Reklama

Niedziela Podlaska

Bohaterski kapłan

U progu uroczystości Wszystkich Świętych i mocno powiązanego z nią w tradycji polskiej dnia zadusznego parafia w Skibniewie oddała hołd swojemu proboszczowi ks. Antoniemu Łapajowi.

Niedziela podlaska 46/2022, str. VI

[ TEMATY ]

bp Piotr Sawczuk

odznaczenie Prezydenta RP

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Minister przekazał oznaczenie na ręce biskupa

Minister przekazał oznaczenie na ręce biskupa

Odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski kapłan, doczekał się należnego szacunku i uhonorowania za swoje życie – bohaterskie i pełne oddania drugiemu człowiekowi i Bogu.

Podniosła uroczystość zgromadziła przedstawicieli władz państwowych, samorządowych jak i samych parafian. Na zaproszenie ks. kan. dr. Krzysztofa Malinowskiego – miejscowego proboszcza, bez którego osobistego zaangażowania i wysiłku nie byłoby tego aktu sprawiedliwości dziejowej, odpowiedzieli również licznie zgromadzeni kapłani, pochodzący ze skibniewskiej parafii, na co dzień pracujący w parafiach diecezji drohiczyńskiej i siedleckiej.

Sama uroczystość odbyła się 29 listopada w Skibniewie. O godz. 11 uczestnicy oraz poczty sztandarowe zgromadzili się na parafialnym cmentarzu, aby pomodlić się i złożyć kwiaty przy grobie bohaterskiego ks. Antoniego. Następnie, w uroczystym przemarszu skierowano się w stronę kościoła parafialnego. Tam na zgromadzonych czekał program artystyczny przygotowany i zaprezentowany przez chór kameralny KOE z Sokołowa Podlaskiego. Po nim minister Jan Józef Kasprzyk wręczył odznaczenie państwowe na ręce bp. Piotra Sawczuka. Do zebranych w kościele swoje słowo skierował minister, jak również obecny wójt gminy Sokołów Podlaski Janusz Kur oraz starosta sokołowski Elżbieta Sadowska. Następnie biskup wraz z kapłanami sprawował Mszę św. w intencji ojczyzny. W homilii podkreślił wagę uroczystości i wysiłek, dzięki któremu lokalna społeczność mogła spojrzeć na kapłana, który został wydobyty z mroku niepamięci i ustawiony w szeregu bohaterów narodowych i mężnych duszpasterzy. Przytaczając najważniejsze fakty z życia gorliwego kapłana, podkreślił jego miłość do Boga, ojczyzny i człowieka. Zaraz po maturze wstąpił do seminarium duchownego w Kielcach, by niedługo potem opuścić jego mury i walczyć w obronie ojczyzny zagrożonej nawałą bolszewicką. Po zwycięstwie Polski młody Antoni wrócił na ścieżkę powołania kapłańskiego i rozpoczął studia w seminarium w Janowie Podlaskim. Przez parę lat pracował jako wikariusz, by ostatecznie w 1932 r. objąć samodzielnie placówkę duszpasterską w Skibniewie. Na 20 lat duszpasterzowania kapłana, które przypadały w tragicznym czasie II wojny światowej, w historii zapisało się jego wielkie serce i odwaga, gdy udzielił na plebanii schronienia dwóm rodzinom, których domy spłonęły w pożarze Skibniewa. Ponadto organizował na terenie parafii pomoc sprowadzanym z Warszawy sierotom, nie dopuścił do konfiskaty dzwonu kościelnego czy wysadzenia świątyni. Ostatecznie pokazał swoją miłość do ludzi i Boga, gdy był gotów umrzeć razem z grupą 53 osób skazanych na rozstrzelanie za rzekomą akcje partyzancką przeciwko okupantowi. Ksiądz Antoni, gdy dowiedział się, że jego parafianie mogą zginąć, zaczął przekonywać Niemców, że to zwykli rolnicy, a gdy to nie skutkowało stanął w rzędzie razem z nimi. Ten argument przekonał oficerów, którzy zrezygnowali z pacyfikacji, a niektórych z mieszkańców wysłali na przymusowe roboty. Wszyscy zesłani wrócili do domów.

Na zakończenie Eucharystii pasterz diecezji poświęcił umieszczoną wcześniej w kościele tablicę pamiątkową poświęconą ks. Antoniemu Łapajowi. Słowa wdzięczności w kierunku ks. proboszcza skierowali przedstawiciele parafian. Uroczystość pobudziła w parafianach wdzięczność za posługę kapłana co widać w zainteresowaniu jego osobą, odznaczeniem które zostało przyznane i pamięci towarzyszącej w sercach wielu starszych mieszkańców.

2022-11-07 17:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cześć i chwała bohaterom

Niedziela podlaska 47/2019, str. 1

[ TEMATY ]

tablica pamiątkowa

bp Piotr Sawczuk

Ks. Marcin Gołębiewski

W Domanowie odsłonięto nowe tablice poświęcone lokalnym bohaterom

W Domanowie odsłonięto nowe tablice poświęcone lokalnym bohaterom

Bp Piotr Sawczuk 11 listopada przewodniczył uroczystej Mszy św. w Diecezjalnym Sanktuarium Maryjnym w Domanowie. Po Eucharystii dokonał poświęcenia dwóch tablic pamiątkowych dedykowanych lokalnym bohaterom Franciszkowi Józefowi Grissbachowi oraz Emilowi Wiktorowi Gładysiewiczowi

W uroczystościach udział wzięli duchowni, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych z ministrem Dariuszem Piontkowskim na czele, służby mundurowe, poczty sztandarowe, dyrekcje szkół, rodzina zamordowanych przez Sowietów w 1940 r. bohaterów oraz mieszkańcy Domanowa i okolic.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Maryjo, pomóż nam ratować świat od przemocy – „Hołd z kwiatów” dla Niepokalanej

2022-12-08 20:04

[ TEMATY ]

Jasna Góra

hołd kwiatów

Karol Porwich/Niedziela

Hołd kwiatów

Hołd kwiatów

- Maryjo, gdy za naszą granicą toczy się brutalna wojna, pomóż nam ratować siebie i świat od wszelkiej przemocy - modlił się abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, na Jasnej Górze podczas „Hołdu z kwiatów” w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wzięły w nim udział setki częstochowian i pielgrzymów. To zwyczaj praktykowany na Jasnej Górze od 2009 r., kiedy to poświęcona została nowa figura Niepokalanej na placu przed Szczytem.

- Wpatrując się w Maryję i Jej zjednoczenie z Bogiem odkrywamy, co to znaczy wierzyć w miłość, delikatność i czułość miłości, w jej moc na co dzień - mówił abp Depo i podkreślił, że pokora i służba, których wzorem jest Maryja, nie jest słabością, lecz prawdą o sobie wobec Boga i ludzi na miarę otrzymanej łaski.

CZYTAJ DALEJ

Przygotowania duchowe i zewnętrzne do Bożego Narodzenia

2022-12-09 19:17

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Boże Narodzenie

BPJG

Przygotowania, duchowe i zewnętrzne, do Bożego Narodzenia widać także na Jasnej Górze. Paulini i pielgrzymi podkreślają, że najważniejszy jest „porządek w sercu”, a pomóc może nam w tym Maryja. Spowiedź odbywa się w Kaplicy Sakramentu Pokuty w godz. 6.15-19.30.

Do Sanktuarium dotarły już ogromne choinki, które złożone są na dziedzińcu. Staną w Bazylice. - Świąteczne dekoracje też są ważne, bo pomagają w przeżywaniu spotkania z Jezusem - mówiła pani Małgorzata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję