Reklama

Niedziela Podlaska

Umacnianie więzi

Kościół jest żywy i ciągle realizuje się w różnych wymiarach i miejscach. Ma różne twarze. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych i jednocześnie najtrudniejszych w przyjęciu jest Kościół jako rodzina. Szczególny apostolat w tej sferze pełni małżeńsko-rodzinna gałąź Ruchu Światło-Życie czyli Domowy Kościół.

2022-11-15 13:50

Niedziela podlaska 47/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Domowy Kościół

Marcin Fabisiak

Podczas błogosławieństwa dzieci

Podczas błogosławieństwa dzieci

W weekend 14-16 października, małżeństwa z rejonu Łochów wraz ze swoimi dziećmi udały się do domu Duszpasterstwa Młodzieży „Porcjunkula” w Serpelicach, by na chwilę odpocząć od swoich codziennych obowiązków i przeżyć we wspólnocie czas spotkania z Panem w charyzmacie Ruchu.

Zobowiązani do miłości

Nadbużański klimat klasztoru braci kapucynów okazał się wymarzonym miejscem, w którym 18 par zaangażowanych na co dzień w Domowy Kościół w Łochowie mogło przeżyć ten szczególny czas w osobistej formacji i utrwalaniu więzi z Bogiem, małżonkiem i Kościołem. Organizacji skupienia podjęła się para rejonowa Marcin i Małgorzata Fabisiak. Rodzinom towarzyszył i posługę sakramentalną pełnił ks. Michał Siduniak – w przeszłości wikariusz łochowski, a obecnie student duszpasterstwa rodzin na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Rekolekcje rozpoczęły się w piątek wspólną kolacją. Następnie była Msza św. po której był czas na indywidualną adorację – czas cichego spotkania w którym można oddać Panu to, na co często brakuje czasu w codziennym życiu. Pierwszy dzień upłynął pod kątem zobowiązania do miłości.

Wspólna modlitwa

Sobota była najbardziej wypełnionym dniem rekolekcji. Słowem kluczem, które przewijało się w ciągu całego dnia była „wierność” i jej odniesienie do więzi małżeńskiej. Tę prawdę wyjaśniała uczestnikom poranna jutrznia, dzielenie w grupach, namiot spotkania, dialog małżeński, konferencja księdza i Eucharystia. Te punkty które są zobowiązaniami w Domowym Kościele były głównym zrębem duchowych ćwiczeń. Klamrą tych wysiłków zamykającą cały dzień przed Panem była adoracja Najświętszego Sakramentu, w czasie której modlitwa płynęła w sposób szczególny za małżonków, z prośbą o umocnienie ich małżeńskich więzi. W ciągu dnia był też czas na to, aby się po prostu spotkać, porozmawiać, wypić kawę czy wspólnie z rodziną pospacerować nad brzegiem Bugu. Przed adoracją był czas wspólnego pogodnego wieczoru, gdzie zarówno dzieci jak i dorośli dobrze bawili się przy zabawach integracyjnych i wesołej muzyce.

Reklama

Wezwani do ewangelizacji

W niedzielę znalazł się czas na poranną jutrznię, konferencję, pracę w grupach, podsumowanie oraz Eucharystię. Był to też przewidziany programem Domowego Kościoła dzień wspólnoty. Jego główną tematyką była rodzina jako przestrzeń ewangelizacji i połączona z tym została uczciwość małżeńska. Dzień i rekolekcje zakończyliśmy obiadem połączonym wspólną agapą przy pączkach. Był też czas podziękowań dla organizatorów oraz animatorek – Wiktorii i Kingi które dzielnie zajmowały się dziećmi w czasie gdy rodzice poświęcali czas dla małżonka i Boga. Uczestnicy usłyszeli na nowo pragnienie św. Jana Pawła II aby duszpasterstwo rodzin uczynić pierwszoplanową dziedziną duszpasterską Kościoła. Zostali zachęceni do tego aby mocniej wejść w perspektywę świadectwa, które dokonuje się w codziennym życiu i nie domaga się od razu wielkich akcji czy przedsięwzięć.

Zasłuchani w nauczanie Kościoła

Trzeba powiedzieć, że rejonowe dni skupienia upłynęły w kluczu tego, co Bóg mówi do Kościoła o małżeństwie i rodzinie. Odczytywano ten zamysł wgłębiając się w nauczanie papieży: Pawła VI z adhortacji apostolskiej Evangelii nuntinadi, Jana Pawła II z adhortacji Familiaris consortio i Franciszka w jego posynodalnej adhortacji Amoris laetitia. W tej formie rekolekcji głos Pana Boga nie tylko był oparty na dokumentach Kościoła lecz można go było usłyszeć w historii każdego małżeństwa i rodziny, która jak mówi papież Franciszek jest ziemią świętą przed którą należy zdjąć buty. Bezcenny czas modlitwy i odpoczynku przed Panem umocnił pewność że wszyscy są w rękach Bożych i ci którzy doświadczyli Jego miłości i bliskości w różnych momentach swojego życia powinni dzielić się tym z innymi – ale zawsze najpierw w swoich rodzinach i małżeństwach.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dychotomia

Niedziela przemyska 18/2016, str. 6

[ TEMATY ]

Domowy Kościół

Archiwum rodzinne

Rodzina Krukarów, od prawej Marysia, Jarek, Agata i Emilka

Rodzina Krukarów, od prawej Marysia, Jarek, Agata i
Emilka

Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne. Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, od nierządu (…). Bywajcie zdrowi” (Dz 15,1-2. 22-29).

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Zamordowana w Boliwii Helena Kmieć może zostać błogosławioną

2022-12-09 17:20

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Rozpoczęła się faza przygotowawcza do procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć. Dekretem abp. Marka Jędraszewskiego powołano postulatora tego procesu, którym został ks. dr Paweł Wróbel SDS.

W ubiegłym tygodniu ks. dr Paweł Wróbel SDS w Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich odebrał od ks. Andrzeja Scąbra – delegata ds. kanonizacyjnych Archidiecezji Krakowskiej, dekret abp. Marka Jędraszewskiego, który powołał go na urząd postulatora procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Heleny Kmieć.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję