Reklama

Niedziela Podlaska

Sport rzeźbi charakter

Oby aktywność fizyczna okazywała się bezpieczna i budziła radość. Oby doskonalonej tu sprawności ciała towarzyszyła rosnąca sprawność ducha, bo przecież w zdrowym ciele zdrowy duch – powiedział bp Piotr Sawczuk podczas uroczystości otwarcia i poświecenia nowej sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej im. Ks. Franciszka Jakuba Falkowskiego w Topczewie.

Niedziela podlaska 46/2022, str. I

[ TEMATY ]

inwestycja

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Ceremonia przecięcia wstęgi

Ceremonia przecięcia wstęgi

Uroczystości rozpoczęła Msza św. celebrowana 24 października w kościele parafialnym pod przewodnictwem biskupa. W homilii pasterz diecezji nawiązał do patrona szkoły. – Nie potrafił być obojętnym, dostrzegając ludzkie ograniczenia spowodowane głuchotą, szukał sposobu, aby skutecznie pomagać. Jego życiowa historia pokazuje, jak dużo trzeba czasem podjąć trudu, by okazać pomoc i jak przeplata się wysiłek i talent wielu osób w budowaniu trwałego systemu wsparcia – powiedział biskup. Ks. Falkowski, pochodzący z Budlewa, poświecił swoje życie osobom głuchoniemym i ociemniałym. Biskup pogratulował pomysłodawcom i wykonawcom projektu wybudowania nowej sali gimnastycznej.

Po przejściu do nowego budynku, zaproszeni goście dokonali przecięcia wstęgi, co symbolizowało otwarcie obiektu sportowego. Po odmówieniu specjalnej modlitwy biskup poświęcił salę.

Uczniowie zaprezentowali część artystyczną, która nawiązywała do tradycji olimpijskich. Przypomniała ona zasady i wartości zdrowej rywalizacji sportowej.

W swoim przemówieniu dyrektor szkoły Andrzej Karpiesiuk podkreślił, że uroczystość otwarcia sali jest świętem wszystkich. Jest również świadectwem, że marzenia się spełniają. Po wielu bowiem staraniach udało się wznieść budynek sali gimnastycznej. – Drodzy uczniowie, ta sala jest dla was. Rozwijajcie zdolności sportowe, zdobywajcie medale, przyjmujcie porażki – powiedział dyrektor. Zewnętrznym wyrazem wdzięczności były przyznane statuetki – Franciszki. Przestawiają one patrona szkoły ks. Franciszka Jakuba Falkowskiego. Otrzymały je osoby, które na różnych płaszczyznach wspierały dzieło budowy sali. Wśród nagrodzonych znaleźli się duchowni z bp. Piotrem Sawczukiem na czele, przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych, oświatowych, służb mundurowych, projektanci i wykonawcy dzieła.

Zaproszeni goście mieli okazję wyrazić słowa wdzięczności i uznania, które składali na ręce dyrektora szkoły oraz wójta gminy Wyszki Mariusza Korzeniewskiego.

Reklama

Uroczystość stała się dobrą okazją do odznaczenia Marzanny Olszewskiej – dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wyszkach – srebrnym medalem prezydenckim za wzorowe wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej. Wręczenia odznaczenia dokonał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Spotkanie zakończył poczęstunek w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszkach.

2022-11-07 17:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Inwestycje etyczne firm

Niedziela legnicka 8/2016, str. 8

[ TEMATY ]

inwestycja

firma

etyka

Marcin Magdziak/fotolia.com

W poprzednich odcinkach była mowa o tym, na czym polega istota etycznego zarządzania oraz zaprezentowaliśmy pierwsze przykłady praktycznego realizowania stawianych poprzednio postulatów. W bieżącym odcinku ich uzupełnienie. Zapraszamy do lektury

Inwestycje to wydatkowanie środków pieniężnych na różne aktywa trwałe (rzeczowe, finansowe, wartości niematerialne i prawne, zwane niematerialnymi) wybierane przez inwestorów z punktu widzenia opłacalności i wymogów etycznych. Inwestycje powinny przynosić korzyści finansowe w długim okresie (ponad rok).

CZYTAJ DALEJ

Meksyk: dziewięć lat przygotowań do 500. rocznicy objawień w Guadalupe

2022-12-09 17:05

[ TEMATY ]

rocznica

Meksyk

Matka Boża z Guadalupe

Graziako

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

W 2031 roku przypadnie 500. rocznica objawień Matki Bożej w Guadalupe. Kościół katolicki w Meksyku rozpoczyna dziewięcioletnią nowennę przygotowująca do tego wielkiego jubileuszu. Ma ona na celu pogłębienie rozumienia Wydarzenia z Guadalupe (Acontecimiento Guadalupano).

Do udziału w nowennie zaproszeni są katolicy na całym świecie, gdyż kult Matki Bożej z Guadalupe „przekracza granice”. Dlatego nazwano ją Międzykontynentalną Nowenną Guadalupiańską. Skupiona będzie na pięciu „liniach działania”: stała formacja, badania, promowanie pobożności, masowe upowszechnianie oraz produkcja twórcza.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Spotkanie Zespołu ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce

2022-12-09 20:36

[ TEMATY ]

Warszawa

prezbiterat

Fot. Karol Porwich

W Sekretariacie KEP w Warszawie odbyło się dziś pierwsze spotkanie Zespołu ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce. Gremium to zostało powołane przy Komisji Duchowieństwa przez abp. Wojciecha Polaka, Prymasa Polski. W Zespole, na czele którego stanął bp Damian Bryl, biskup kaliski i członek Komisji Duchowieństwa, będzie pracować w sumie 16 osób z różnych regionów Polski: prezbiterzy, osoby konsekrowane i świeckie.

Zadaniem Zespołu jest przede wszystkim to, aby – uwzględniając ducha i normy nowych zasad formacji kapłańskiej w Polsce, obowiązujące od 1 października 2021 roku, oraz aktualny kontekst społeczno-kulturowy – wypracować dalsze wskazania dotyczące formacji i posługi prezbiterów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję