Reklama

Niedziela Podlaska

Kto może być misjonarzem?

Słowa hymnu Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci radośnie rozbrzmiały w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, gdzie pod hasłem „Będziecie moimi świadkami” zgromadziło się ok. 150 dzieci z okazji I Diecezjalnego Kongresu Misyjnego Dzieci.

Niedziela podlaska 45/2022, str. IV

[ TEMATY ]

dzieło misyjne

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Oprawę muzyczną zapewniła schola z Sokołowa Podlaskiego

Oprawę muzyczną zapewniła schola z Sokołowa Podlaskiego

Kongres został zorganizowany w dniu 22 października poprzedzającym Tydzień Misyjny, z inicjatywy delegata biskupa drohiczyńskiego ds. misji ks. Mirosława Puchacza. Celem spotkania było zainspirowanie do większego zaangażowania się w sprawę animacji misyjnej w naszej diecezji i zachęcenia do pełniejszego działania w istniejących już parafialnych czy szkolnych Ogniskach Misyjnych, a być może do powstania nowych.

Duchowe umocnienie

Spotkanie rozpoczęło się uroczystą Mszą św. w katedrze, odprawioną pod przewodnictwem bp Piotra Sawczuka. Na początku Eucharystii wszystkich zebranych serdecznie powitał proboszcz katedry ks. Wiesław Niemyjski i wskazał na bł. Paulinę Jaricot, której wizerunek jest umieszczony na stopniach ołtarza, jako na patronkę modlitewnego spotkania. Homilię wygłosił pasterz diecezji, który wyraził swoją radość z powodu przybycia dzieci na Kongres. – Na świecie jest wielu ludzi, którzy Pana Jezusa nie znają, bo do nich Ewangelia jeszcze nie dotarła i ciągle potrzebni są ludzie, którzy ją zaniosą, dlatego że Ewangelia jest źródłem nadziei dla wszystkich bez wyjątku. Jeśli nie ma Ewangelii, czyli Dobrej Nowiny o tym, że Pan Jezus nas kocha, że ofiarował za nas swoje życie i przez to otworzył nam bramy zbawienia, to ludzie popadają w przygnębienie i po omacku szukają różnych pomocy, aby nadać sens swojemu życiu, ale te wysiłki są skazane na niepowodzenie, bo nie ma innych źródeł nadziei oprócz Chrystusa, który jest jedynym Zbawicielem człowieka – powiedział. Biskup zachęcał wszystkich do systematycznej i wytrwałej modlitwy o powołania misyjne, jak również o modlitwę podczas działalności misyjnej. – To jak bardzo potrzebna i owocna jest modlitwa, odkryła bł. Paulina Jaricot, która jest dla nas wzorem postawy zatroskania o misje i tworzenia duchowego zaplecza poprzez modlitwę różańcową. To Ona zainicjowała tworzenie Kół Żywego Różańca, które przez codzienną modlitwę i ofiarę wspierają pracę misjonarzy – dodał. Wypowiedzi wielu misjonarzy potwierdzają, jak bardzo ważne dla nich jest to, kiedy mają świadomość, że ktoś o nich pamięta, zwłaszcza w trudnych momentach.

Reklama

Biskup podkreślił również przypadające 22 października liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. Wskazał na papieża jako misjonarza, który troszczył się o to, aby Chrystus był poznany przez wszystkie narody świata. Dlatego przez swoje liczne pielgrzymki niósł Ewangelię na krańce całej ziemi, a ponad to z wielką troską modlił się za tych ludzi, do których jechał i każde swoje działanie poprzedzał gorliwą modlitwą. Już u progu swojego pontyfikatu Papież powiedział: „Największą troską mego serca są misje”. – Jan Paweł II był przekonany, że jeśli człowiek otworzy drzwi swojego serca i uwierzy w Chrystusa, to zmieni się jego życie i zmieni się jego wieczność – zaznaczył biskup. Zwrócił uwagę na encyklikę Ojca Świętego „Redemptoris Missio” – o działalności misyjnej Kościoła, dokument zawierający wskazówki dotyczące realizacji powołania misyjnego chrześcijan.

Oprawę muzyczną podczas Mszy św. prowadziła schola z Sokołowa Podlaskiego pod opieką katechetki Magdaleny Chomać.

Animacja misyjna

Druga cześć spotkania odbyła się w auli seminaryjnej. Poprowadziła ją s. Monika Juszka, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci w Polsce. Po przedstawieniu się przybyłych grup z Bielska Podlaskiego, Drohiczyna, Siemiatycz, Grodziska, Sokołowa Podlaskiego, Węgrowa, Stoczka Węgrowskiego i Sawic, przyszedł czas na zabawę i animację misyjną. Siostra zaznaczyła, że z racji przyjęcia chrztu wszyscy jesteśmy misjonarzami i każdy z nas może spełniać różne posługi. Dzięki prezentacji multimedialnej dzieci mogły poszerzyć wiedzę na temat życia swoich rówieśników w krajach misyjnych oraz o charakterze pracy misjonarzy. Siostra Monika prezentowała stroje z różnych kontynentów, a nawet pozwalała dzieciom je przymierzać. Opowiadała też o charakterystycznych zwyczajach ludzi żyjących w różnych częściach świata, w czym pomagał jej ks. Mirosław Puchacz.

Reklama

Swoimi wspomnieniami z pracy misyjnej w Zambii, z wielką pasją podzielił się ks. Zbigniew Grabowski, podkreślając jak ważną pomocą dla misjonarza jest modlitwa innych ludzi. Siostra Monika zapoznała wszystkich z ideą działalności PDMD, które w tym roku obchodzi 100-lecie istnienia. Pokazała również zdjęcia z Misyjnego Synodu Dzieci, który odbył się w Warszawie 17 września 2022 r. pod hasłem „Z Ojcem Świętym budzimy do misji”. Naszą diecezję na Synodzie reprezentowało dwoje dzieci z parafii Grodzisk k. Siemiatycz. Podzieliły się tym, co widziały i przeżyły w czasie spotkania synodalnego. Dzieci dowiedziały się, że w wyniku specjalnie zorganizowanego losowania nasza diecezja drohiczyńska, każdego 18 dnia miesiąca, ma zadanie modlić się za misjonarzy w Ameryce Południowej. Następnie siostra uczyła wszystkich uczestników hymnu Misyjnego Synodu Dzieci oraz została przedstawiona inscenizacja o Janie Pawle II w wykonaniu scholi misyjnej Serduszka Maryi pod opieką s. Małgorzaty.

Na koniec wszyscy wspólnie odmówili modlitwę Misyjnego Synodu Dzieci i ks. Mirosław Puchacz zaprosił na 21 stycznia 2023 r., na diecezjalne spotkanie opłatkowe Kolędników Misyjnych.

Dzieci po wspólnym posiłku, pełne pozytywnych wrażeń, obdarowane czasopismami ,,Świat Misyjny”, wróciły do domów, aby z nowymi siłami realizować misyjne powołanie.

W naszej diecezji istnieje już wiele szkolnych i parafialnych ognisk misyjnych, w których dzieci formują się poprzez czytanie czasopism misyjnych, oglądanie filmów i prezentacji o pracy misjonarzy oraz organizując bezpośrednie spotkania z nimi. Otaczają misje swoją modlitwą zwłaszcza podczas nabożeństwa różańcowego i Drogi Krzyżowej. Biorą też udział w różnych akcjach, podczas których zbierane są ofiary pieniężne na potrzeby misji. Jedną z nich są Kolędnicy Misyjni, kiedy to w okresie Bożego Narodzenia dzieci odwiedzają rodziny w ich domach i przedstawiając scenkę o tematyce bożonarodzeniowej, przynoszą radosną nowinę o przyjściu Zbawiciela. Jednocześnie proszą o wsparcie modlitewne i materialne dla misjonarzy.

2022-10-28 20:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Każdy jest misjonarzem

Niedziela warszawska 1/2021, str. I

[ TEMATY ]

dzieło misyjne

Archiwum ks.MB

Ks. Marcin Brzeszczyński

Ks. Marcin Brzeszczyński

O projektach Dzieła Misyjnego Diecezji Warszawsko-Praskiej, pracy misjonarzy i naszej odpowiedzialności za misje z ks. Marcinem Brzeszczyńskim rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Łukasz Krzysztofka: Od lat w uroczystość Trzech Króli do naszych drzwi pukali młodzi kolędnicy misyjni. Jak będzie w tym roku w diecezji warszawsko-praskiej?

CZYTAJ DALEJ

Frombork: Kongres 108 błogosławionych męczenników II Wojny Światowej

2022-12-09 12:10

[ TEMATY ]

kongres

Materiał prasowy

W dniach 14-15 grudnia 2022 r. odbędzie się Kongres 108. błogosławionych męczenników II Wojny Światowej. Jest to druga edycja wydarzenia, pierwsza miała miejsce w 2019 roku w Gdańsku. Tym razem prelegenci i goście spotkają się w historycznych budynkach we Zespołu Katedralnego we Fromborku.

Celem Kongresu 108 jest rozpowszechnienie duchowości 108 polskich męczenników, zamordowanych podczas II Wojny Światowej, beatyfikowanych 13 czerwca 1999 r. w Warszawie przez św. Jana Pawła II podczas Jego Podróży Apostolskiej do Polski. Organizatorom zależy na utrwalaniu pamięci narodowej o ich chwalebnych postawach, a także w ramach solidarności międzypokoleniowej propagowanie ich historii szczególnie wśród młodego pokolenia.

CZYTAJ DALEJ

Papież: Kościół i społeczeństwo muszą wysłuchać ludzi pracy

2022-12-09 15:12

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Proszę, pozbądźcie się wszelkich form wyzysku” – mówił papież do członków Chrześcijańskiego Ruchu Pracowników. To włoska organizacja poświęcona wprowadzaniu Ewangelii i udzielaniu wsparcia w sferach życia dotyczących zatrudnienia. Franciszek podkreślił, jak ważne jest obecnie dążenie do nawrócenia oraz wzajemne wspieranie się w tych kwestiach.

Ojciec Święty przyjął członków zrzeszenia na specjalnej audiencji. Zauważył, że powstała w latach 70. XX w. organizacja wciela w życie ducha Soboru Watykańskiego II. Zaznaczył, że obecny czas wielu zmian wymaga od nas wszystkich wysiłku w celu budowania lepszej przyszłości. Dlatego zaproponował „szczególne zobowiązanie w odniesieniu do pracy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję