Reklama

Niedziela Podlaska

Żywy pomnik św. Jana Pawła II

„30 lat minęło, to piękny czas, dziś tyle dobrych wspomnień żyje w nas. Wyruszyć w szkolną podróż chce każdy z nas, więc wyruszajmy proszę, póki czas”.

2022-09-13 14:05

Niedziela podlaska 38/2022, str. IV-V

[ TEMATY ]

jubileusz szkoły

Ks. Wojciech Łuszczyński/Niedziela

Prace świadczące o zdolnościach i umiejętnościach uczniów

Prace świadczące o zdolnościach i umiejętnościach uczniów

Obchody jubileuszu Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim rozpoczął zespół złożony z nauczycieli, wykonując utwór z popularnego serialu Czterdziestolatek, z nieco zmienionym i dostosowanym do okoliczności tekstem.

Uroczystości, które miały miejsce 7 września w szkolnej sali gimnastycznej, zostały poprzedzone modlitwą. O godz. 8 w cerkwi Opieki Matki Bożej arcybiskup bielski Grzegorz modlił się w intencji szkoły, pracowników i uczniów. W tej samej intencji sprawował Mszę św. bp Piotr Sawczuk w sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Szkoła leży na terenie tej parafii.

Zebranych gości, z dyrektorką szkoły Katarzyną Pacewicz, starostą bielskim Sławomirem Snarskim oraz naczelnikiem Wydziału Oświaty, Kultury i Ochrony Zdrowia Anatolem Grzegorzem Tymińskim powitał ks. kan. Dariusz Kujawa, kustosz sanktuarium i proboszcz parafii.

Biskup Piotr Sawczuk powiedział w homilii: – Życie ludzkie jest poszukiwaniem drogi do Boga. Zadaniem człowieka jest wybór drogi coraz lepszej i coraz pewniejszej. Nawiązując do pierwszego czytania z Listu św. Pawła Apostoła do Koryntian wskazał, że to poświęcenie Bogu i służba ludziom są tą najlepszą drogą, ponieważ są naśladowaniem życia samego Chrystusa. On jest pewną drogą, ponieważ prowadzi nas do nieba. A na tym polega nadzieja naszego chrześcijańskiego życia, że na końcu wszyscy mamy zjednoczyć się z Bogiem.

Pasterz, cytując słowa Ewangelii wg św. Łukasza, przypomniał: – Ci, którzy żyją według prawa Ewangelii, którzy realizują w swoim życiu wolę Jezusa Chrystusa, są błogosławieni, szczęśliwi i zyskują pewność wiecznej nagrody. Natomiast ci, którzy lekceważą i nie wypełniają chrystusowego prawa miłości, muszą liczyć się z karą. Aby wypełniać wolę Jezusa, powinnyśmy wpatrywać się zawsze w Niego, ponieważ On pokazuje, że nawet będąc ubogim, można przeżywać ogrom Bożego nasycenia. Nawet przy wielu powodach do cierpień i płaczu, można tę drogę wiernie przejść do końca

Reklama

Pasterz diecezji wspomniał także słuchaczom o bł. ks. Ignacym Kłopotowskim, urodzonym w Korzeniówce, na terenie obecnej parafii drohiczyńskiej. Na zakończenie Mszy św. dyrektor szkoły Katarzyna Pacewicz podziękowała wszystkim za wspólną modlitwę, wręczając biskupowi wiązankę kwiatów.

Chociaż świętowano 30-lecie istnienia szkoły, to historia pomocy uczniom z problemami i niepełnosprawnościami trwa w Bielsku Podlaskim o wiele dłużej. Już w 1960 r. ówczesny dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Włodzimierz Łoziński, wystąpił do władz oświatowych z propozycją otworzenia nauki dla uczniów, którzy mieli różne trudności z przyswajaniem wiedzy. Jego działania pozwoliły na utworzeniem w roku szkolnym 1960/61 IV i V „klasy specjalnej”.

W latach 70. XX wieku powstało wiele nowych i twórczych inicjatyw. Powołano m.in. ZHP Nieprzetartego Szlaku, Koło Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski. Olbrzymie zasługi przy realizacji tych projektów miała późniejsza dyrektor szkoły Nina Anchimiuk (Kocjan).

Okazją do jubileuszu było powstanie samodzielnej szkoły specjalnej w 1992 r. Szkoła Podstawowa nr 6 znajdowała się na ul. Poświętnej, a jej pierwszym dyrektorem była Nina Kocjan. W roku szkolnym 2003/2004 przeniesiono szkołę na ulicę Kleszczelowską. W latach późniejszych utworzono również Zasadniczą Szkołę Zawodową oraz Szkołę Przysposabiającą do Pracy.

W 2008 r. miała miejsce kolejna zmiana placówki. Zajęcia zostały przeniesione do budynku po „budowlance” na ul. Wojska Polskiego. 16 grudnia 2008 r. dokonano uroczystego otwarcia szkoły i nadanie jej imienia Jana Pawła II. Poświęcenia i nadania imienia patrona dokonał ówczesny biskup drohiczyński Antoni Pacyfik Dydycz.

Misję szkoły i zasadniczy kierunek wszystkich starań pracowników szkoły określają słowa św. Jana Pawła II: „W wychowaniu chodzi głównie o to, ażeby człowiek stawał się bardziej człowiekiem, o to, ażeby bardziej był, a nie tylko więcej miał”.

Reklama

Dyrektor szkoły Katarzyna Pacewicz, rozpoczynając uroczyste świętowanie w budynkach szkoły, powitała licznie zgromadzonych gości i przyjaciół placówki – wśród nich wielu absolwentów i ich rodziców, którzy mimo ukończenia szkoły, nadal czują się tam, jak w domu i „pośród swoich”.

W słowie wstępnym dyrektorka szkoły opowiedziała zebranym także o swoich początkach pracy: – Gdy szukałam placówki, w której mogłabym odbyć praktyki studenckie skierowano mnie na ul. Poświętną. Ówczesna dyrektor Nina Kocjan przyjęła mnie na praktyki i już wtedy poczułam, że jest to wyjątkowe miejsce, wyjątkowa szkoła.

Oprócz biskupa drohiczyńskiego i kustosza sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim na uroczystości byli obecni: prawosławny dziekan bielski, ks. mitrat Leoncjusz Tofiluk wraz z innymi kapłanami prawosławnymi, starosta bielski Sławomir Snarski, podlaski kurator oświaty Beata Pietruszka a także przedstawiciele samorządów gminnych z powiatu bielskiego oraz dyrektorzy szkół.

Zwracając się do zgromadzonych gości, bp Piotr Sawczuk złożył wszystkim życzenia dalszych sukcesów. Posługując się analogią do jadącego pociągu, w takiej bowiem koncepcji prowadzona była cała uroczystość, życzył, aby zawsze pewnie i bezpiecznie jechał po właściwych torach, aby na jego czele była sprawna lokomotywa, a także sumienny i dobrze przygotowany do pracy maszynista.

Rodzinną atmosferę i więzi panujące w szkole można było zaobserwować podczas występów artystycznych. Uczniowie przygotowali pokaz kwiatowy, który złożony był z tańców motyli. Aktorzy i tancerze ubrani w barwne stroje wzbudzili aplauz zebranych gości.

Szkole pozostaje życzyć dalszych sukcesów i kontynuowania dzieła. Placówka staje się żywym pomnikiem patrona – św. Jana Pawła II. Dyrekcja szkoły wraz z całym zespołem stara się bowiem realizować jego nauczanie i przesłanie w codziennej, jakże trudnej i wymagającej pracy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pięć lat Wartościowej Edukacji

Zespół Szkół Salezjańskich „Don Bosco” świętuje jubileusz 5-lecia. O tym, co udało się przez te pięć lat zbudować, o odkrywaniu i kształtowaniu talentów z dyrektorem ks. Jerzym Babiakiem rozmawia Magdalena Lewandowska.

Magdalena Lewandowska: Wrocławski Salez to duża, wielowymiarowa inicjatywa edukacyjna: Salezjańskie Przedszkole, Szkoła Podstawowa i Liceum Salezjańskie. Co udało się zrealizować przez te 5 lat i jaki jest dzisiaj Salez?

Ks. Jerzy Babiak: O tym, jaki jest Salez na pewno świadczą owoce. Tak chcę też naszą szkołę odczytywać po tych pięciu latach. A jest wiele bardzo dobrych owoców, co tylko potwierdza, że to dzieło ma swoje ważne miejsce w katolickiej przestrzeni edukacyjnej Wrocławia. Widzimy silny progres szkoły. Progres, który łączy się m.in. z ilością uczniów – zaczynaliśmy od 315, dzisiaj tych uczniów jest 790. Ten przyrost jest bardzo duży i bardzo szybki. Powiększyła się też kadra pracowników – na początku 24, teraz szkołę współtworzy 115 osób tu pracujących. Oferta, która została przez nas przygotowana i wartości tutaj obecne są dobrze postrzegane i potrzebne we Wrocławiu. W skali Polski we Wrocławiu jest niestety mało szkół katolickich, a z drugiej strony jak wiele mamy fantastycznych, katolickich rodzin, które szukają bezpiecznego miejsca z wartościami dla edukacji swoich dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Papież apeluje o położenie kresu wojnie na Ukrainie

2022-10-02 12:09

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

O zatrzymanie „tej spirali przemocy i śmierci” zaapelował Ojciec Święty do prezydenta Rosji w swoim rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”, do prezydenta Ukrainy „o otwartość na poważne propozycje pokojowe”, zaś do wspólnoty międzynarodowej o promowanie i wspieranie inicjatyw na rzecz dialogu.

Odbiegając od tradycyjnej formuły komentowania czytanego w daną niedzielą fragmentu Ewangelii, Franciszek odniósł się wprost do wojny na Ukrainie. Przypomniał wielkie cierpienia narodu ukraińskiego. „Pewne działania nigdy nie mogą być usprawiedliwione!” – stwierdził papież.

CZYTAJ DALEJ

Kościół jest skarbem

2022-10-02 10:02

Tomasz Lewandowska

Abp Józef Kupny namaścił ołtarz, przy którym po raz pierwszy sprawowana była Najświętsza Ofiara.

Abp Józef Kupny namaścił ołtarz, przy którym po raz pierwszy sprawowana była Najświętsza Ofiara.

Nowo wybudowany kościół w parafii NMP Bolesnej we Wrocławiu-Strachocinie został konsekrowany przez abpa Józefa Kupnego. Wielka radość dla całej archidiecezji wrocławskiej!

Uroczystości rozpoczęły się w parafialnej kaplicy, skąd wierni i kapłani przeszli przed nowy kościół. Tam nastąpiło przekazanie kluczy metropolicie wrocławskiemu, uroczyste otwarcie drzwi i wejście do świątyni. Liturgia sprawowana była w nim po raz pierwszy – to jeden z najbardziej uroczystych obrzędów Kościoła. Konsekracja świątyni, w której nie odprawiano jeszcze żadnej Mszy św., nie zdarza się często. – Odkąd 10 lat jestem Metropolitą Wrocławskim to dopiero drugi kościół konsekrowany w ten sposób – podkreślał abp Józef Kupny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję