Reklama

Niedziela Małopolska

Dobry pomysł

Obierając ją za patronkę, prosimy ją o odwagę naszych serc i umysłów – powiedział metropolita krakowski w sieprawskim sanktuarium.

Niedziela małopolska 40/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Bł. Aniela Salawa

Biuro Prasowe AK

Tadeusz Pitala dziękuje abp. Markowi Jędraszewskiemu za oficjalne przekazanie ważnej dla gminy informacji

Tadeusz Pitala dziękuje abp. Markowi Jędraszewskiemu za oficjalne przekazanie ważnej dla gminy informacji

W minione miesiące czciciele bł. Anieli Salawy upamiętnili 140. rocznicę jej urodzin, 30. rocznicę beatyfikacji oraz 100. rocznicę śmierci. Jedną z inicjatyw, wpisujących się w świętowanie tych wydarzeń, było ogłoszenie błogosławionej patronką gminy Siepraw.

Idea

– Pomysł zrodził się kilka lat temu, w czasie rozmowy z ks. prał. Piotrem Kluską, ówczesnym kustoszem sanktuarium bł. Anieli Salawy – wspomina Tadeusz Pitala, wójt gminy Siepraw. Przyznaje, że samorządowi zależało na godnym upamiętnieniu rodaczki. – Uważałem, że bł. Aniela Salawa jest odpowiednią patronką samorządu, który przecież ma wobec lokalnej społeczności służebną rolę – wyjaśnia wójt. Dodaje, że dyskusja trwała kilka lat, ale uważał, że warto pomysł zrealizować. Ze wspomnień Tadeusza Pitali wynika, iż po konsultacji z radnymi gminy, a ich stanowisko w tej sprawie było jednomyślne, gmina Siepraw, wspólnie z parafią, wystąpiła do metropolity krakowskiego o ustanowienie patronatu. Wójt przyznaje, że po spełnieniu wszystkich warunków abp Marek Jędraszewski odniósł się pozytywnie do prośby, ale zgodnie z procedurami sprawa musiała się oprzeć o Stolicę Apostolską.

O tych staraniach dowiedział się ks. Paweł Zięba, od 2021 r. proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Sieprawiu. – Pomyślałem, że to bardzo dobry pomysł, aby kult bł. Anieli Salawy szerzył się także za pośrednictwem samorządu – przyznaje proboszcz. Dodaje, że bardzo mu zależało, aby oficjalną, ważną wiadomość z Watykanu metropolita krakowski przekazał mieszkańcom gminy osobiście.

Dekret

I tak się stało. W 141. rocznicę urodzin bł. Anieli abp Jędraszewski przybył do Sieprawia. Z dokumentu, który został odczytany w czasie Mszy św., wynika, że: „Duszpasterze i wierni Gminy Siepraw otaczają szczególnym i nieprzerwanym kultem błogosławioną Anielę Salawę, dziewicę z Trzeciego Zakonu Świętego Franciszka, która swoje życie poświęciła pracy jako służąca i która, choć sama dotknięta rozlicznymi schorzeniami, z największym zaangażowaniem troszczyła się o chorych. Dlatego też jego Ekscelencja Arcybiskup Marek Jędraszewski, wsłuchując się we wspólne prośby, także ze strony władz świeckich, zatwierdził wybór bł. Anieli Salawy dziewicy na patronkę u Boga tej Gminy, a następnie pismem z dnia 13 stycznia 2022 roku poprosił, aby wybór ten oraz wyrażona aprobata zostały zatwierdzone, zgodnie z przepisami dotyczącymi ustanawiania patronów. Zatem Kongregacja do Spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, mocą uprawnień udzielonych jej przez papieża Franciszka, po rozpatrzeniu sprawy i uznawszy, że wybór oraz wyrażona aprobata dokonały się zgodnie z przepisami prawa, przychyla się do prośby i zatwierdza wybór błogosławionej Anieli Salawy, dziewicy na patronkę u Boga Gminy Siepraw…”.

Reklama

W wygłoszonej homilii metropolita krakowski nawiązał do błogosławionej sieprawianki, podkreślając: – Widziała ludzką nędzę, której chciała służyć i w tej służbie upatrywać wypełnianie woli Bożej. Zwracając się nie tylko do obecnych na uroczystości mieszkańców gminy Siepraw, przekonywał, że bł. Aniela uczy, jak zachować się w czasach niełatwych – naznaczonych wojną czy inflacją. A kończąc homilię, zaznaczył: – Obierając ją za patronkę, prosimy ją o odwagę naszych serc i umysłów, by móc wraz z nią i za nią wołać do Jezusa: wspomóż nas swoją łaską!

Zobowiązanie

Moich rozmówców zapytałam, do czego ten patronat zobowiązuje mieszkańców gminy. – Myślę, że przykład błogosławionej rodaczki wymaga, abyśmy także w samorządzie kierowali się zasadami moralnymi, zgodnie z którymi żyła Aniela Salawa – stwierdza Tadeusz Pitala. Zwraca też uwagę na jej patriotyczną postawę życiową i niesienie pomocy potrzebującym żołnierzom, zarówno polskim, jak i jeńcom wojennym.

Z kolei ks. Paweł Zięba stwierdza: – Ten patronat jest okazją, aby upowszechnić kult bł. Anieli, sprawić, że jej piękna postawa życiowa stanie się bliska jak największej liczbie osób. Jej przykład powinien nas inspirować do czynienia dobra, do służenia innym. Zauważa, że zapewne nie poradzimy wszystkim problemom, które dostrzegamy, ale: – Możemy tak, jak bł. Aniela towarzyszyć potrzebującym, dać im wsparcie – przekonuje proboszcz i dodaje: – Proszę zauważyć, że sama obecność ubogiej, schorowanej służącej dawała otuchę chorym, cierpiącym. I tę postawę warto upowszechniać.

2022-09-27 13:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jest wzorem

Niedziela małopolska 34/2021, str. I

[ TEMATY ]

Bł. Aniela Salawa

MFS/ Niedziela

Przy źródełku modlili się czciciele bł. Anieli Salawy

Przy źródełku modlili się czciciele bł. Anieli Salawy

Przykład bł. Anieli Salawy uczy nas, że można być świadkiem Chrystusa, wiodąc zwyczajne życie – przekonywał ks. Paweł Zięba w czasie Mszy św. przy źródełku, z którego przyszła błogosławiona czerpała wodę.

W 30. rocznicę beatyfikacji bł. Anieli Salawy – patronki III Zakonu Franciszkanów, służących, studentów oraz chorych na stwardnienie rozsiane – w krakowskiej bazylice o. Franciszkanów, przy grobie błogosławionej, została odprawiona w intencji jej kanonizacji Msza św.

CZYTAJ DALEJ

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego ścieżkami

Na progu Adwentu, który rozpoczyna nowy rok liturgiczny, mszalna Liturgia Słowa przypomina Izajaszową wizję pokoju królestwa Bożego, który nastanie na końcu czasów. Do Jerozolimy, miasta wybranego przez Boga, popłyną wszystkie narody i będą się wzajemnie zachęcać do poznawania i przyjęcia woli Bożej. Chociaż całkowite spełnienie tej wizji pozostaje sprawą przyszłości znanej tylko Bogu, to przecież Jerozolima, miejsce męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, nieustannie gromadzi wiernych z całego świata i powietrze nad nią jest gęste od modlitwy zanoszonej w różnych językach. Solidarne nawrócenie i powrót do Boga staną się fundamentem powszechnego pokoju, co symbolizuje przekucie mieczy na lemiesze, a włóczni na sierpy. Narzędzia wojny posłużą pomnażaniu dóbr i pomyślności ludzi. Ta wspaniała wizja, utrwalona na pomniku umieszczonym przed nowojorską siedzibą ONZ, w świecie naznaczonym wojnami i przemocą przypomina, że powinno – i z Bożą pomocą może – być inaczej.

CZYTAJ DALEJ

Radosne Oczekiwanie

2022-11-27 09:48

[ TEMATY ]

adwent

KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Radosne Oczekiwanie

materiały KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zaprasza do wspólnych rozważań adwentowych Radosne Oczekiwanie.

Na kanale YouTube w każdą niedzielę adwentu pojawiać się będą kolejne filmy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję