Reklama

Niedziela Legnicka

Ołtarz na XXX-lecie diecezji

Jubileusz diecezji został uczczony m.in. nowym ołtarzem dla katedry. Z autorem jego projektu, ks. dr. Stanisławem Szupieńko, rozmawia ks. Piotr Nowosielski.

Niedziela legnicka 40/2022, str. VI

[ TEMATY ]

jubileusz diecezji

Ks. Stanisław Szupieńko

Nowo poświęcony marmurowy ołtarz katedralny z płaskorzeźbą Chrystusa Dobrego Pasterza

Nowo poświęcony marmurowy ołtarz katedralny z płaskorzeźbą Chrystusa Dobrego Pasterza

Ks. Piotr Nowosielski: Nowy ołtarz w katedrze to kolejne ważne wydarzenie w roku jubileuszu diecezji...

Ks. Stanisław Szupieńko: Trzydziestolecie diecezji legnickiej zostało już uświetnione wieloma różnymi wydarzeniami jubileuszowymi. Z inspiracji bp. Andrzeja Siemieniewskiego została podjęta kolejna inicjatywa dotycząca wykonania i ponownego umieszczenia w katedrze kamiennego ołtarza. To wydarzenie ma wielorakie znaczenie, a wystawiony w świątyni i poświęcony kamienny ołtarz to – jak czytamy w Pontyfikale Rzymskim: „widomy znak obecności Chrystusa, wokół którego gromadzi się lud święty, aby uczestniczyć w Ofierze Pana”.

Jakie znaczenie ma ten fakt w dziejach diecezji legnickiej i kościoła katedralnego?

W długich dziejach legnickiego kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła, obecnie katedry, uroczystość umieszczenia i poświęcenia nowego kamiennego ołtarza widzieć należy jako kontynuację i wzbogacenie dorobku dziejów, zarówno w zakresie duchowym i materialnym, co zostało utrwalone w wielu wartościowych dziełach sztuki sakralnej, które do dziś zdobią tę świątynię.

W mijającym trzydziestoleciu o harmonijne połączenie wątków duchowych, liturgicznych i artystycznych w kościołach diecezji, zwłaszcza w katedrze, troszczyli się niestrudzenie kolejni biskupi legniccy: Tadeusz Rybak i Stefan Cichy, będący moderatorami liturgii kościelnej na forum Episkopatu Polski oraz bp Zbigniew Kiernikowski, dbający o wysoki poziom sprawowanej liturgii.

Jaki jest kontekst i symbolika miejsca i przestrzeni, w której umieszczono nowy ołtarz?

Nowy kamienny ołtarz został umieszczony i poświęcony w centralnym miejscu prezbiterialnej części kościoła, na tle monumentalnej nadstawy ołtarzowej, wystawionej w połowie XVIII w. we wschodnim zamknięciu nawy głównej, wpisując się harmonijnie w gotycką przestrzeń wnętrza kościoła. Jak wiemy, to barokowe, architektoniczne retabulum ołtarza głównego, swoim rozmachem i kunsztem zastosowanych rozwiązań architektonicznych, wzbogaconych elementami rzeźbiarskimi, malarskimi oraz dużą ilością finezyjnych złoconych dekoracji snycerskich, zachwyca nadal swoim wysokim poziomem artystycznym.

Reklama

Trzeba podkreślić, że historyczny ołtarz główny, dzięki wysokiemu poziomowi malarstwa i rzeźby, oraz utrzymanym w ciepłej kolorystyce marmoryzacjom, w połączeniu z bielą dekoracji rzeźbiarskiej i złoceniom, wzmacnia estetycznie ostateczne przesłanie duchowe i artystyczne ołtarza.

Co więcej, z barokowym ołtarzem związane jest ważne przesłanie duchowe i religijne, które koncentruje się na tajemnicy zmartwychwstania Chrystusa, do której nawiązuje umieszczony w polu centralnym ołtarza głównego obraz autorstwa Johanna Heinricha Kynasta z 1757 r. Z kolei rzeźbiarska dekoracja ołtarza, wykonana przez Krystiana Grűnewalda, eksponuje to zbawcze przesłanie w ujęciu trynitarnym, prezentując Osoby Boskie widoczne w glorii, wieńczącej szczyt ołtarza oraz nadnaturalne figury Apostołów Piotra i Pawła oraz czterech Ewangelistów, będących bezpośrednimi świadkami zbawczych wydarzeń i ich piewcami, zgodnie z otrzymanym nakazem misyjnym.

Jakie są wzajemne relacje pomiędzy ołtarzem historycznym, a nowym ołtarzem kamiennym?

Nowy marmurowy ołtarz umieszczony w prezbiterium i zajmujący centralne miejsce przestrzeni liturgicznej świątyni, w swym zamierzeniu powinien harmonijnie wpisywać się w historyczne i utrwalone estetycznie wnętrze kościoła katedralnego. Jak możemy zauważyć, kamienna struktura nowego ołtarza została oparta na płynnych wklęsło-wypukłych formach i na takim rozłożeniu akcentów dekoracyjnych, aby harmonijnie korespondowały z rozwiązaniami estetycznymi i przesłaniem ideowym ołtarza głównego. Również ten cel przyświecał i decydował o wyborze marmurów amarillo i roso alicante, które kolorystyką i strukturą użyleń nawiązują do marmoryzacji ołtarza głównego. W ten efekt harmonii form i barw wpisane zostało ideowe przesłanie nowego ołtarza. Jest ono widoczne w umieszczonej centralnie na mensie nowego ołtarza płaskorzeźbie Chrystusa Dobrego Pasterza, która została wykonana z marmuru bianco ibiza i płynnie wtopiona w utrzymaną w bieli stylizowaną i podkreśloną złotem ramę. Celem odwołania się w dekoracji nowego ołtarza do wczesnochrześcijańskiego wzoru Chrystusa Dobrego Pasterza, było podkreślenie chrystologicznego przesłania tego dzieła, korespondującego ściśle z ideowym przesłaniem ołtarza głównego.

A jak przebiegała realizacja nowego ołtarza?

Realizacja tak ważnego zadania była możliwa dzięki decyzjom i zaangażowaniu bp. Andrzeja Siemieniewskiego, który podjął decyzję, dotyczącą umieszczenia w katedrze ołtarza kamiennego i zaakceptował przedstawiony przeze mnie projekt. W techniczną realizację tego dzieła, na etapie projektu technicznego i samej realizacji, zaangażowani byli szczególnie pani Maria Przystasz i pan inż. Andrzej Prostak, rzeczoznawca w zakresie kamienia naturalnego.

2022-09-27 13:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy ołtarz na rocznicę poświęcenia ka tedry

Niedziela legnicka 40/2022, str. IV

[ TEMATY ]

jubileusz diecezji

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Pierwsza celebracja przy poświęconym ołtarzu

Pierwsza celebracja przy poświęconym ołtarzu

20 września Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła obchodziła 681. rocznicę poświęcenia. Z tej m.in. okazji odbyła się uroczystość poświęcenia nowego, kamiennego ołtarza, wykonanego z marmuru.

Uroczystości przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski. Obecny był biskup senior Stefan Cichy, proboszcz katedry ks. Robert Kristman, księża z diecezji i zaproszeni na tę uroczystość. Obecni byli także przedstawiciele kapituł oraz siostry zakonne i wierni. Na zaproszenie proboszcza katedry przybyli także przedstawiciele władz rządowych i lokalnych oraz ruchów i stowarzyszeń kościelnych.

CZYTAJ DALEJ

Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej płockiej

2022-11-26 12:32

[ TEMATY ]

ingres

Płock

bp Szymon Stułkowski

PAP/Rafał Guz

W Płocku rozpoczęła się uroczysta Msza św. połączona z ingresem bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, mianowany 22 października przez Ojca Świętego Franciszka biskupem płockim, kanonicznie objął obowiązki biskupa diecezjalnego 31 października.

Dzisiejsza uroczystość jest dniem liturgicznej inauguracji posługi nowego biskupa płockiego. Mszę św. transmituje TVP 3 Warszawa, Telewizja Trwam, Katolickie Radio Diecezji Płockiej na kanale YouTube (KRDP TV), na facebooku KRDP i na antenie radiowej.

CZYTAJ DALEJ

Żydowski komentarz do Ewangelii na I Niedzielę Adwentu

2022-11-27 08:31

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

Centrum Heschela KUL

Dlaczego Jezus używa porównania do złodzieja? – pyta dr Faydra Shapiro, dyrektor Izraelskiego Centrum Relacji Żydowsko-Chrześcijańskich, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL. Kluczem jest Prawo Mojżeszowe odnoszące się do kradzieży. Ten kontekst pozwala głębiej zrozumieć porównanie z Ewangelii św. Mateusza 24, 37-44.

Na pierwszy rzut oka, to czytanie jest nieco niepokojące. Czy porównywanie Jezusa do złodzieja nie jest trochę… problematyczne?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję