Reklama

Wiadomości

Obserwator

RODZINA
Bez domów dziecka

Polska zrywa z instytucjonalną opieką nad dziećmi, które nie mogą wychowywać się w domu. Uchwalona nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej wprowadza ograniczenia przy tworzeniu domów dziecka. W nowej sytuacji opieka nad takimi dziećmi przeniesie się do rodzin zastępczych, które mają mieć lepsze warunki pracy. Wynagrodzenie przysługujące rodzinie zastępczej zawodowej, osobie prowadzącej rodzinny dom dziecka, rodzinie pełniącej funkcję pogotowia rodzinnego wzrośnie niemal dwukrotnie, ponadto wynagrodzenia będą waloryzowane. – Wprowadzamy zmiany dotyczące procesów adopcyjnych, wydłużamy urlopy dla rodziców zastępczych, zwiększamy pomoc pełnoletnim wychowankom pieczy zastępczej – powiedziała wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha. Zniesiona zostanie rejonizacja. Prowadzony będzie centralny rejestr pieczy zastępczej, co pozwoli m.in. szybciej i łatwiej znaleźć wolne miejsce dla dziecka. Starostowie nie będą mogli odmawiać przyjmowania dzieci spoza swojego powiatu do rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka.
j.k.

KAMPANIA PRO-LIFE
40 Dni dla Życia

Organizacja pro-life „40 Dni dla Życia” rozpoczęła kampanię modlitewną przed klinikami aborcyjnymi na całym świecie. Potrwa ona do 6 listopada, a jej ideą jest 24-godzinna modlitwa przed ośrodkami, w których odbiera się życie nienarodzonym dzieciom. Wolontariusze będą się modlić także w Hiszpanii, choć to szczególnie trudne, bo w tym kraju wprowadzono przepisy przewidujące za to karę od 31 do 80 dni przymusowej pracy społecznej, a nawet więzienia – od 3 miesięcy do jednego roku. – Hiszpania jest krajem katolickim, więc jeżeli nie będziemy bronić życia właśnie w Hiszpanii, to gdzie? Naszym zadaniem jest podnieść głos, modlić się i w tej modlitwie się zjednoczyć, aby pokazać, że Hiszpania jest społeczeństwem pro-life, które akceptuje i kocha życie – zapewnił Tomislav Cunovic, dyrektor ds. międzynarodowych inicjatywy „40 Dni dla Życia”. Hasłem tegorocznej akcji modlitewnej w Hiszpanii będą słowa: „Im bardziej nas prześladują, tym bardziej zdecydowanie przyjmiemy ten Krzyż!”.
j.k.

Reklama

E-HANDEL
Wygoda ważniejsza

Już 26 mln Polaków kupuje on-line, w ciągu kilku najbliższych lat liczba ta jeszcze wzrośnie o kolejne miliony. Trzy czwarte polskich e-konsumentów kupuje on-line od co najmniej 5 lat, ale dla wielu (8%) momentem zwrotnym była pandemia – wynika z badania ARC Rynek i Opinia. W efekcie już 30% kupuje produkty przez internet kilka razy w miesiącu, a ponad 15% – kilka razy w tygodniu. Choć przy wysokiej inflacji coraz powszechniejszym kryterium wyboru towarów jest cena, w przypadku kupujących on-line najważniejsze są wygoda i dostępność o każdej porze dnia i nocy, co wskazuje średnio dwie trzecie badanych. O cenach i promocjach teraz średnio co drugi ankietowany. Sytuacja ekonomiczna oznacza, że coraz więcej klientów będzie szukało jak najniższych cen, a takie polowanie prostsze jest w internecie.
j.k.

BELGIA
Chłodzenie w Brukseli

Władze Brukseli postanowiły, że dzienna temperatura we wszystkich budynkach należących do miasta zostanie obniżona do 18°C. Ma to doprowadzić do znacznego obniżenia rachunków za energię. Nocą termostaty mają być obniżone do 16°C. W pomieszczeniach niewykorzystywanych przez dwie doby temperatura zostanie ustawiona na 8°C. W szkołach sale lekcyjne mają być ogrzewane do 19°C, korytarze – do 14°C, sale gimnastyczne i hale sportowe – do 15°C, a pomieszczenia z prysznicami – do 22°C. W basenach woda ma być ogrzewana do 27°C, zamknięte mają zostać sauny. Wytyczne dotyczące zmniejszenia zużycia energii elektrycznej obowiązują także w sektorze kultury. Temperatura w teatrach i w muzeach ma być ustawiona na 18°C.
j.k.

GOSPODARKA
Spowolnienie

W kolejnych miesiącach wzrost cen będzie skłaniał ludzi do ostrożności w wydatkach, a to będzie miało swoje skutki: słabnącą konsumpcję i stopniowe spowolnienia – oceniają ekonomiści banku ING. Ostatnie miesiące wskazywały na niski popyt na dobra trwałego użytku, co wiąże się z wysoką niepewnością i słabymi nastrojami konsumentów, oraz utrzymujący się wzrost sprzedaży dóbr pierwszej potrzeby (żywność, odzież i obuwie, farmaceutyki),w czym swój udział miał popyt ze strony uchodźców z Ukrainy. Wzrost ten nie jest jednak trwały. W kolejnych miesiącach podwyżki cen będą skłaniać konsumentów do ostrożności w wydatkach, zwłaszcza – wskazują w komentarzu ekonomiści ING – w związku ze zwiększonymi kosztami utrzymania mieszkań w okresie jesienno-zimowym (ogrzewanie, energia elektryczna).
j.k.

2022-09-27 13:11

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obserwator

AGRESJA NA UKRAINĘ
Do zakończenia wojny daleko

CZYTAJ DALEJ

Anioł uratował moje dziecko

2023-01-26 21:07

[ TEMATY ]

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Mieliście może kiedyś taką sytuację, że coś (ktoś?) niespodziewanie was budzi? Dzięki temu nie zaspaliście do pracy czy na pociąg. A może dzięki tej niespodziewanej pobudce uniknęliście jakiejś tragicznej sytuacji, która mogła się wydarzyć?

Autorka poniższego świadectwa jest przekonana, że usłyszała we śnie głos anioła, który dał jej wyraźne i konkretne polecenie. Tak to po latach wspomina: „Było to kwietniu w 2003 r. – tuż przed Świętami Wielkanocnymi. Byłam wówczas w stanie błogosławionym i w nocy, zupełnie niespodziewanie, usłyszałam wyraźny wewnętrzny głos: „Jutro idź do lekarza!”. Ten głos był stanowczy, a jednocześnie subtelny. Nigdy wcześniej takiego w swym życiu nie słyszałam. Zaraz się przebudziłam, choć właściwie to nie czułam, żebym spała. To było dla mnie coś wyjątkowego i jednocześnie zaskakującego. Nawet się wówczas zastanowiłam: co to było? O co chodzi!? Było to we wtorek, tuż po północy. Pamiętam wyraźnie, bo tego właśnie dnia (raz w tygodniu) przyjmowała moja lekarka. To też mnie później utwierdziło, że ten niezwykły głos był głosem mojego Anioła Stróża, który – jak wkrótce miało się okazać – w nocy po prostu mnie ostrzegł, nakazując mi wizytę u lekarza...

CZYTAJ DALEJ

Argentyna/ Media: historia żydowskiej dziewczynki uratowanej z getta przez polskie małżeństwo

2023-01-27 19:11

[ TEMATY ]

Żydzi

getto

II wojna światowa

Wikipedia/autor nieznany

Miasto Lida w 1939 r.

Miasto Lida w 1939 r.

Argentyński portal Infobae przedstawił w piątek historię Racheli, żydowskiej dziewczynki z Lidy (obecnie Białoruś), uratowanej z getta podczas II wojny światowej przez małżeństwo Polaków. Kobieta mieszka dziś w Argentynie.

Posiadająca obywatelstwo tego kraju Rachela Mowszowicz w rozmowie z Infobae przybliżyła okoliczności swojego ocalenia. Wyjaśniła, że dzięki zabiegom swego ojca ją oraz dwie jej starsze siostry udało się wydostać z getta w Lidzie i umieścić u mieszkających w regionie rodzin. Rachela trafiła do polskiej rodziny Szypułów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję