Reklama

Niedziela Podlaska

Rocznicowy mural

I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim obchodziło 104. rocznicę powstania.

2022-11-22 14:17

Niedziela podlaska 48/2022, str. I

[ TEMATY ]

mural

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Uroczyście odsłonięto mural na ścianie szkoły

Uroczyście odsłonięto mural na ścianie szkoły

Szkoła została powołana 7 listopada 1918 r. na plebanii w Osmoli przez grupę osób reprezentujących duchowieństwo, ziemiaństwo i działaczy lokalnych. Rocznicę połączono z obchodami Święta Niepodległości Polski oraz z odsłonięciem i poświęceniem na frontonie szkoły pamiątkowego muralu.

Obrzędowi modlitwy i poświęcenia muralu przewodniczył ks. prał. Zbigniew Rostkowski – delegat bp. Piotra Sawczuka, który wspólnie ze starostą Sławomirem Jerzym Snarskim, naczelnikiem Wydziału OKiOZ Anatolem Grzegorzem Tymińskim, burmistrzem miasta Jarosławem Borowskim, dyrektorem szkoły Marzeną Pogorzelską-Ciołek, przedstawicielem kuratorium Tadeuszem Mosiek, przedstawicielką marszałka województwa podlaskiego Agatą Borowik oraz prezesem Fundacji Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej Barbarą Babulewicz, dokonali symbolicznego odsłonięcia muralu poprzez przecięcie zawieszonej na nim wstęgi.

Dyrektor szkoły zaprosiła gości, młodzież i nauczycieli na dalszą część uroczystości do auli szkolnej, gdzie po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu narodowego uroczyście powitała gości i społeczność szkolną. Podkreśliła obecność ks. Ryszarda Zalewskiego – dziekana bielskiego oraz ks. mitrata Leoncjusza Tofiluka.

Ks. prał. Rostkowski gratulując szkole mówił o roli duchowieństwa w zakładaniu szkół, w tym tej szkoły – ks. Bronisława Zaleskiego. Odniósł się do obecności księży w szkole nie zawsze właściwie rozumianej.

O randze niepodległości, pielęgnowaniu i przywracaniu pamięci ogólnonarodowej i lokalnej mówił starosta Snarski. Wyraził przekonanie, że bielskie szkoły doskonale realizują swoje zadania. Świadczą o tym osiągnięcia uczniów. Zapewniał o stałej trosce o bazę materialną szkół.

List gratulacyjny od marszałka Artura Kosickiego odczytała Agata Borowik. Dyrektor wspomniała o realizowanych zadaniach akcentując zaangażowanie nauczycieli w liczne programy aktywizujące młodzież.

Reklama

Uczestnicy szkolnego święta nagradzali brawami prezentację artystyczną w wykonaniu uczniów. Zwycięzcy konkursu na temat historii bielskiego Gimnazjum i Liceum otrzymali nagrody z rąk starosty.

O muralu przedstawiającym grupę przedwojennych uczniów i nauczycieli z 1946 r., w tym dyrektora ks. Bronisława Zaleskiego z dwojgiem uczniów, mówiła, podając krótką charakterystykę postaci, Barbara Babulewicz – pomysłodawczyni muralu wykonanego przez plastyka Piotra Topczyłko przy wsparciu finansowym samorządu województwa podlaskiego. Wspomniała, że niektórzy nauczyciele byli jej profesorami. Należy dodać, że ks. Zaleski i inż. Piotr Dąbrowski są honorowymi Obywatelami Miasta Bielsk Podlaski z inspiracji autora artykułu i dyrekcji szkół. Burmistrz Borowski wręczył Barbarze Babulewicz nagrodę dziękując za działalność na rzecz miasta.

Potrójne obchody zakończono degustacją urodzinowego tortu, na którym umieszczono wierną kopię odsłoniętego muralu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Upamiętnili wydarzenia sprzed wieku

Niedziela bielsko-żywiecka 7/2019, str. III

[ TEMATY ]

mural

Monika Jaworska

Ten mural wykonano dla upamiętnienia wydarzeń z 1919 r.

Ten mural wykonano dla upamiętnienia wydarzeń z 1919 r.

Kilka dni trwały skoczowskie uroczystości upamiętniające wydarzenia, jakie odbywały 100 lat temu na Śląsku Cieszyńskim w czasie trwającej wtedy wojny polsko-czechosłowackiej. Największym starciem była bitwa pod Skoczowem w dniach 28-30 stycznia 1919 r. pomiędzy oddziałami polskimi a wojskami czechosłowackimi.

CZYTAJ DALEJ

O co, jako małe dziecko, Joseph Ratzinger prosił Pana Jezusa?

2022-12-08 13:49

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Ratzinger

Grzegorz Gałązka

W wieku 7 lat Joseph Ratzinger – przyszły papież Benedykt XVI – poprosił w liście przed Bożym Narodzeniem do Pana Jezusa o trzy rzeczy: popularny wówczas mszalik łacińsko-niemiecki, zwany Volks-Schott, zielony ornat i Serce Jezusa. Zapewnił Go również, że “zawsze chce być dobry”.

List ten, zachowany wśród pamiątek rodzinnych w domu urodzenia papieża-seniora w Marktl am Inn w Bawarii, przechowywała jego starsza siostra Maria, zmarła w 1991 roku, a odkryto go w 2012 w czasie odnawiania tego budynku, który obecnie jest muzeum.

CZYTAJ DALEJ

Przygotowania duchowe i zewnętrzne do Bożego Narodzenia

2022-12-09 19:17

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Boże Narodzenie

BPJG

Przygotowania, duchowe i zewnętrzne, do Bożego Narodzenia widać także na Jasnej Górze. Paulini i pielgrzymi podkreślają, że najważniejszy jest „porządek w sercu”, a pomóc może nam w tym Maryja. Spowiedź odbywa się w Kaplicy Sakramentu Pokuty w godz. 6.15-19.30.

Do Sanktuarium dotarły już ogromne choinki, które złożone są na dziedzińcu. Staną w Bazylice. - Świąteczne dekoracje też są ważne, bo pomagają w przeżywaniu spotkania z Jezusem - mówiła pani Małgorzata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję