Reklama

Niedziela Podlaska

Ostatnia droga kapłana

Blisko osiemdziesięciu kapłanów, siostry zakonne, rodzina, przyjaciele, bliscy, byli parafianie pożegnali śp. ks. kan. Jana Arseniuka, który 5 listopada 2022 r., w wieku 75 lat, odszedł do domu Ojca.

2022-11-22 14:17

Niedziela podlaska 48/2022, str. VII

[ TEMATY ]

pogrzeb kapłana

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Uroczystości odbyły się w katedrze siedleckiej

Uroczystości odbyły się w katedrze siedleckiej

Mszy św. pogrzebowej w katedrze siedleckiej, 10 listopada, przewodniczył bp Piotr Sawczuk. Na początku Eucharystii kanclerz siedleckiej Kurii Diecezjalnej ks. kan. Jan Babik odczytał list kondolencyjny od bp. Kazimierza Gurdy – biskupa siedleckiego. Homilię wygłosił ks. kan. Jacek Szostakiewicz – proboszcz parafii Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Siedlcach, w której przez ostanie lata pomagał śp. ks. Jan. Przypomniał jego życiorys, dzieląc się osobistymi wspomnieniami związanymi ze śp. kapłanem. Na zakończenie słowa kondolencji złożył bp Piotr Sawczuk. Przypominając momenty spotkań ze śp. ks. Janem podkreślił, że „był człowiekiem zawsze bardzo pogodnym i przyjaźnie odnoszącym się zarówno do kapłanów jaki do osób świeckich”. – Takiego wszyscy będziemy pamiętać. Chciałbym bardzo serdecznie podziękować za lata jego kapłańskiej służby jako duszpasterza, ale także jako pracownika Sądu Biskupiego w Drohiczynie. Jako dojrzały już kapłan odbył studia z prawa kanonicznego i tym sposobem nabył prawo występowania w roli sędziego w Sądzie Biskupim. Tę misję, niewątpliwie bardzo odpowiedzialną i trudną, pełnił przez szereg lat – dodał biskup. Słowa wspomnień i kondolencji wyrazili również: ks. prał. Jan Dzięga – kolega z roku święceń śp. ks. Jana, ks. kan. Mirosław Łaziuk – reprezentujący Sąd Biskupi w Drohiczynie, przedstawiciele parafii w których pracował śp. ks. Jan Arseniuk oraz przedstawiciel rodziny. Mszę św. koncelebrował bp Antoni Dydcz. Po Eucharystii ciało spoczęło na Cmentarzu Janowskim w Siedlcach.

Ks. kan. Jan Eugeniusz Arseniuk urodził się 20 listopada 1947 r. w Studziance. Tam też uczęszczał do Szkoły Podstawowej. Następnie wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego Księży Oblatów w Markowicach. W tym czasie ukończył Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy. Odbył nowicjat i wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Księży Oblatów. Formację kontynuował w Wyższym Seminarium Duchownym w Siedlcach. Święcenia diakońskie otrzymał w Siedlcach 2 czerwca 1973 r., kapłańskie zaś przyjął w Siedlcach 1 czerwca 1974 r. z rąk bp. Jana Mazura. Został inkardynowany do Diecezji Drohiczyńskiej na mocy Bulli Jana Pawła II „Totus Tuus Poloniae Populus”.

Reklama

Kolejne miejsca pracy wypełniały wikariaty w parafiach: Adamów, Wisznice, Siedlce – św. Stanisława, Paszenki. Urząd proboszcza pełnił w parafiach: Paszenki, Łazówek, Kożuchówek, Platerów, Rozbity Kamień. W 2011 r. przeszedł na emeryturę.

Pełnił następujące urzędy i funkcje diecezjalne: notariusz Sądu Biskupiego w Drohiczynie, członek Komisji ds. administracji i finansów I Synodu Diecezji Drohiczyńskiej, sędzia diecezjalny Sądu Biskupiego w Drohiczynie, członek Rady Duszpasterskiej, członek Diecezjalnej Komisji Architektoniczno-Budowlanej, członek Komisji ds. budowy ołtarza i sektorów Diecezjalnego Komitetu Organizacji Pielgrzymki Jana Pawła II do Drohiczyna, wicedziekan dekanatu sarnackiego, kapelan strażaków w dekanacie sarnackim, dziekan dekanatu sarnackiego. Za swoją posługę i postawę kapłańską otrzymał Krzyż Papieski Diecezji Drohiczyńskiej. Został również kanonikiem honorowym Drohiczyńskiej Kapituły Katedralnej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odszedł na wieczną służbę

Niedziela bielsko-żywiecka 20/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

pogrzeb kapłana

Robert Karp

Bp Jan Zając przewodniczył Eucharystii pogrzebowej

Bp Jan Zając przewodniczył Eucharystii pogrzebowej

Kęty pożegnały śp. ks. Pawła Mieleckiego (1978 – 2021), kapelana małopolskiej policji.

Kapłan zmarł nagłe w wieku zaledwie 42 lat. Żegnano go najpierw w parafii bł. Jerzego Popiełuszki w Krakowie, a następnie w kościele Świętych Małgorzaty i Katarzyny w Kętach. Tutaj Eucharystii przewodniczył emerytowany bp Jan Zając z Krakowa, a kazanie wygłosił kolega rocznikowy zmarłego ks. Jacek Moskal.

CZYTAJ DALEJ

Fundacja rodzinna – krok w kierunku wielopokoleniowych firm rodzinnych

2022-12-09 07:35

[ TEMATY ]

fundacja rodzinna

Adobe Stock

Firmy rodzinne są filarem polskiej gospodarki. Po kilkudziesięciu latach od transformacji ustrojowej i ekonomicznej, polscy przedsiębiorcy muszą myśleć o sukcesji i zapewnieniu swoim firmom możliwości rozwoju przez kolejne dziesięciolecia.

- Budowa silnych firm wymaga czasu. Często zakłóca go konieczność przeprowadzania procesu sukcesji i podziału firmy. Fundacja rodzinna to szansa na kontynuację przez dzieci i wnuki dorobku firm, zbudowanego przez ich rodziców i dziadków – mówi Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

CZYTAJ DALEJ

Sylwester z Ubogimi w Krakowie - możesz pomóc!

2022-12-09 18:32

Archiwum organizatorów

Chcielibyśmy, aby każdy gość poczuł, że wszystko zostało przygotowane z myślą o nim - mówi Krzysztof Szymkiewicz

Chcielibyśmy, aby każdy gość poczuł, że wszystko zostało przygotowane z myślą o nim - mówi Krzysztof Szymkiewicz

Wolontariusze i ludzie dobrej woli mogą wesprzeć inicjatywę Sylwestra z Ubogimi.

W Krakowie Sylwester z Ubogimi organizowany jest od 2016 r. Wyjątkowa zabawa taneczna w tym roku odbędzie się w Liceum im. św. Rity przy ul. Skałecznej 10 w Krakowie. Wciąż poszukiwani są wolontariusze do sekcji: towarzyskiej, kelnerskiej, kuchennej, logistycznej i porządkowej. Chętne osoby będą towarzyszyć gościom w zabawie, serwować potrawy, dbać o porządek, robić paczki z prezentami. W ramach wolontariatu można zaangażować się również jako fotograf, DJ, wodzirej, filmowiec, florysta czy dekorator. – Zachęcamy do dołączenia do naszego zespołu! – zaprasza Krzysztof Szymkiewicz, koordynator akcji. Osoby zainteresowane wolontariatem mogą zgłosić chęć współpracy, wypełniając formularz na stronie internetowej www.krakow.sylwesterzubogimi.pl lub dzwoniąc pod numer telefonu: 509 984 103. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję