Reklama

Niedziela w Warszawie

W dobrym brzmieniu

O tym, kogo usłyszymy na tegorocznym Festiwalu Chrześcijańskie Granie, kondycji muzyki chrześcijańskiej i pomysłach na ewangelizację młodzieży, z Michałem Guzkiem rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Niedziela warszawska 43/2022, str. I

[ TEMATY ]

muzyka chrześcijańska

Archiwum MG

Michał Guzek

Michał Guzek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Łukasz Krzysztofka: Festiwal Chrześcijańskie Granie został w tym roku nagrodzony przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich Małym Feniksem. Czym dla was jest ta nagroda?

Michał Guzek: To ogromny zaszczyt i wielkie wyróżnienie. Od początku festiwal jest tworzony przez wolontariuszy, którzy bezinteresownie zajmują się jego organizacją. Myślę, że właśnie im można dedykować Małego Feniksa. Nagroda jest też dedykowana szczególnie młodym muzykom, wykonawcom, którzy – pomimo różnych trudności finansowych i czasami oporu ze strony ludzi Kościoła – robią to z ogromną radością i entuzjazmem. Sądzę, że dobrej, czystej radości w trudnym obecnie czasie wszystkim nam potrzeba. Festiwal Chrześcijańskie Granie od wielu lat staje się wspólnotą ludzi bezinteresownych, związanych z Kościołem, mediami – ludzi po prostu otwartych na dobro.

11. Festiwal Chrześcijańskie Granie startuje już 23 października o godz. 15.00 w Dobrym Miejscu przy ul. Dewajtis. Co będzie czekało na fanów dobrej muzyki?

Będzie wiele atrakcji. Dla młodych rodzin przygotowaliśmy strefy dla dzieci, w których będą mogły się pobawić. Będą również goście specjalni. Stoiska, które są przygotowane mają za zadanie stworzyć przestrzeń spotkania. Bo festiwal to nie tylko muzyka, ale przede wszystkim spotkanie z Bogiem i drugim człowiekiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gośćmi specjalnymi będą...

Ponieważ festiwal w tym roku wpisuje się w niedzielę misyjną, będą to m.in. wspólnoty misyjne Domy Serca czy świadectwo młodego człowieka ze wspólnoty Shalom. Przyjadą do nas również kapucyni z Małopolski. Wśród nich znajdą się bracia, którzy w 2012 r. występowali w konkursie Debiuty jako osoby świeckie. A teraz pojawią się na scenie ze świadectwami jako młodzi kapucyni. Zaprezentujemy też dwie inicjatywy. Jedną związaną z kapucynami, czyli spotkanie młodych w Wołczynie, oraz Qulturalne Bierzmowanie.

Reklama

A kogo z wykonawców zobaczymy i usłyszymy na scenie?

Czołówkę młodej sceny muzyki chrześcijańskiej. To zespoły, które zostały wyłonione przez radiowców, ale także przez publikę: „Bonoboco” z Krakowa, „Sezon na czereśnie” z Małopolski i Marta Madejska z Częstochowy. To są często muzycy zawodowi albo grający już od kilku lat, mający na swoim koncie wydane płyty, znane przede wszystkim w swoich środowiskach. Gwiazdami naszego festiwalu będą też dwa zespoły: „Tylko Ty” (laureaci NON STOP CCM) i „Jedno” (Debiut 2021).

W świeckich mediach muzykę chrześcijańską słyszy się rzadko. Czy mamy do czynienia z jej kryzysem?

Kondycja muzyki chrześcijańskiej jest taka, jak kondycja Kościoła w Polsce. Myślę, że przeżywamy pewien kryzys po covidzie. Szczególnie ludzie młodzi nie potrafią do końca odnaleźć się w Kościele. Ale na szczęście mamy bardzo dużo perełek – młodych ludzi, którzy dzisiaj chcą chwalić Boga. W Polsce jest kilkadziesiąt młodych zespołów, które co roku nagrywają płytę albo utwory. Dzisiaj wyzwaniem dla parafii i wspólnot jest zaopiekowanie się takimi zespołami. Chciałbym zaapelować do księży, żeby nie szczędzili czasu, pieniędzy i miejsca dla właśnie tego typu inicjatyw młodzieżowych. Chodzi o to, żeby wychodzili, wręcz dobijali się do ludzi młodych, bo dzisiaj to Kościół musi wyjść do nich i ich szukać. Festiwal jest jedną z propozycji, która chce w imieniu młodych wołać do ludzi Kościoła o wsparcie dla takich inicjatyw młodzieżowych.

W jaki sposób można to zrobić?

Możemy przyjść na festiwal, kupić bilet przez www.patronite.pl/chrzescijanskiegranie lub różne bileterie, oczywiście też na stronie www.festiwal.chrześcijańskiegranie.pl. Każdy zakupiony bilet i wsparcie festiwalu to pomoc w budowie mostu między społeczeństwem a Kościołem.

Reklama

Czy dzisiaj trudno jest promować muzykę z wartościami?

Jest trudniej niż dawniej, bo środki społecznego przekazu dzisiaj nie docierają tak skutecznie, jak kiedyś do ludzi młodych. Oni są poza mediami tradycyjnymi. Dlatego staramy się dotrzeć z przekazem przez środowiska, wspólnoty młodzieżowe, parafie, w których jeszcze ludzie młodzi się znajdują. Mamy nadzieję, że przez aktywność młodych ludzi, którzy są jeszcze w parafii, dotrzemy również do tych, którzy znajdują się już poza parafią.

Dużo jest młodych wykonawców, którzy chcą zajmować się muzyką chrześcijańską?

Jest ich sporo, ale dużo zależy od wsparcia osób, parafii, rodziców, szkół i innych środowisk. Jest Ogólnopolska Lista z Mocą, w ramach której te zespoły mogą się zaprezentować. W różnych rozgłośniach są audycje, które prezentują muzykę chrześcijańską, ale to jeszcze za mało. Myślę, że jeżeli takich festiwali czy audycji byłoby więcej i też byłoby większe wsparcie w parafiach i wspólnotach dla takiej muzyki, to potencjał w Kościele jest ogromny. Ale jeszcze dzisiaj wiele środowisk niestety nie zobaczyło tego potencjału do końca.

Na czym polega fenomen muzyki chrześcijańskiej?

Istotą jest zawsze bardzo autentyczny i mocny przekaz. Muzyka jest przestrzenią, która wywołuje dużo emocji i jest też w niej cząstka nieba, piękna, dobra i prawdy. A prawda może zbawić świat. Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem, w Nim tego doświadczamy, a tam, gdzie doświadczamy piękna i dobra, możemy również doświadczyć mocy Boga.

Festiwal będzie transmitowany przez telewizję ewangelizacyjną www.dobremedia.pl. Dlaczego warto jednak wybrać się osobiście na Dewajtis?

Przez przekaz muzyczny na festiwalu Boża moc i łaska mogą dotknąć i poruszyć serca wielu ludzi. Mam nadzieję, że będzie to festiwal z mocą, który pomoże nam otworzyć się na coś nowego, a błogosławieństwo, którego udziela nam Kościół, może pomóc wielu osobom nawet przemienić życie. Festiwal będzie przepięknym spotkaniem! I jest ono możliwe w realu.

Michał Guzek. Jeden z pomysłodawców festiwalu Chrześcijańskie Granie oraz Listy z Mocą. Prowadził audycje z muzyką chrześcijańską. Prezes fundacji Chrześcijańskie Granie oraz założyciel serwisu chrzescijanskiegranie.pl. Organizator koncertów i spotkań związanych z muzyką chrześcijańską.

2022-10-18 13:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ennio Morricone: muzyka i wiara

[ TEMATY ]

muzyka

muzyka chrześcijańska

Ennio Morricone

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Ennio Moricone

Ennio Moricone

Zmarły 6 lipca w swym rodzinnym Rzymie włoski kompozytor i dyrygent Ennio Morricone był jedną z największych osobowości i twórców współczesnej muzyki, zwłaszcza filmowej.

Do końca swego długiego życia – w listopadzie br. skończyłby 92 lata – zachował jasność umysłu i żywotność, a zmarł w stołecznym szpitalu wskutek ran, spowodowanych upadkiem. Przez całe życie łączył twórczość artystyczną i sprawy zawodowe z wiarą, czego potwierdzeniem był przyznany mu w 2019 r. przez Franciszka Złoty Medal Pontyfikatu.

CZYTAJ DALEJ

Święty ostatniej godziny

Niedziela przemyska 15/2013, str. 8

[ TEMATY ]

święty

pl.wikipedia.org

Nawiedzając pewnego dnia przemyski kościół Ojców Franciszkanów byłem świadkiem niecodziennej sytuacji: przy jednym z bocznych ołtarzy, wśród rozłożonych książek, klęczy młoda dziewczyna. Spogląda w górę ołtarza, jednocześnie pilnie coś notując w swoim kajeciku. Pomyślałem, że to pewnie studentka jednej z artystycznych uczelni odbywa swoją praktykę w tutejszym kościele. Wszak franciszkański kościół, dzisiaj mocno już wiekowy i „nadgryziony” zębem czasu, to doskonałe miejsce dla kontemplowania piękna sztuki sakralnej; wymarzone miejsce dla przyszłych artystów, ale także i miłośników sztuki sakralnej. Kiedy podszedłem bliżej ołtarza zobaczyłem, że dziewczyna wpatruje się w jeden obraz górnej kondygnacji ołtarzowej, na którym przedstawiono rzymskiego żołnierza trzymającego w górze krucyfiks. Dziewczyna jednak, choć później dowiedziałem się, że istotnie była studentką (choć nie artystycznej uczelni) wbrew moim przypuszczeniom nie malowała tego obrazu, ona modliła się do świętego, który widniał na nim. Jednocześnie w przerwach modlitewnej kontemplacji zawzięcie wertowała kolejne stronice opasłego podręcznika. Zdziwiony nieco sytuacją spojrzałem w górę: to św. Ekspedyt - poinformowała mnie moja rozmówczyni; niewielki obraz przedstawia świętego, raczej rzadko spotykanego świętego, a dam głowę, że wśród większości młodych (i chyba nie tylko) ludzi zupełnie nieznanego... Popularność zdobywa w ostatnich stu latach wśród włoskich studentów, ale - jak widać - i w Polsce. Znany jest szczególnie w Ameryce Łacińskiej a i ponoć aktorzy wzywają jego pomocy, kiedy odczuwają tremę...

CZYTAJ DALEJ

Szczęśliwa, która uwierzyła

2024-04-18 21:04

Materiały organizatorów

W ramach przygotowań do synodu odbędzie się diecezjalny dzień skupienia dla kobiet. Będzie to czas spotkania i odkrywania siebie, swoich życiowych zadań i miejsca w Kościele.

Dzień skupienia będzie miał miejsce 20 kwietnia w parafii NMP na Piasku we Wrocławiu w godz. 10.00-18.00. W programie jest medytacja, konferencja i wspólna modlitwa, które mogą okazać się pomocą dla każdej z kobiet w zrozumieniu swojej tożsamości i życiowych zadań. Rozważania będą się odbywać w świetle słów z Ewangelii według św. Łukasza: „Szczęśliwa, która uwierzyła”. Jak piszą organizatorzy: „przyjrzymy się spotkaniu dwóch kobiet: rozpoczynającej dorosłe życie Maryi i mającej już za sobą wiele doświadczeń Elżbiety. Łączy je nadzieja i odwaga wychodzenia naprzeciw szczęściu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję