Reklama

Niedziela Sandomierska

Tarnobrzeg

Z miłości do miasta

Na ścianie najstarszej szkoły w mieście powstał mural.

Niedziela sandomierska 46/2022, str. II

[ TEMATY ]

Tarnobrzeg

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Mural wychodząc z przeszłości wskazuje na przyszłość

Mural wychodząc z przeszłości wskazuje na przyszłość

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielkopowierzchniowe malowidło ścienne, wraz z sugestią wykonania go na ścianie najstarszej tarnobrzeskiej szkoły, Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika, to projekt autorstwa urodzonego w Tarnobrzegu plakacisty, Michała Stępnia, złożony do Tarnobrzeskiego Budżetu Obywatelskiego w edycji 2022 w kategorii „projekt mały”. Ciekawy pomysł zyskał poparcie mieszkańców, a uzyskana przez niego liczba głosów pozwoliła na jego realizację. Mural już zdobi ścianę liceum. – Szkoda jedynie, że nie znajduje się w miejscu bardziej eksponowanym, tak by mogli go podziwiać nie tylko licealiści i pracownicy szkoły. Naprawdę na to zasługuje. Ale dokładnie rozumiem zamysł artysty, by malowidło zdobiło właśnie to miejsce – mówił Dariusz Bożek, prezydent Tarnobrzega. Jak we wniosku zaznaczył sam autor, Michał Stępień, projekt muralu powstał z miłości do Tarnobrzega i dumy z bycia jego mieszkańcem. Autor w swoim projekcie nawiązał do historii miasta – jednym z głównych elementów muralu jest herb Tarnobrzega, Leliwa, zawarta jest na nim także dewiza herbowa rodu Tarnowskich, Tendite in astra viri, czyli „dążcie do gwiazd mężowie”. Nie zabrakło odniesienia do walorów przyrodniczych miasta, których symbolem stało się Jezioro Tarnobrzeskie. W złożonym piśmie podkreślono, że malowidło sięga w przeszłość, ale wskazuje też przyszłość. Jezioro Tarnobrzeskie ma także symbolizować możliwości ciągłego przeobrażania i rozwoju, odnowienia połączenia z naturą, wartość tkwiącą w pracy nad sobą. Dlatego też ściana budynku liceum uznana została przez autora projektu za idealne miejsce na jego realizację.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2022-11-07 17:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileuszowe zawody

Niedziela sandomierska 28/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Tarnobrzeg

bieg charytatywny

Archiwum prywatne

Biegaczom nie można było odmówić zaangażowania

Biegaczom nie można było odmówić zaangażowania

Ulicami Tarnobrzega po raz 40. odbył się doroczny Bieg Siarkowca im. Kazimierza Sławka.

W biegu głównym wzięło udział 207 zawodniczek i zawodników. Wydarzeniu towarzyszyły różne imprezy przygotowane specjalnie z myślą o najmłodszych. Zorganizowano m.in. sztafetę przedszkolaków, w której wystartowało 12 drużyn z 12 tarnobrzeskich placówek. Najlepszymi okazały się reprezentacje przedszkoli nr 1, 7 i 12.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. kan. Józef Andrzejewski

2025-05-19 20:24

[ TEMATY ]

nekrolog

Zielona Góra

Rzepin

Bojadła

Cybinka

Archiwum parafii w Rzepinie

Śp. Ks. Kan. Józef Andrzejewski

Śp. Ks. Kan. Józef Andrzejewski

19 maja 2025 w wieku 92 lat odszedł do wieczności Ksiądz Kanonik Józef Andrzejewski. Święcenia kapłańskie przyjął prawie 68 lat temu.

Urodził się 4 maja 1933 roku w Księżyznej. Pochodził z parafii pw. św. Stanisława Biskupa w Serokomli. Święcenia kapłańskie przyjął 23 czerwca 1957 roku, z rąk biskupa Teodora Benscha w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim.
CZYTAJ DALEJ

Nowy papież ma serce maryjne

2025-05-19 21:15

[ TEMATY ]

Maryja

Papież Leon XIV

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Chociaż nie wiadomo jeszcze w pełni, jakie są ulubione nabożeństwa nowego Ojca Świętego, pojawiły się już pewne oznaki jego sympatii maryjnych.

W swoim pierwszym wystąpieniu jako nowy Ojciec Święty i przed udzieleniem błogosławieństwa Urbi et Orbi z Loggii Błogosławieństw Bazyliki Świętego Piotra, papież Leon XIV powiedział: „Nasza Matka Maryja zawsze chce kroczyć u naszego boku, być blisko nas, pomagać nam swoim wstawiennictwem i miłością. Dlatego chciałbym się z wami pomodlić. Módlmy się razem o tę nową misję, o cały Kościół, o pokój na świecie i prośmy Maryję, naszą Matkę, o tę szczególną łaskę”. Następnie odmówił wspólnie ze wszystkimi modlitwę Zdrowaś Maryjo.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję