Reklama

Niedziela Lubelska

LUBLIN

Muzyczne inspiracje

Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin-Czuby obchodzi jubileusz 25-lecia istnienia.

Niedziela lubelska 40/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

festiwal organowy

Archiwum R. Grudnia

Robert Grudzień i Claret Gospel

Robert Grudzień i Claret Gospel

Ten letni festiwal stał się ważnym punktem na mapie kulturalnej miasta, regionu i Polski. Od ponad 25 lat uczy i skłania do refleksji w duchu przesłania św. Jana Pawła II o sztuce w służbie ewangelizacji. Dzieło Roberta Grudnia, współtworzone przez proboszczów parafii Świętej Rodziny w Lublinie ks. Ryszarda Juraka i ks. Tadeusza Pajurka, doczekało się albumowego wydania. Jubileuszowa publikacja, wsparta przez Grupę Azoty S.A. ukazała się nakładem lubelskiej Polihymnii. Album wstępem opatrzył abp Stanisław Budzik.

Pomysł festiwalu na Czubach, który połączył wdzięczną pamięć o św. Janie Pawle II z prezentacją muzyki organowej, narodził się ćwierć wieku temu. W 1995 r. z kościoła św. Michała w Monachium do parafii Świętej Rodziny w Lublinie sprowadzono organy Carla Schustera, wybudowane w 1956 r. – Organy posiadają zarówno wysokie mikstury, jak i charakterystyczną dla muzyki romantycznej paletę fletów i głosów smyczkowych. W Monachium ulokowane były we wnęce, która tłumiła dźwięk, a na Czubach umieszczono je w głównej nawie kościoła, dzięki czemu pogłos dodał brzmieniu szlachetności i potęgi. W ten sposób Lublin zyskał prawdziwego króla instrumentów, na którym można zaprezentować całą literaturę organową od renesansu do współczesności – mówi Robert Grudzień. W niedługim czasie po zamontowaniu organów przypadła 10. rocznica wizyty św. Jana Pawła II w Lublinie. Tak narodził się pomysł na letni festiwal. – Święty Jan Paweł II od początku jest dla nas przewodnikiem. W myśl jego Listu do artystów staramy się prezentować sztukę bardzo różnorodną w formach, ale zawsze ukazującą wartości chrześcijańskie i humanistyczne – mówi Robert Grudzień.

Podczas 25 lat festiwalu udokumentowanego na kartach albumu odbyło się 256 koncertów, a w świątyni przy ul. Jana Pawła II zaprezentowało się ponad 3000 artystów. Przy organach zasiadali wirtuozi królewskiego instrumentu z Polski, Austrii, Niemiec, Francji, Ukrainy, Litwy, Estonii, USA, Kanady i Kolumbii. Oprócz nich, publiczność mogła podziwiać tak wybitne postaci świata sztuki, jak Krzysztof Penderecki, Teresa Żylis-Gara, Małgorzata Walewska, Alicja Węgorzewska, Krzesimir Dębski, Wiesław Ochman, Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Kolberger, czy Jerzy Zelnik. W papieskiej świątyni odbyły się niezapomniane koncerty „Poznańskich Słowików”, Chóru KUL, „Mazowsza”, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lwowskiej czy egzotycznej grupy Claret Gospel. – 25 lat festiwalu to ogrom pracy, zaangażowania i poświęcenia wielu osób. Myślę, że ta idea artystyczna jest bliska św. Janowi Pawłowi II i on wciąż nam błogosławi. Wszystkim z serca dziękuję za wkład pracy w realizację tego dzieła, jakim jest Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin--Czuby, a także wydanie albumu, który jest podsumowaniem jego 25-letniej historii – mówi Robert Grudzień. /buk

2022-09-27 13:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lubaczowskie organy

Niedziela zamojsko-lubaczowska 48/2019, str. 2

[ TEMATY ]

festiwal organowy

Adam Łazar

Jan Mroczek przy organach w kościele św. Karola Boromeusza w Lubaczowie

Jan Mroczek przy organach w kościele św. Karola Boromeusza w Lubaczowie

Muzyka kameralna i organowa wybrzmiała przez październikowe i listopadowe niedzielne wieczory w kościele pw. św. Karola Boromeusza w Lubaczowie. A wszystko w ramach IV Lubaczowskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej

Głównym organizatorem festiwalu od czterech lat jest proboszcz parafii ks. Roman Karpowicz, który stara się o to, by przyjeżdżali do papieskiego kościoła wybitni i znani wykonawcy, światowej sławy muzycy, z ciekawym programem. Do tegorocznej pięknej jesieni dodali również piękną muzykę. Festiwal zainaugurował 6 października br. Karol Gołębiowski, organista pochodzący z Polski, ale od września 1981 r. na stałe mieszkający i pracujący w Belgii, gdzie wyjechał na zagraniczne stypendium i tam już pozostał.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Bp Adam Bałabuch - Kościół nie jest zamknięty na nikogo

2022-11-26 17:45

[ TEMATY ]

adwent

bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

- Wielość grzechów popełnianych przez ludzi Kościoła zdaje się zaprzeczać prawdzie, że jest on święty – mówił bp Adam Bałabuch podczas uroczystych Nieszporów rozpoczynających nowy rok liturgiczny i duszpasterski.

Przewodniczący wieczornej liturgii, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, w sobotę 26 listopada pobłogosławił wieniec, przypominając, że jesteśmy ludźmi oczekiwania.

CZYTAJ DALEJ

Od niedzieli zapalamy świece w adwentowym wieńcu

2022-11-27 11:33

[ TEMATY ]

adwent

wieniec adwentowy

Adobe.Stock

W pierwszą niedzielę Adwentu w naszych domach i kościołach pojawiają się wieńce adwentowe, w których umieszcza się cztery świece. Są one symbolem światła, podarowanego światu przez narodziny Jezusa w noc Bożego Narodzenia.

Okrągły kształt wieńca adwentowego rozumiany jest symbol okręgu Ziemi, wieczności oraz symbol Boga. Wieńce adwentowe poświęca się w sobotę przed pierwszą niedzielą Adwentu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję