Reklama

Głos z Torunia

Z ciemności do światła

Już za chwilę listopad, miesiąc, który co roku przecina śmierć z życiem i wiecznością. Nadchodzi czas zadumy, wspomnień, ale także modlitwy i nadziei na to, że koniec jest tylko nowym, piękniejszym początkiem.

Niedziela toruńska 44/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Dzień Zaduszny

Jacek Kwiatkowski

W Dzień Zaduszny grób dzieci utraconych w Toruniu rozświetla się blaskiem zniczy

W Dzień Zaduszny grób dzieci utraconych w Toruniu rozświetla się blaskiem zniczy

Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych. Z tej okazji w wielu parafiach w diecezji organizowane są bale świętych, na które dzieci wraz z rodzicami przychodzą przebrane za anioły czy świętych, których lubią.

Zaduszki

Mamy głęboką nadzieję, że wśród niebieskich opiekunów są nasi bliscy, za których modlimy się w tym czasie, ponieważ 2 listopada obchodzimy wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Tego dnia szczególnie modlimy się za dusze naszych bliskich, o zbawienie i łaskę nieba.

Przed świętami zwykle sprzątamy domy, porządkujemy podwórka, przygotowujemy dekoracje. Jednak pod koniec października te przygotowania wyglądają trochę inaczej. Czujemy ich nostalgiczny wymiar, często wspominamy bliskie nam osoby, których nie ma już z nami, oglądamy stare zdjęcia, szykujemy wiązanki i dekoracje, które postawimy na wcześniej posprzątanych grobach.

Kolorowe światełka

Tradycją w mojej rodzinnej miejscowości jest co roku wieczorny spacer. Cmentarze, które cały rok straszą ciemnością, stają się wtedy jasne i pełne światła, które dają pozapalane kolorowe znicze, bijące ciepłem i zapachem rozgrzanego wosku. Na nagrobkach jest pełno kolorowych wiązanek kwiatowych. Spotykamy tych, z którymi przez cały rok nie było okazji porozmawiać. Ludzie wspominają bliskich, opowiadając historie z życia ludzi, których nazwiska są dziś wypisane na płytach nagrobnych. Tego wieczoru nikt nie boi się ciemności, ale przepełnieni jesteśmy nadzieją życia wiecznego i tego, że nasi bliscy oglądają już oblicze Boga. Od kilku lat rodzice, którzy utracili swoje dzieci przed narodzeniem mogą nawiedzić zbiorowe miejsce ich spoczynku w Toruniu czy Działdowie. Joanna i Jacek, którzy utracili dwójkę dzieci, udają się jednak na groby, które sami przygotowali. Podobnie czynią Katarzyna i Michał. – Nadaliśmy naszym dzieciom imiona i każdego roku w uroczystość Wszystkich Świętych mamy szczególną okazję, by rozmawiać z dziećmi, które żyją obok nas o ich rodzeństwie, które jest już w niebie – mówi Katarzyna. – Przecież oni też są częścią naszej rodziny – dodaje Michał.

Reklama

To święto pozwala nam się na chwilę zatrzymać, pomyśleć nad śmiercią, jako o spotkaniu z naszym Zbawicielem, który przecież pokonał śmierć, zmartwychwstał. Tego dnia mamy zwracać swoje modlitwy i myśli ku swoim bliskim, ale przede wszystkim ku Jezusowi. Wierzymy, że zmartwychwstaniemy razem z Nim i w to, że nasi bliscy również modlą się za nami i wypraszają łaski u Boga. Na grobie Anny, która zmarła, pozostawiając na ziemi czwórkę dzieci, można niekiedy znaleźć kartki z wypisanymi intencjami i prośbami o modlitwę. – Wierzę w świętych obcowanie i ufam, że Anna, która tak wiele wycierpiała przez chorobę, nie tylko rozumie moje troski, ale i może pomóc w ich przezwyciężaniu – mówi Joanna, która sama zmaga się z chorobą nowotworową.

Modlitwa

Modlitwa za zmarłych niesie za sobą wiele łask, których możemy nie dostrzegać, a które w rzeczywistości dają potężną ulgę, a nawet uwolnienie duszom czyśćcowym. Pamiętajmy o modlitwie za bliskich zmarłych, bo to oni uczyli nas wiary, uczyli jak żyć, dzielili z nami trudy, ale również radości i codziennie nam towarzyszyli. Dla nas modlitwa jest małym wysiłkiem, a może zdziałać wielkie dzieła, jeśli idzie za tym wiara, miłość do bliźniego i ufność Jezusowi.

2022-10-25 14:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

U bram wieczności

Niedziela przemyska 46/2019, str. 1

[ TEMATY ]

Dzień Zaduszny

Kl. Patryk Szałaj

Księża Biskupi we wnętrzu Rotundy św. Mikołaja

Księża Biskupi we wnętrzu Rotundy św. Mikołaja

W kalendarzu liturgicznym na 2 listopada przypada wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych, czyli tzw. Dzień Zaduszny. W tym dniu chrześcijanin, który znajduje się jeszcze na drodze ziemskiego pielgrzymowania, zostaje wezwany do podjęcia modlitwy w intencji zmarłych bliskich swemu sercu. Właśnie tego dnia w bazylice archikatedralnej miało miejsce poświęcenie nowego ołtarza. Eucharystii, po raz pierwszy od wielu lat sprawowanej w krypcie archikatedry, przewodniczył abp Adam Szal. W koncelebrze znajdowali się także abp Józef Michalik, bp Stanisław Jamrozek, a także kapłani kurii i przełożeni Seminarium. Homilię wygłosił ks. prał. Zbigniew Suchy. Po Eucharystii Metropolita poświęcił również grób, w którym znajdują się szczątki zmarłych, odnalezione podczas trwania prac archeologicznych wewnątrz Rotundy św. Mikołaja.

CZYTAJ DALEJ

Uskrzydlająca wizja

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 20

Adobe Stock

Wszyscy potrzebujemy uskrzydlającej wizji, która umocni nas w przekonaniu, że warto żyć i codziennie się trudzić, poświęcając wszystko dla bliźnich. Wielka wizja, która jest nie wyimaginowaną ideologią, lecz odzwierciedleniem rzeczywistości, jest nam potrzebna co najmniej na równi z wodą, powietrzem i chlebem. Ona też wzajemnie nas zbliża i jednoczy. Jest również u podstaw wielkiej kultury. Niestety, całościowe wizje bardzo się od siebie różnią, a to rodzi głębokie podziały, walki i wojny – w rodzinach, w większych społecznościach i między narodami. W Piśmie Świętym poznajemy Bożą wizję ludzkiego życia. Trzeba ją coraz bardziej uwewnętrzniać i często stawiać przed oczami, by mieć duchowy dom, w którym będziemy się czuć bezpiecznie i dobrze. Słuchając Boga i kontaktując się z Nim na modlitwie oraz w sakramentach świętych, znajdujemy wszystko, co najważniejsze: właśnie bezpieczny dom, pożywny chleb, życiodajną wodę i światło, które rozjaśnia wnętrze i drogę przez czas i przestrzeń. W doli i niedoli, „w słabości i w bojaźni”.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Erdogan: w Turcji liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi wzrosła do 912

2023-02-06 11:50

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/DENIZ TEKIN

Do 912 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, które nawiedziło w poniedziałek nad ranem południowo-wschodnią Turcję - poinformował prezydent Recep Tayyip Erdogan. Kataklizm dotknął również północną Syrię. Na terenach kontrolowanych przez rząd w Damaszku zginęło 326 osób. Na obszarach pod władzą rebeliantów co najmniej 147.

To był największy kataklizm od 1939 roku; ponad 5,3 tys. osób jest rannych; zawaliło się 2818 budynków - wyliczał turecki prezydent podczas konferencji prasowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję