Reklama

Niedziela Podlaska

Pamięci ofiar barbarzyństwa

Modlimy się za wszystkich, którzy zginęli tu z nadzieją na życie wieczne – powiedział bp Piotr Sawczuk podczas Mszy św. odprawionej na terenie Miejsca Straceń obozu w Treblince.

2022-09-13 14:05

Niedziela podlaska 38/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Treblinka

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Uroczystość uświetniła obecność pocztów sztandarowych

Uroczystość uświetniła obecność pocztów sztandarowych

Kolejny raz, w pierwszą sobotę września na terenie Muzeum Treblinka odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne ku czci ofiar II wojny światowej a w szczególności Karnego Obozu Pracy Treblinka I.

Organizatorem uroczystości była parafia Trójcy Przenajświętszej i św. Anny w Prostyni oraz Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941-1944).

Uroczystości rozpoczęły się Drogą Krzyżową przy Żwirowni, miejscu niewolniczej pracy więźniów Karnego Obozu Pracy Treblinka I. Nabożeństwo prowadził ks. Józef Poskrobko, proboszcz parafii w Prostyni.

Po zakończeniu Drogi Krzyżowej i powitaniu wszystkich zgromadzonych przez Dyrektora Muzeum Treblinka dr Edwarda Kopówkę, została odprawiona Msza św. polowa na terenie Miejsca Straceń, której przewodniczył bp Piotr Sawczuk. W głoszonym kazaniu biskup przypomniał: – Ziemia, na której stoimy, kryje prochy tysięcy ludzi. Dla sprawców tej okrutnej zbrodni nie liczyli się ludzie. Dla nich liczył się chory sen, który miał urzeczywistnić chorą ideologię. (...) Nie da się zważyć ani zmierzyć bezcennej wartości ludzkiego życia, ani zniszczonej kultury społeczeństw. (...) Gromadzimy się, aby się modlić o pokój i bezpieczeństwo. Nienawiść niszczy nie tylko tych, którzy są nienawidzeni, ale też tych, którzy nienawidzą. (...) Modlimy się o pokój wieczny dla chrześcijan, którzy tu zginęli, ale też za licznych przedstawicieli judaizmu. Modlimy się za wszystkich, którzy zginęli tu z nadzieją na życie wieczne.

Uroczystości, jak co roku, zgromadziły przedstawicieli rodzin byłych więźniów Karnego Obozu Pracy Treblinka I, przedstawicieli Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych z koła w Stoczku Węgrowskim oraz Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, reprezentowanych przez Józefa Malińskiego. Obecni byli przedstawiciele władz samorządowych i państwowych: Izabela Wrona – przedstawiciel wojewody mazowieckiego, w imieniu senatora RP Waldemara Kraski – Urszula Krzymowska, radna powiatu sokołowskiego, Marek Renik – wicestarosta powiatu węgrowskiego, Adam Kaczmarczyk, reprezentujący poseł Annę Siarkowską oraz Nadleśnictwo w Ostrowi Mazowieckiej, Bożena Kordek – wójt gminy Małkinia Górna, przedstawiciele sołectwa w Prostyni, Jan Słomiak – burmistrz miasta i gminy Kosów Lacki wraz z Ewą Arciechowską – zastępcą przewodniczącego Rady Miasta i Gminy oraz Danielą Prokopczuk – sekretarzem miasta i gminy Kosów Lacki. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele instytucji kultury na czele z Anną Duńczyk-Szulc – dyrektor Muzeum Warszawy oraz członkowie Rady Muzeum przy Muzeum Treblinka – prof. Zofia Chyra-Rolicz oraz Artur Ziontek. Na uroczystościach nie zabrakło przedstawicieli szkół oraz harcerzy. Program słowo-muzyczny przygotował i zaprezentował zespół Belfers Band.

Reklama

Podczas wydarzenia prezentowana była wystawa Więźniowie Pawiaka. Straceni w Treblince. 2 marca 1942 – 2 marca 2022. 80. Rocznica transportu więźniów z Pawiaka straconych w Treblince. Na 15 planszach wystawy, jej kurator Anna Remiszewska przedstawiła historię osób, które nie były więźniami Karnego Obozu Pracy Treblinka I, ale zostały zamordowane tuż przy jego granicach w wyniku akcji odwetowej niemieckich władz okupacyjnych na cywilnej ludności polskiej. Egzekucję przeprowadzono 2 marca lub w nocy z 2 na 3 marca 1942 r.

Na koniec uroczystości w Miejscu Straceń zostały złożone wieńce i zapalono znicze przed pomnikiem upamiętniającym Ofiary Karnego Obozu Pracy Treblinka I oraz przed pomnikiem Ofiar Romskich. Następnie dyrekcja Muzeum Treblinka złożyła kwiaty również przed pomnikiem centralnym na terenie byłego niemieckiego Obozu Zagłady Treblinka II.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Markowski w 80. rocznicę transportu Żydów do Treblinki: Nigdy więcej nienawiści, zabijania i wrogości

[ TEMATY ]

bp Rafał Markowski

Treblinka

BP KEP

Nigdy więcej nienawiści, zabijania, wrogości i pogardy dla innych. Droga pokoju, braterstwa i solidarności jest możliwa. Każdy z nas codziennie dokonuje wyborów mających wpływ na bliźnich i otoczenie. Wybierajmy dobro, abyśmy żyli w pokoju – napisał Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Episkopatu Polski bp Rafał Markowski w komunikacie w 80. rocznicę pierwszego transportu Żydów do Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Zagłady w Treblince.

„W 80. rocznicę pierwszego transportu Żydów do Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Zagłady w Treblince staje nam przed oczami cierpienie, ból i śmierć tak wielu niewinnych ludzi. 22 lipca 1942 roku niemieccy okupanci zorganizowali pierwszy transport Żydów z getta warszawskiego. Obóz Treblinka II stał się miejscem zagłady niewidocznym dla oczu świata, ukrytym w lasach z dala od osiedli i miast. Przez ponad rok poniosło tam śmierć około 900 tysięcy Żydów, głównie polskiego pochodzenia" – napisał bp Markowski.

CZYTAJ DALEJ

Papież do redemptorystów: bez modlitwy zakony obumierają

2022-10-01 14:39

[ TEMATY ]

modlitwa

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Zaniedbywanie życia wspólnotowego i modlitwy prowadzi do wyjałowienia życia konsekrowanego, obumierania charyzmatu i zamknięcia na braci – stwierdził Papież w słowie skierowanym do kapituły generalnej redemptorystów. Przypomniał, że rozeznanie, którego dokonują w Rzymie przedstawiciele tego zgromadzenia, musi być zakorzenione w tajemnicy Chrystusa Odkupiciela, która stanowi rację bytu ich konsekracji i służby człowiekowi.

Franciszek zachęcił redemptorystów do odważnych kroków, zastrzegając, że jedyną granicą, której nie wolno im przekroczyć, pozostaje Ewangelia i nauczanie Kościoła. Nie bójcie się wejścia na nowe drogi i dialogu ze światem w świetle waszej bogatej tradycji teologii moralnej – dodał Papież.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Sarah w Krakowie: przestańmy adorować samych siebie

2022-10-02 11:46

[ TEMATY ]

Kraków

kard. Robert Sarah

Bożena Sztajner/Niedziela

– Każdy staje przed wyborem: stać mocno przy Chrystusie, żyć Jego Ewangelią, czy iść za społeczeństwem zsekularyzowanym, ateistycznym – mówił w Krakowie kard. Robert Sarah. Hierarcha głosi rekolekcje „Co Duch mówi do Kościoła dzisiaj?”, które odbywają się w Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów.

Zorganizowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie rekolekcje są częścią obchodów 25-lecia istnienia salwatoriańskiej placówki. Prowadzi je kard. Robert Sarah – sekretarz Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów w latach 2001-2010, przewodniczący Papieskiej Rady „Cor Unum” w latach 2010-2014, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w latach 2014-2021.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję