Bradło, proboszcz parafii, który funkcję przewodnika wspólnoty objął w czerwcu br. Po mszy świętej przewidziany jest piknik parafialny przygotowany przez Stowarzyszenie św. Wincentego à Paulo, które działa przy parafii od 1927 roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję