Reklama

Niedziela Podlaska

Podziękujmy Matce

Maryja, świecąca jak gwiazda, jest ratunkiem dla ludzi szukających portu zbawienia – powiedział bp Piotr Sawczuk podczas uroczystości odpustowych w Ostrożanach.

2022-09-13 14:05

Niedziela podlaska 38/2022, str. I

[ TEMATY ]

dożynki

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Bp Piotr Sawczuk pobłogosławił ziarno siewne

Bp Piotr Sawczuk pobłogosławił ziarno siewne

Licznie przybyli parafianie oraz pielgrzymi wypełnili diecezjalne sanktuarium maryjne w Ostrożanach, jak i plac przy świątyni, by uczcić Matkę Najświętszą w święto Jej narodzenia. Punktem centralnym uroczystości była Msza św. celebrowana pod przewodnictwem pasterza diecezji, który wygłosił słowo Boże. W homilii bp Sawczuk nawiązał do czytań mszalnych. Komentując fragment Ewangelii wg św. Mateusza zawierający rodowód Jezusa, zauważył, że Jego ziemscy przodkowie byli ludźmi z krwi i kości. Okazywali się bohaterami wiary, ale bywało również, że popadali w grzech, nawracali się i pokutowali. Jednak nikt i nic nie było w stanie zniweczyć Bożego planu zbawienia. – Na końcu genealogii pojawia się Maryja – Niepokalana Dziewica, wolna od grzechu pierworodnego, która otwierając się szeroko na łaskę Boga i współdziałając z nią, powoli rozprasza mroki grzechu na Ziemi i zaczyna świecić jak Jutrzenka, zwiastująca przyjście Zbawiciela – powiedział.

Nawiązał również do polskiej tradycji, która dzień narodzenia Maryi nazywa świętem Matki Bożej Siewnej. Pobłogosławione ziarno ma trafić do dobrze przygotowanej roli, aby rozpocząć proces kiełkowania, wzrastania i zbierania plonu: – Bóg jest autorem planu zbawiania, jest też autorem praw rządzących przyrodą – podkreślił. Wezwał również do wspólnej modlitwy, by Maryja otoczyła płaszczem matczynej opieki rolników, ludzi ciężkiej pracy, by wyprosiła dar pokoju dla Ukrainy i dla całego świata nękanego konfliktami, będącego areną zmagania sił sobie przeciwnych. Wszyscy jesteśmy stęsknieni za pokojem i światłem, które rozproszy zalegające mroki. W Maryi tej światłości było najwięcej. To dlatego może spełniać rolę Gwiazdy Morza, czyli bezcennej wskazówki dla rozbitków zagubionych na morzu ziemskiej niepewności i zwodzonych fałszywym blaskiem pokus.

Mszę św. koncelebrował ks. kan. Jacek Połowianiuk. Miejscowy proboszcz i kustosz sanktuarium ks. Piotr Wójcik na zakończenie Eucharystii poprosił biskupa o pobłogosławienie ziarna siewnego oraz chleba. Po liturgii chętni mogli wziąć odrobinę ziarna, aby zmieszać je z tym, które zostanie wsiane w ziemię. Sołtysi z poszczególnych miejscowości stanowiących ostrożańską parafię zaopiekowali się pobłogosławionymi chlebami i zadbali o to, aby przybyli mieszkańcy podzielili się nim między sobą.

Uroczystość zakończyło nabożeństwo i procesja eucharystyczna. Wyśpiewany Hymn Te Deum wraził wdzięczność Bogu, za otrzymane łaski. Dopełnieniem wspólnego świętowania był wieczorny koncert pieśni maryjnych w wykonaniu chóru Wokaliza.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z wielu ziaren pszenicznych się rodzi…

Niedziela sosnowiecka 36/2017, str. 1

[ TEMATY ]

dożynki

Agnieszka Raczyńska

Diecezjanie wypełnili po brzegi kościół św. Macieja Apostoła w Siewierzu

Diecezjanie wypełnili
po brzegi kościół
św. Macieja Apostoła
w Siewierzu

Dożynki to największe w roku święto gospodarskie rolników, będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu. To wyjątkowy czas, kiedy składamy Panu Bogu dziękczynienie za błogosławieństwo oraz dary płodów ziemi. W tym roku w diecezji sosnowieckiej Dożynki Diecezjalno-Gminne odbyły się w Siewierzu

Dożynki obchodzone były w Polsce prawdopodobnie już w XVI wieku lub na przełomie XVI i XVII wieku, kiedy na naszych ziemiach rozwinęła się gospodarka folwarczno-dworska. Obecnie uroczystości dożynkowe mają charakter religijny. Przełom sierpnia i września to czas dziękczynienia za zebrane plony. Zgodnie z polską tradycją, w diecezjach, parafiach, gminach, powiatach i województwach odbywa się święto plonów. Zwyczajem jest także Ogólnopolska Pielgrzymka Rolników na Jasną Górę.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: przywilejem uczniów Chrystusa jest uwierzyć w miłość i wytrwać do końca

– To jest wielki przywilej uczniów Chrystusa wczoraj i dziś: uwierzyć w miłość i w posłuszeństwie wiary wytrwać do końca – powiedział abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył 1 października Mszy św. z okazji inauguracji roku akademickiego w nowo erygowanym Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Eucharystia rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu „O Stworzycielu Duchu, przyjdź”. Koncelebrowali ją: bp Grzegorz Kaszak – biskup sosnowiecki, ks. prał. Ryszard Selejdak – rektor WMSD w Częstochowie, ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina – rektor Akademii Katolickiej w Warszawie, ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, wychowawcy i profesorowie seminarium oraz kapłani archidiecezji częstochowskiej i diecezji sosnowieckiej.

CZYTAJ DALEJ

Rycerze Kolumba przekazują zimowe kurtki dla ukraińskich dzieci

2022-10-02 14:10

[ TEMATY ]

dzieci

Caritas

abp Wacław Depo

Ukraina

Rycerze Kolumba

flickr.com

Rycerze Kolumba od pierwszych dni wojny angażują się w niesienie pomocy humanitarnej osobom poszkodowanym przez rosyjską inwazję na Ukrainę. Oprócz regularnych wysyłek konwojów z żywnością i innymi artykułami dla mieszkańców Ukrainy oraz organizowania pomocy na granicy w czasie największego kryzysu wiosną bieżącego roku, działanie tej międzynarodowej wspólnoty mężczyzn skupia się na potrzebujących przebywających już w Polsce.

By pomóc przeprowadzić kolejną inicjatywę pomocową Rycerzy, do Polski przybył abp William Lori, metropolita Baltimore i Najwyższy Kapelan, czyli duszpasterz całej międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba. Duchowny odwiedził punkty pomocy wspierane przez Rycerzy w diecezji częstochowskiej i przekazał zimowe kurtki dla kilkuset potrzebujących dzieci z Ukrainy mieszkających na terenie parafii św. Wojciecha w Częstochowie, a także dla stu ukraińskich sierot przebywających w ośrodku prowadzonym przez częstochowską Caritas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję