Reklama

Niedziela Podlaska

Chcemy być w Lizbonie

Ostatnia niedziela Roku Liturgicznego to Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Dla każdego członka Akcji Katolickiej i członka KSM-u to jedna z najważniejszych niedziel w całym roku, ponieważ w obu przypadkach to ich uroczystość patronalna.

2022-11-22 14:17

Niedziela podlaska 48/2022, str. IV

[ TEMATY ]

ŚDM w Lizbonie

Archiwum KSM

Comiesięczne spotkanie młodzieży

Comiesięczne spotkanie młodzieży

Papież Franciszek w orędziu do młodzieży mówił: „Chciałbym raz jeszcze wziąć was za rękę, by wspólnie podążać w duchowej pielgrzymce, która prowadzi nas ku Światowemu Dniu Młodzieży w Lizbonie w Portugalii w 2023 r”.

Najważniejsze święto

W taki sposób Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata Ojciec Święty uczynił także niedzielą młodych. Pisał: „Nie możesz pozostać na ziemi użalając się nad sobą, czeka na ciebie misja! Także ty możesz być świadkiem dzieł, które Jezus zaczął w tobie wypełniać. Dlatego w imię Chrystusa, mówię ci: powstań i świadcz”.

Tegoroczna uroczystość miała miejsce 20 listopada i była celebrowana w katedrze drohiczyńskiej. Bp Piotr Sawczuk w poczet pełnoprawnych członków obu wspólnot włączył nowych kandydatów, którzy odpowiedzieli „Gotów!” na służbę Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. Warto wspomnieć, że każdy z kandydatów swoje przygotowanie do tego wydarzenia rozpoczął nieco wcześniej. Przynależność do oddziału parafialnego nowo zaprzysiężonych osób rozpoczęła się w oddziałach parafialnych. To tam zdobyli i ciągle dbają o formację osobistą, duchową oraz tożsamościową, uczestnicząc aktywnie w życiu swojej parafii, a także poprzez uczestnictwo w różnych inicjatywach organizowanych przez swoje zarządy diecezjalne.

Biskup w kazaniu mówił m.in.: – Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata gromadzi osoby zatroskane o wzrost wiary oraz o wzrost i rozwój tych dzieł, na których najbardziej zależy Chrystusowi najwyższemu kapłanowi i królowi wszechświata. Na tych dziełach zależy również Kościołowi, którego aktywną cząstkę stanowicie. Zarówno Akcja Katolicka jak i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, to stowarzyszenia, które złotymi czcionkami zapisały się w dziejach Kościoła na naszej ziemi.

Nowi członkowie wspólnoty

W poczet Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży zostali włączeni: Karolina Bałkanów, Amelia Borowa, Julia Jermakowicz, Zuzanna Krzywda, Ewelina Laskowiecka, Amelia Lemisz, Dominika Sarnacka, Dominika Tymińska, Anna Wróblewska oraz Bożena Yatsyniak.

Reklama

Swoim świadectwem o tym, czym dla niej jest wspólnota i sam moment złożenia przyrzeczenia, podzieliła się jedna z członkiń stowarzyszenia: – Było to dla mnie ogromne przeżycie na które czekałam bardzo długo. Moment, gdy w drohiczyńskiej katedrze rozbrzmiał hymn Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, był bardzo wzruszający. Jestem dumna, że stałam się jego pełnoprawnym członkiem. W duchu KSM dorastałam od najmłodszych lat, ponieważ moje starsze siostry od dawna są aktywnymi jego członkami i teraz, tak jak one z dumą, na piersi mogę nosić odznakę, posługiwać się legitymacją członkowską, a na domowej półce zagości kolejny dyplom druha. Cieszę się, że od dziś mogę jeszcze bardziej i aktywniej uczestniczyć w życiu stowarzyszenia, a przyrzeczenie pozwala mi i otwiera wiele nowych możliwości.

Wręczenie orderu

Podczas tej doniosłej uroczystości miały miejsce jeszcze dwie ważne inicjatywy dotyczące KSM. Pierwszą była ceremonia wręczenia orderu im ks. prał. Antoniego Sołtysika. Odbyła się bezpośrednio po błogosławieństwie bp. Piotra. Order ten został ustanowiony przez Prezydium Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i jest wyróżnieniem z aktywną służbę na rzecz młodzieży, a zwłaszcza za czynne wspieranie idei Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Na podstawie złożonych wcześniej wniosków nagrodę kapituła orderu przyznała w tym roku bp. seniorowi Antoniemu Pacyfikowi Dydyczowi. Członkowie którzy wybierali laureata, tj.: bp Adam Bab, ks. Andrzej Lubowicki, członkowie Prezydium oraz czterech delegatów Rady Krajowej, druhowie oraz księża asystenci diecezjalni, wspólnie zaznaczyli, że osoba biskupa seniora miała znaczący wpływ na to, iż Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w diecezji drohiczyńskiej nie tylko jest, ale stanowi trzon w formacji młodych ludzi. Order wręczyła Przewodnicząca Prezydium Krajowej rady KSM oraz Asystent Generalny ks. Andrzej Lubowicki. Biskup Antoni oprócz orderu otrzymał ponadto legitymację potwierdzającą nagrodę oraz okolicznościowy dyplom.

Reklama

Błogosławieństwo liderów

Kolejnym punktem uroczystości był Obrzęd Błogosławieństwa Liderów Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Po przygotowaniu i egzaminie do grona liderów zostali przedstawieni następujący kandydaci: Natalia Beata Zielińska, Barbara Kuchta, Joanna Lewandowska, Viktoria Yatsyniak, Amelia Borowa, Wiktoria Talarek, Bożena Yatsyniak oraz Magda Kochańska. Przewodnicząca Prezydium Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Martyna Gieleta wraz z asystentem diecezjalnym wskazali na to, że zostają dopuszczeni i pobłogosławieni do posługi w strukturach Stowarzyszenia na polecenie Prezesa Zarządu Diecezjalnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej dla potrzeb Kościoła. Ich szczególnym zadaniem będzie świadome i odpowiedzialne uczestnictwo w zbawczym dziele Chrystusa, które powinno się wyrazić przede wszystkim w odważnym świadectwie wiary i życiem według niej oraz chętną pomocą Zarządowi Diecezjalnemu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i w pracy z młodzieżą.

Serdeczna prośba

Wracając do ustanowionego przez papieża Franciszka święta młodych zwracam się do Was drodzy diecezjanie, jako Koordynator Światowych Dni Młodzieży, z prośbą. Na przełomie lipca i sierpnia 2023 r. w Portugalii odbędą się Światowe Dni Młodzieży. Spotkanie młodych katolików z papieżem, organizowane w formie religijnego festiwalu, skupiające młodzież z całego świata, która chce wspólnie spędzić czas i modlić się. Wraz z grupą pięćdziesięciu osób z terenu naszej diecezji i spoza jej granic pragniemy udać się na to wydarzenie, by wraz z młodzieżą modlić się o pokój na Ukrainie.

Ośmielam się prosić o modlitwę, byśmy mogli spełnić marzenie wielu z nas; o post, by żadne przeciwności nie spowodowały, że się zniechęcimy do udziału w tym przepięknym spotkaniu, oraz o wsparcie, byśmy najzwyczajniej w świecie mogli do Portugalii dotrzeć i tam wraz z tysiącami młodych ludzi uwielbiać Boga.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W drodze do Lizbony

2022-11-22 14:17

Niedziela wrocławska 48/2022, str. IV

[ TEMATY ]

ŚDM w Lizbonie

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Młodzież bawiąca się w Oławie

Młodzież bawiąca się w Oławie

Za nami 37. Światowy Dzień Młodzieży. W archidiecezji wrocławskiej odbył się on w trzech miejscach: Wrocław, Oława i Wołów. Łącznie wzięło w nim udział ponad 700 osób. Był to czas modlitwy, spotkania i dobrej zabawy.

Niedziela Chrystusa Króla od kilku lat stała się także Światowym Dniem Młodzieży. Tym razem młodzi byli zachęcani do wyjazdu na ŚDM do Lizbony, a organizatorzy przygotowali dla młodych bardzo wiele atrakcji.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Chorwacja - Brazylia 1:1 po dogrywce, karne 4-2

2022-12-09 19:22

[ TEMATY ]

Brazylia

Chorwacja

MŚ 2022

PAP/Friedemann Vogel

Radość drużyny Chorwacji po zwycięstwie z Brazylią

Radość drużyny Chorwacji po zwycięstwie z Brazylią

1/4 finału: Chorwacja - Brazylia 1:1 po dogrywce (0:0, 0:0), karne 4-2.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję